Anatolský
pastevecký
pes

Coban Köpegi

Obecné informace

Povaha

Anatolský pastevecký pes je rozený hlídač a ochranář. Své teritorium brání sebejistě, ale bez agresivity, a pokud nemá oplocený pozemek, má tendenci ho neustále zvětšovat. Cizího člověka do něj pustí, jen když jde s jeho pánem. Pokud není pán nablízku, pes zastoupí cestu a vyčkává. Nikdy nezaútočí sám od sebe. Rád má vše pod kontrolou a rád si rozhoduje o tom, s kým se seznámí, a koho bude ignorovat. Ve štěněčím věku (zhruba do jednoho roku) si vybuduje vazby na svou rodinu a tu potom po celý život brání. Nesnese se proto s jiným psím ochranitelem ve stejném „stádu". Je to chytrý pes, který se dobře a rychle učí. Přesto se nedá čekat, že slepě uposlechne na každý povel. Povahově je vyrovnaný se sklony k dominantnosti.

Popis

Pastevec je mohutný, robustní pes s dobře vyvinutým svalstvem. Anatolský pastevecký pes měří v průměru 71 až 81 cm v kohoutku a váží od 40 do 65 kg. Má velkou, širokou lebku se silnou tlamou a černými pysky. Skus by měl být nůžkový. Oči má vzhledem k velikosti lebky poměrně malé, zlatavé až hnědé. Svalnaté tělo s krátkým hřbetem, klenutými žebry a vtaženým břichem je zakončené dlouhým, vysoko nasazeným ocasem. Hrudní i zadní končetiny jsou rovné a dobře osvalené. Srst má Anatolský pastevecký pes hustou, patrovou. Je spíše krátká, drsná se silnou podsadou, v zimě je delší. Povolené jsou všechny barvy. Průměrná délka života je 12 až 15 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologické federace) je anatolský pastevecký pes zařazen do skupiny II. - Pinčové a knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi, sekce 2.2 "Horští psi", bez zkoušky z výkonu. Oficiální zkratka pro ČR je APP. Určením je to pes pro ochranu stáda.

Historie plemene anatolský pastevecký pes

Plemena, z nichž později vzešel anatolský pastevecký pes, jsou stará až šest tisíc let a jejich pravlast je pravděpodobně Himálaj. Na starých asyrských deskách a babylonských reliéfech archeologové našli zobrazení psů podobných mastifovi. Byli to bojoví psi s velkými hlavami, používaní i k lovení lvů. Jak se měnil životní styl a způsob obživy tehdejších lidí, tak se měnil a přizpůsoboval i jejich domestikovaný pes. Z lovce se pomalu stával hlídačem stád. Psi se svým stádem žili prakticky nepřetržitě ve dne i v noci a museli být schopni jednak uhlídat i velmi početná stáda, jednak si opatřit potravu a dokázat přežít v krutých podmínkách. Stali se neocenitelnými pomocníky pastevců, a pokud psa někdo zranil, či zabil, musel platit vzácným senem. Pro čistotu plemene bylo důležité, že tyto kmeny byly nomádi, a proto docházelo k výměně genů z různých, i velmi vzdálených oblastí Anatolie. Pastevci přitom velmi pečlivě vybírali, kdo se s kým spáří, a tato tvrdá selekce zapříčinila, že vzniklo neagresivní a pracovité plemeno.

VIDEA plemene anatolský pastevecký pes

Pro videa s plemenem anatolský pastevcký pes klikněte ZDE

Základní péče

U tohoto psa platí dvojnásobně, že s ním musíte cvičit a navykat ho i na všechny běžné úkony již od raného štěněčího věku (Pak by si vás totiž nemusel pustit k tělu ani při čištění uší, nebo kartáčování srsti.) Anatolský pastevecký pes je náročný na výchovu - rozhoduje se samostatně a je třeba na jeho výchově pravidelně pracovat, aby bylo možné jej v případě potřeby odvolat. Je třeba ho připravit na všechny situace denního života.

