Americký
vodní
španěl

American Water Spaniel

Obecné informace

Povaha

Americký vodní španěl je výjimečně inteligentní pes, vždy nadšený a ochotný zvedat kachny z hladiny, nebo aportovat zastřelené kusy. Je odvážný a bez zábran se vrhá i do prudkých proudů a zvířených vod. Při honech je houževnatý a jde kořistnicky za úlovkem. Jako ostatní španělé se rychle a dobře učí, poslouchá perfektně na rozkazy a vydrží tvrdě pracovat třeba celý den. Má veselou povahu a dobře se hodí k dětem. V rodině se projevují jeho silné ochranářské pudy. Má rád dlouhé vycházky za každého počasí. Vyhovuje mu spíš venkov a les, než městský život.

Popis

Je to velmi dobře stavěný, svalnatý pes se spíše nižší postavou. Má v kohoutku 38 až 45,5 cm a váží od 11 do 20 kg. Tyto hodnoty se u různých chovatelů liší, ale odchylky by neměly překračovat standard, ačkoli psa by to na soutěži nediskvalifikovalo. Má poměrně širokou, okrouhlou lebku, mírně prodlouženou čtvercovou tlamu a nůžkový nebo klešťový skus. Oči jsou hnědé, mírně zakulacené. Tělo má americký vodní španěl statné s rovným hřbetem a silnými bedry. Středně dlouhý ocas je nekupírovaný a mírně zahnutý. Hrudní i zadní končetiny jsou rovné, silné s dobrou stavbou kostí. Srst tohoto psa je kudrnatá, hustá a přiléhá k tělu. Není hrubá a její množství se na různých částech těla mění. Má hustou podsadu, která ho dobře chrání před vodou i mrazem. Barvu může mít tmavě hnědou až čokoládovou, někdy s bílými skvrnami na hrudi a tlapách. V průměru se dožívá 12 let.

Klasifikace FCI

Dle FCI (Mezinárodní kynologická federace) zařazen do VIII. skupiny - Aportovací pes, Ohař, Vodní pes, sekce 3 - Vodní pes, s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka pro ČR je AWS. Využitím je to lovec vodního ptactva a společník.

Historie plemene americký vodní španěl

Šlechtění tohoto plemene započalo ve druhé polovině 19. století v oblasti Mississippi na americkém středozápadě (podle jiné teorie v údolí řek Wolf a Fox ve Wisconsinu) křížením britských španělů a irských vodních španělů s německými křepeláky a curly coated retrívry. Cílem bylo získat otužilého a dobře stavěného pomocníka lovců vodního ptactva, který by výborně plaval, nebál by se ani studené vody ani bažinatých oblastí. To se povedlo, a ve 40. letech 19. století byl oficiálně americký vodní španěl uznán jako samostatné plemeno. Prvním zaregistrovaným psem byl Tidewater Teddy, který je jakýmsi praotcem celého plemene. Protože v Americe byl a stále je lov vodního ptactva velmi populární, rozšířil se americký vodní španěl rychle po celé zemi. Mimo Ameriku byl poměrně dlouho neznámý a do Evropy se dostal až koncem 20. století, kdy byl jeden chovný pár dovezen do Německa. Do Čech se podařilo přivést první jedince přímo z Ameriky až v roce 1998.

VIDEA plemene americký vodní španěl

Pro videa plemene americký vodní španěl klikněte ZDE

 

Základní péče

Na rozdíl od mladších plemen španělů je americký vodní španěl nepřešlechtěný a proto netrpí žádnými genetickými poruchami. Je to zdravý, otužilý pes, takže jeho nároky jsou minimální. Vyžaduje však pravidelný pohyb a základní péči o srst, která se může stříhat. U uší se doporučuje srst holit.

Chovatelské stanice

Fabulous Team
Počet zobrazení: 53 144

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VIII: Slídiči, retrívři a vodní psi
Velikost Střední plemena
Původ plemene USA
Výška v kohoutku 38 - 45 cm
Hmotnost v dospělosti 11 - 20 kg
Věk 12 let
Délka srsti střední
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem rezervovaný
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina VIII: Slídiči, retrívři a vodní psi
Sekce Vodní psi
Číslo standardu FCI č. 301 (22. 1. 1999)

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Americký vodní španěl doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?