Americký
shetlandský
pony

Obecné informace

Popis

Na tomto koni je na první pohled nejvíce výrazná vynikající akce kolen. Nohy jsou, díky křížení s araby, plnokrevníky a hackney poníky, neobyčejně dlouhé a štíhlé a s jejich sílou se britský shetland nemůže měřit.

Americký shetland má měřit do 117 cm - o pěst více než původní ostrovní pony.

Hlava má proporce velkého koně - profil je rovný, uši dlouhé. Kohoutek je na ponyho velice výrazný a přechází v krátký, ale dobře stavěný hřbet.

Americký shetlandský pony se vyskytuje v hnědé, černé, ryzé, plavé, žluté i šedé barvě, objevuje se i prokvetlost.

Původ a historie

Původníbritský shetlandský pony se pro svůj malý vzrůst a všestranné využití vyvážel z Britských ostrovů do celého světa déle než sto let. Americký shetland se ale svému předku podobá už jen velmi málo, postrádá jeho odolnost a skromnost. Toto plemeno vzniklo křížením jedinců plemene shetlandlandský pony jemnějšího rázu s plemenem hackney pony, později přikřížením koní arabských a malých plnokrevníků. Výsledkem je výrazný a harmonický pony spíše hackneyského typu.

V roce 1888 byl založen klub amerických shetlandských poníků (American Shetland Pony Club) a nyní má dvě plemenné knihy: sekce A a B. Do sekce A jsou registrováni poníci s méně než 12,5% jiné (neshetlandské) krve, do sekce B pak ti s větší příměsí cizí krve.

Charakteristika

Americký shetland je spolehlivým společníkem pro děti, je pro ně milý a věrný kamarád. Má dostatek zdravého sebevědomí a temperamentu, i když se tvrdí, že pozbyl houževnatosti svého ostrovního předka.

Využití

Toto plemeno se pohybuje stejně dobře jako hackney pony, je proto využíváno v zápřahu - závodí například v lehkých sulkách a v akci je radost na něj pohledět. Je velice všestranný, nikoho nepřekvapí, že pod sedlem je neméně šikovný (ať už anglickým, nebo westernovým), stejně jako na malé překážkové dráze. Mladí jezdci ocení jeho obratnost při různých jezdeckých hrách - například při gymkhaně. Jeho elegance je také předváděna na různých výstavách.

Zajímavost

Důkazem toho, jak je tento pony žádaný, mohou být závratné ceny v porovnání s britským shetlandem. V roce 1970 se cena za klisnu amerického shetlandského ponyho pohybovala kolem 30 000 dolarů, za hřebce pak až 90 000 liber!

VIDEA plemene Americký shetlandský pony

Pro videa s plemenem Americký shetlandský pony klikněte ZDE

Počet zobrazení: 14 629

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Americký shetlandský pony doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?