Kromě kartáčování, hlavně v období línání, nepotřebuje anatolský pastevecký pes žádnou speciální péči. Péče o srst je nenáročná. Srst je bezúdržbová, i když je pes velmi špinavý, tak se za krátkou dobu sama vyčistí (obvykle se tak stane ještě při návratu z bahenní koupele nebo do dne od výrazného znečištění). Musí mít však dost volného prostoru, není to pes na doma. Je nutné mu připravit velký a dobře oplocený pozemek.

Chovatelské stanice

Kamuran | Taringarosa | CHS von Tahlspere | BROWNY SAN-MAR | TM Zadębie
Počet zobrazení: 125 593

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Velikost Velká plemena
Původ plemene Turecko
Výška v kohoutku 71 - 81 cm
Hmotnost v dospělosti 40 - 65 kg
Věk 12 - 15 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem špatný
Vztah k ost. zvířatům rezervovaný
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce Molossoidní plemena (dogovití psi)
Číslo standardu FCI č. 331 (12. 12. 2016)

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 3 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • Absolutne nesouhlasim s tim, ze ma anatolec spatny vztah k detem.
 • Anatolci, stejne jako vetsina molossu, jsou k detem naprosto idealni psi.
 • Muj Pepicek je natolik opatrny, ze dite nikdy ani nepovalil
 • nekdy jich kolem nej behalo i osm, z toho jedno mentalne postizene
 • , pokud jsou mu deti prilis otravne, tak se sebere a jde jednoduse pryc. Tito psi v Turecku chodi volne po ulicich, a kterykoli pes, ktery vykazuje zvysenou agresivitu
 • hlavne vuci zenam ci detem
 • , je okamzite zabit.
 • Anatolci jsou velmi agresivni vuci cizim psum, a maji silny lovecky pud. Navic jsou to dokonali prekonavaci prekazek, plot pred nimi jen tak neobstoji.

Jsou to velmi inteligentni psi, ale spise s "kocici" povahou. Rozhoduji se velmi samostatne, nikdy nebudou poslouchat jako hodinky. Ovsem jako rodinny pes (do domu s dostatecne velkou a dobre oplocenou zahradou) naprosto idealni.

Pepina
25. 7. 2018
 • +Nesouhlasím se špatným vztahem k dětem.
 • +Naprosto ideální hlídací pes, který ochraňuje rodinu. Za celý život nikoho nekousl, ač několikrát "zle" vystartoval. Postrašit stačilo, dále neřešil...
 • +Ač je líný oproti ostatním plemenům, tak má vždy perfektní přehled o dění okolo.
 • +Pes je velice věrný. Mám zkušenost s fenkou, která chodila celou rodinu ukládat spát. Za chrápání budila. Velice nerada byla někde "mimo".
 • +Nadále naprostý souhlas s předchozím příspěvkem
 • -Poměrně hodně si brání "své". Problém s cizími psi, lidmi či čímkoli nebyl problém, pokud byl mimo místo, které znal. Jakmile však byl s někým doma, muselo se na něj dávat pozor, jelikož velice ostražitě hlídal. Neublížil, ale postrašil pěkně :D

Mohu potvrzovat předchozí komentář, že pes je velice inteligentní. Z hlediska výcviku - pes se naučí všechny povely během jedné návštěvy, poslouchá po pár měsících naprosto perfektně, ale pouze pokud zhodnotí, že má dostatečnou motivaci... Lidově - za párek cokoli, zadarmo nic... Pes zvládá velice dobře i malé prostory. První 2 roky s námi Anatol bydlel v bytě 2+1 se 4mi lidmi. Pokud se měl kde schovat, aby se přes něj neběhalo, byl naprosto spokojen. Samozřejmě, musel často ven...

Bodhan
25. 7. 2018
 • Velice věrní
 • Milí k dětem
 • Výborní hlídači
 • Vhodní do zimního počasí i do horka
 • Velice angresivní - hlídání svého teritoria
 • Nemají rádi ostatní/cizí psy
 • Mají většinou strach z vody
 • Velmi dobří skokani
 • přeskočí plot

Mám zkušenosti s fenkou (je sice křížená, ale geny má po své matce-anatolský pastevecký pes). Tento pes je spíše pro zkušenější než pro úplné začátečníky. Od malička by se měl pes učit výchově-kvůli tvrdohlavosti.

Kenny
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Anatolský pastevecký pes doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?