Anglický
jezdecký
pony

Obecné informace

Popis

Výška v kohoutku se pohybuje od 127 cm do 147 cm.

Barvy jsou povoleny základní. Vyskytují se vraníci, ryzáci, hnědáci i bělouši.

Anglický jezdecký pony se pyšní inteligentní a ušlechtilou hlavou, která si však uchovává znaky ponyho a nikoliv velkého koně. Záď je výborně osvalená s vysoko nasazeným ohonem. Nohy jsou bez rousů, spěnky šikmé, kopyta tvrdá, pěkně utvářená a široká. Navzdory proporcím a pohybu plnokrevníka si anglický jezdecký pony uchovává všeobecné znaky ponyho, mezi které patří výrazné rysy, krátké nohy v porovnání s hloubkou trupu a bezesporu také vrozená inteligence a hravost.

Původ a historie

V žilách anglického jezdeckého ponyho koluje krev arabských plnokrevníků, anglických plnokrevníků a také devíti britských plemen pony (exmoorský, velšský, fellský, daleský, skotský horský, shetlandský, connemara, dartmoor a newforest) takže je prakticky nemožné určit místo vzniku tohoto ponyho, navzdory tomu, že se ve středním Walesu nachází oblast, kde bylo chováno stádo, které mělo z počátku patrně největší vliv na vznik plemene. Anglický jezdecký pony byl vyšlechtěn několika britskými chovateli, kteří měli zájem o vytvoření všestranného přehlídkového ponyho.

Charakteristika a využití plemene

Anglický jezdecký pony je po anglickém plnokrevníkovi v historii nejpozoruhodnějším výsledkem záměrné selekce.

Díky své tělesné stavbě a souladu tělesných tvarů a kvalit, je pravděpodobně jedním z představitelů nejdokonalejších koní na světě.

Anglický jezdecký pony našel své uplatnění jako pólo pony, především ve 40. letech minulého století, kdy chovatelé vyhledávali malé plnokrevníky jako plemeníky. Celkově se ve 20. století stal chov poníků, ať už pro všechny typy dětských soutěží, či pro zápřah, jedním z nejrozvinutějších oborů v chovu koní.

V dnešní době můžeme anglického jezdeckého ponyho spatřit především na výstavách, kde bývá předváděn ve výškových kategoriích do 127 cm, do 137 cm a do 147 cm. Zvlášť se ještě vypisují kategorie pro hřebce, chovné klisny a mladá zvířata. Anglický jezdecký pony je vynikajícím jezdeckým koněm především pro děti. Na jeho hřbetě však můžeme spatřit i dospělého člověka. Tento pohledný poník se uplatňuje v nejrůznějších sportovních disciplínách (drezúra, parkur, všestrannost), ale i jako pony pro rekreaci a volný čas.

Zajímavosti

Po vzoru anglického jezdeckého ponyho docházelo ve Francii v 70. letech minulého století k pokusům vyšlechtit podobný typ jezdeckého ponyho. Na bázi starobylého landéského stáda (polodivokých pony pocházejících z jihozápadní Francie, obývajících oblast borových lesů v Landes a planinu Chalosse) tak vznikl francouzský jezdecký pony (Poney Fracais de Selle, jak se oficiálně jmenuje).

VIDEA plemene Anglický jezdecký pony

Pro videa s plemenem Anglický jezdecký pony klikněte ZDE

Počet zobrazení: 13 728

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky.
Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Anglický jezdecký pony doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?