Anglický
chrt

Greyhound

Obecné informace

Povaha

Anglický chrt je nabitý silou a rychlostí. Je nesmírně vytrvalý a odolný a miluje pohyb a fyzickou zátěž. Přesto však umí být i pěkně líný a doma působí dojmem klidného nenápadného psa. Navzdory rozšířenému mínění je greyhound inteligentní pes. Je přítulný, laskavý, mazlivý a perfektně se hodí k dětem, které miluje. Snadno si zvykne na pobyt v domácnosti, kde je důstojným i roztomilým společníkem. Venku pak má snahu honit vše, co se hýbe.

Popis

Je to velký, štíhlý, ale silně stavěný pes, který na první pohled vzbuzuje dojem ušlechtilosti a elegance. Ideální výška v kohoutku je od 68 do 76 cm (podle toho, zda se jedná o fenu nebo psa), váhu standard neuvádí, ale pohybuje se kolem 30 kg u fen i psů. Hlavu má anglický chrt dlouhou, středně širokou se silnými čelistmi, oči jsou tmavé oválné, uši malé růžicovité. Silné zuby mají nůžkový skus. Krk je stejně jako hřbet dlouhý a silný, bedra mírně klenutá, hluboký hrudník i žebra a mírně vtažené břicho. Ocas má nasazený nízko a je dlouhý, mírně ohnutý a ke konci se zužující. Přední končetiny má anglický chrt rovné a dlouhé, zadní mohutné svalnaté, zajišťující mu obrovskou sílu při běhu. Má jemnou přiléhající srst, která může být černá, bílá, červená, modrá, světle žlutohnědá, písková, žíhaná, nebo jakákoli z nich v kombinaci s bílou. Průměrná délka života je 12 až 14 roků. 

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je anglický chrt zařazen do skupiny X. - Chrti, sekce 3 - Chrti, bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka pro ČR je G. Původním využitím je to lovecký pes, dnes jako společník a dostihový pes.

Historie plemene anglický chrt

Prapředky měl anglický chrt nejspíše v pustinách severní Afriky, kde před 5 tisíci lety pobíhali psi velmi podobní dnešnímu chrtovi, jak naznačují archeologické vykopávky ze starého Egypta. Tito prastaří psi typu saluky žili izolovaně, nekřížili se s jinými plemeny, a proto si po celá ta staletí dokázali uchovat stejný vzhled. Do Anglie se dostali někdy ve středověku, ale jejich šlechtění započalo až v 18. století. Pro svoji výjimečnou rychlost a dobrý zrak byly smečky chrtů používány ke štvaní zvěře a až později ke stále oblíbenějším psím závodům, které se začaly organizovat v roce 1776 v Norfolku. Anglický chrt je nejrychlejším psem planety a dosahuje rychlosti až 60 km za hodinu. Dnes se chová prakticky po celém světě. Vedle Anglie chovají nejvíce Greyhoundů pravděpodobně v Rusku. Je to nejpopulárnější dostihový pes.

Pro svoji rychlost a vytrvalost má od roku 1914 Greyhounda ve znaku i jedna z nejznámějších firem zajišťující americkou vnitrostátní autobusovou přepravu.

 

Základní péče

Anglický chrt miluje rychlost a běh, a pokud mu ho člověk není schopen dopřát, neměl by si ho pořizovat. Jestliže ho ale vyvedete na závodní dráhu, bude nejšťastnější na světě. Při normálním venčení by měl být na vodítku, protože by mohl začít honit třeba auta, nebo cokoli, co se uvidí hýbat.

Srst nevyžaduje zvláštní péči.

Chovatelské stanice

Chovatelská stanice BOHMAR Greyhounds | Riuna | Jumping Jet
Počet zobrazení: 49 156

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI X: Chrti
Velikost Velká plemena
Původ plemene Anglie
Výška v kohoutku 68 - 76 cm
Hmotnost v dospělosti 30 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina X: Chrti
Sekce Krátkosrstí chrti
Číslo standardu FCI č. 158 (27. 1. 2011) EN

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Anglický chrt doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?