Americký
jezdecký
kůň

Saddlebred

Obecné informace

Popis

Americký jezdecký kůň je typický svým zvláštním postojem - celé tělo je nakloněno dopředu a zadní nohy zůstávají daleko za tělem -takto ho snadno poznáme na první pohled.Někomu se může zdát, že kůň je poněkud křehčího vzezření, což není pravda. Je výborně osvalený a pyšní se skvělými chody. Hlava je ušlechtilá a vysoko položená na dlouhém, do oblouku vyklenutém krku. Hřbet je krátký, nohy zase velmi dlouhé a štíhlé - holeně tedy mohou působit příliš tenké. Právě díky této kombinaci je saddlebred vyhlášený pružným a příjemným chodem.

Kopyta jsou z kvalitní rohoviny a u přehlídkových koní se nechávají přerůst, poté jsou okována speciálními těžkými podkovami, které nutí koně do vysokého chodu - tato „kosmetická úprava" však pro koně jistě nebude příjemným zážitkem...

Hříva je poddajná, ocas vysoko nasazený. U koní, kteří jsou určeni na přehlídky, se v Americe provádí zvláštní úpravy. Například podřezávání ocasu, což znamená operativní úpravu svalů na spodní straně ocasu a výsledkem je, že kůň má ocas neustále zdviženýV Evropě je toto „zkrášlování" zakázáno, protože je považováno za týrání a poškození koně. Pravý saddlebred nikdy nemá výrazné žuchvy a povolenou kůži na krku. Jsou povoleny všechny základní barvy.

Kůň je poměrně malý, kohoutková výška bývá 153 - 160 cm.

Původ a historie

Severní Amerika je mezi milovníky koní známá jako kolébka divokých koní. Původní divocí koně však vyhynuli zhruba před 10 000 lety, a tak nejsou žádné doklady o tom, že by v „Novém Světě" došlo k domestikaci koně. Všechna plemena, která dnes pocházejí z Ameriky, jsou potomky koní dovezených z Evropy, především ze Španělska, Francie a Anglie. Právě anglický plnokrevník byl použit k zušlechtění amerického jezdeckého koně. Původ Saddlebreda je poněkud složitý, ale bezesporu zajímavý.

Název koně, Saddlebred, vychází z předka Kentucky Saddler - v americké angličtině se „saddler" překládá jako „jezdecký kůň" a přívlastku „bred", což můžeme přeložit jako „šlechtěný".

Dvě hlavní plemena, ze kterých Saddlebred vzešel, jsou kanadský mimochodník, který se později dostal do Spojených států amerických a narrangasettský mimochodník.

Toto plemeno dostalo název podle státu Rhode Island, kde prý bylo vyšlechtěno místními plantážníky. V 18. století však poměry v Rhode Island chovu koní příliš nepřály a je tomu tak i v dnešní době. O tato dvě plemena mimochodníků byl ovšem obrovský zájem na jihu a západě země - především na plantážích. V těchto oblastech byli koně využíváni dozorci, kteří díky nim mohli ze sedla lépe kontrolovat tvrdě pracující lid.

Na severu země o koně zájem nebyl, proto byl veškerý chov rozprodán právě na jihozápad. Díky tomu v oblasti Kentucky v 19. století vzniklo neustálým křížením nové plemeno - Kentucky Saddler. Tito koně byli využíváni výhradně jako pracovní a příliš se nehledělo na jejich eleganci. Ovšem přikřížením morgana a anglického plnokrevníka získali rychlost, inteligenci i eleganci, čímž vzniklo plemeno zbrusu nové - americký jezdecký kůň, neboli Saddlebred.

Zpočátku byl využíván hlavně jako pracovní jezdecký kůň v těžkém terénu plantáží a poté jako kočárový kůň na nedělní cesty do kostela. Právě díky své eleganci patřil kůň mezi miláčky jižanské vyšší vrstvy a díky rychlosti se používal i v armádě, kde se projevila jeho odvaha a odolnost vůči hlasité střelbě.

Po svých předcích - kanadských a narrangasettských mimochodnících - si kůň dodnes zachoval tří- až pětichodový mimochod. Tříchodový kůň se pohybuje zcela standardním krokem, klusem i cvalem, naopak pětichovový kůň navíc ovládá pomalý i rychlý mimochod.

Dodnes je rozšířen především ve Spojených státech amerických, avšak je oblíbený i ve střední a jižní Americe. V Evropě se toto plemeno příliš nevyskytuje.

Charakteristika

Saddlebred je temperamentní, citlivý a inteligentní kůň. Je učenlivý, pracovitý a nesmírně houževnatý - dodnes se používá k pohánění dobytka. Koně, kteří se používají v jezdeckém sportu, na přehlídkách, či v armádě procházejí speciálním výcvikem, který je velmi náročný. Takoví koně na výstavě při předvádění chodů mohou působit až nepřirozeně, cviky provádějí se zarážející pečlivostí a elegancí. Přestože jsou na tyto koně od počátku kladeny velmi vysoké nároky, patří mezi poměrně poddajná, snášenlivá a klidná plemena. Ovšem musí dostávat kvalitní výživné krmení a mít možnost pravidelného pohybu.

Využití

Díky své všestrannosti se dnes používá v zápřahu, dálkových jízdách, parkurech i honech. Po svém předkovi morganovi zdědil vlohy pro práci se skotem. Pokud projde kůň dobrým výcvikem, dosahuje výborných výsledků i v drezuře, kde dostávají prostor především pětichodoví koně. Není problém ho také využívat k obyčejnému rekreačnímu ježdění.

VIDEA plemene Americký jezdecký kůň

Pro videa s plemenem Americký jezdecký kůň klikněte ZDE

Počet zobrazení: 22 972

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Americký jezdecký kůň doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?