Airedale
terier

Erdelteriér

Obecné informace

Povaha

Lovecké geny erdelteriéra způsobují, že je někdy poněkud obtížněji vychovatelný. Pokud tedy nemá být používán k lovu, je třeba v něm již od mládí jeho lovecký instinkt potlačovat. Je to velmi živý a temperamentní pes, jenž má neustále energii na rozdávání. Hodí se výborně k výcviku, ale je třeba k němu přistupovat individuálně a cvičení často měnit, jinak ho brzy přestane bavit. Erdelteriér rád stopuje a aportuje, má velmi vyvinuté smysly, zejména zrak a čich. Nikdy není agresivní, ale pokud na něj zaútočí jiný pes, nikdy necouvne. Má nadprůměrnou inteligenci, a proto potřebuje důsledného, ale vlídného pána.

Popis

Airedale Terier je největší z teriérů. Má svalnatou, kompaktní postavu s dlouhou, plochou hlavou, mohutné čelisti a silnou tlamu s plochými lícemi. Suchý krk přechází v krátký rovný hřbet a svalnatá bedra. Jeho hrudník je široký a žebra dobře klenutá. Přední běhy jsou rovné, stehna dlouhá a mocná. Má houževnatou hustou srst, která ovšem vypadá hladce a těsně přiléhá k tělu. Větší část těla má tříslovou barvu s černým (tzv. grizzly) sedlem. Výška v kohoutku je mezi 56 a 62 cm a v průměru se dožívá 13 let. 

Klasifikace FCI

 Do plemenné knihy byl poprvé zapsán v roce 1862, ale standard byl ustanoven až v roce 1886 ve Velké Británii. Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je zařazen do skupiny III. - teriéři, sekce 1 - vysokonozí a středněnozí teriéři. Pracovní zkouška volitelně. Oficiální zkratka je AT. Využití - teriér.

Historie plemene erdelteriér

Jeho původní název byl Bingley Terrier podle města Bingley. Byl znám také jako Brokenhaired Terrier, Waterside Terrier či Rough-haired Terrier. Právě na výstavě v Bingley v roce 1879 byl však definitivně označen jako  Airdale Terrier, podle řeky Aire v hrabství Yorkshire ve střední Anglii, odkud pochází.Byl cíleně vyšlechtěn v druhé polovině 19. století ve Velké Británii jako lovecký pes. Není to tedy původní plemeno. Jelikož byl šlechtěn s jasným záměrem, byla pro křížení vybrána plemena starých anglických psů Otterhounda a již neexistujícího Black and Tan teriéra a velmi pravděpodobně i kolie a irského teriéra. Koncem 19. století zažil erdelteriér mohutný rozmach a záhy se ustálil jeho vzhled. V roce 1892 vznikl první samostatný klub.

Byl to všestranně použitelný lovecký pes, jenž se stejně dobře hodil pro lovení ondater a vyder jako pro lov medvědů, vlků nebo vysoké. Právě jeho všestrannost mu časem získala v konkurenci ostatních teriérů velkou oblibu. Používal se i jako hlídací a pastevecký pes.

Během 1. světové války vyhledával zraněné, a jelikož se osvědčil, začal být stále více používán jako služební pes u policie, celníků, sanity, záchranářů apod. A v této roli je tak úspěšný, že se pomalu zapomíná na jeho lovecké schopnosti.

VIDEA plemene Airedale terier

Pro videa s plemenem Airedale terier klikněte ZDE

 

Základní péče

Erdelteriér potřebuje pravidelnou péči o srst. Je chybou psa stříhat, srst by se měla každé asi 3 měsíce trimovat trimovacím nožem, čímž získá tu správnou kvalitu. Zastřihávat srst je vhodné pouze u vnějších zvukovodů, aby se zamezilo zánětům, a mezi prsty na tlapkách. 

Erdelteriér by se měl koupat jenom, když není vyhnutí, protože jeho srst má zvláštní schopnost špinit se tím víc, čím víc se myje.

Chovatelské stanice

AGA YAGA | Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥ | BELLA BESKYD | Finta-Star | od Komáří vížky | Zlaté světlo | test | CLASSIC MYTYS | Bohemia Ertis | CHS OSTRNOV | jhoiu
Počet zobrazení: 62 105

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI III: Teriéři
Velikost Střední plemena
Původ plemene Anglie
Výška v kohoutku 56 - 62 cm
Hmotnost v dospělosti 20 - 30 kg
Věk 13 let
Délka srsti střední
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům špatný
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina III: Teriéři
Sekce Velcí a střední teriéři
Číslo standardu FCI č. 007 (5. 1. 2011) EN

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Airedale terier doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?