Anglický
plnokrevník

Obecné informace

Popis

Hlava je jemná a ušlechtilá. Od jiných plemen (např. araba) se odlišuje rovným profilem.

Anglický plnokrevník je vysoký štíhlý kůň s dlouhým hřbetem a krkem. Má výrazný kohoutek a nízko nasazený ocas. Zadní nohy jsou dlouhé, s dobře utvořenými hlezenními klouby, což umožňuje silný odraz. Pro maximální rozšíření plic je důležitá hloubka hrudníku.

Nejčastěji se vyskytují hnědáci, ryzáci a bělouši (těch je nejméně), povoleny jsou bílé odznaky.

Původ a historie

Anglický plnokrevník byl vyšlechtěn v Anglii v 18. stoletíJindřich VIII., který vybudoval hřebčín v Elthamu, zkřížil španělské a italské koně s rychlými anglickými koňmi. Díky nim začaly být dostihy populárním a vyhledávaným sportem. Alžběta I. založila hřebčín v Tutbury. Za její vlády prestiž a obliba závodů vzrostla tak, že některé dostihy trvaly i několik dní. Její syn, Jakub I., nechal postavit v Newmarketu jedno z nejproslulejších dostihových středisek, které dodnes patří k nejznámějším na světě. Charles II., který nechal vybudovat dvanáct dostihových drah a stanovil pravidla dostihů, se nejvíce zasloužil o vyšlechtění anglického plnokrevníka. Panovník nechal do Anglie přivézt stádo arabských klisen. Tyto klisny řadíme do skupiny tzv. „královských klisen", ke kterým posléze přibyli i tři legendární orientální hřebci:

 • Darley Arabian byl v syrském Damašku vyměněn za zbraně a dovezen do Anglie.Je předkem nikdy neporaženého Eclipse.

 • Byerley Turc byl ukraden anglickým kapitánem při tureckém obléhání Vídně v 17. století. Nejslavnějším pokračovatelem linie je Herold.

 • Godolphin Barb byl z Jemenu poslán jako dar do Francie, ze které se po letech strastiplného života dostal do Anglie. Mezi jeho výjimečné potomky patří bezesporu Matchen.

Roku 1770 se přestali pro chov anglického plnokrevníka používat arabští koně a začal se chovat pouze čistokrevně.

Anglický plnokrevník má uzavřenou plemennou knihu (tzn. do plemenné knihy je zapsán pouze kůň, který má oba rodiče zapsané v plemenné knize anglického plnokrevníka). Počátek plemenné knihy se datuje již v roce 1791, kdy vznikla předmluva a v roce 1808 první díl. Plemenná kniha vychází od té doby v pravidelných intervalech.

V České republice se chovem anglického plnokrevníka nejvíce proslavil hřebčín Napajedla a Mimoň.

Plemenné znaky

Anglický plnokrevník (zkratka A1/1) nemusí splňovat žádné standardy k uchovnění. Pro anglického plnokrevníka je důležitá pouze rychlost, na základě které je zařazen do chovu. Přihlíží se jen k obvodu holeně, který by neměl být menší než 20 cm.

Většina koní ovšem splňuje tato kritéria:

 • KVH od 165 cm do 175 cm,

 • obvod hrudi od 180 cm do 195 cm,

 • hmotnost od 500 kg do 600 kg.

Akce nohou je nízká a chod úsporný a dlouhý.

Charakteristika

Každý anglický plnokrevník je osobnost. Utváří si své názory, za kterými si pevně stojí. Když se mu něco nezdá, velice snadno znervózní. Proto není vhodným koněm pro začátečníky, netrpělivé a nervózní jezdce.

Na druhou stranu je anglický plnokrevník jedno z nejchytřejších plemen na světě. Lze z něho (i po dostihové kariéře) vychovat klidného, citlivého a spolehlivého koně, na kterém můžete jezdit jen na ohlávce nebo i bez ní. Chce to jen dostatek času, lásky a trpělivosti. Rozhodně to stojí za vyzkoušení, protože anglický plnokrevník umí dát najevo svou vděčnost..

Využití a sport

Anglický plnokrevník byl vyšlechtěn výhradně pro dostihy, kde může uplatnit svoji rychlost. Díky využití v dostihovém sportu se toto plemeno zachovalo až do dnes. Bohužel každoročně zemře na dráze mnoho koní. Koně, kteří se dočkají konce své dostihové kariéry, bývají často fyzicky i psychicky odrovnáni.

Anglický plnokrevník se využívá i v ostatních sportech (většinou nižší úrovně), na rekreaci nebo horsemanship (ve kterém může uplatnit svoji inteligenci).

Zajímavost

U anglických plnokrevníků se neměří výška v kohoutku.

VIDEA plemene Anglický plnokrevník

Pro videa s plemenem Anglický plnokrevník klikněte ZDE

Počet zobrazení: 98 513

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Plnokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 3 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • jsou velice rychlí a mají velmi rychle pohyby. jsou to velice chytří a poslušní koně :
 • jsou také elegantní takže se hodí na různé přehlídky a dostihy parkur či drezuru. mají sílu takže se za ně dá neco i zapřáhnout , ale nemyslim tim třeba klády dřeva ale jenom vůz se senem a atd..
 • prorto že jsou rychlí nehodí se pro začátečníka a ani pro dítě do 10.let mam s tim vlastní zkušenosti. občas jsou tvrdohlavý když něco nechtí
 • např. jet ven , nasadit ohlávku či uzdu a podobně.
 • věčina anglických pl. jsou na sobě závislý
 • vlastní zkušenosti.

jsou to koně hodní ale i tvrdohlávý. bud si ho pořádně vychovat nebo pro zkušenější chovatele. a rozhodně aby byli aspoň dva a vžádnym případě jedinec to by nebylo dobré. :) :)

andy:*
25. 7. 2018
 • jsou tzv. "koněm jednoho pána" a k němu si dokáží utvořit silný vztah, jsou velmi rychlí a seběvědomí, umí vyjádřit vděčnost a bývají velmi inteligentní, člověk se na nich opravdu hodně naučí, především trpělivosti a také očekávat kdejakou vylomeninu :
 • jsou také velmi rychlí a mají vysokou akceleraci - díky níž dokážou člověka čato překvapit a někd i vyvést z míry :
 • Ovšem jakmile zjistí že na nich sedí dítě
 • především u klisen
 • často se z nich stane neuvěřitelně hodný a poslušný kůň, což je mi dodnes naprostou záhadou. Ale jako školní koně jsou ABSOLUTNĚ NENEVHODNĚJŠÍ PLEMENO
 • rychle se z nich pak stávají mizerové a nevycválané herky
 • jsou známí především jako velmi temperamentní a tvrdohlavé plemeno, nevhodné pro výku ježdění
 • až na výjimky
 • , brzy se z nich totiž při špatném zachazení stávají velmi problémoví až zlí koně, nedoporučuju ho jako koně, na němž by se střídalo mnoho jezdců - rychle by se moli zkazit.

celkově to jsou koně určení spíše zkušenějším jezdcům, kteří by si věděli rady s jejich temperamente a tvrdohlavostí, ale když jim budete věnovat velkou péči, trpělivost a především lásku, uvidíte, že každý strom nese ovoce a u anglických plnokrevníků to platí dvojnásob ;)

*Mikeška*
25. 7. 2018
 • hodí se i na parkur i do drezury
 • celkem pěkný exteriér a dobré chody
 • občas chytne nerva, nehodí se pro absolutního začátečníka, který by se mohl bát rychlých pohybů a temperamentu koně

Jezdím na Darcy čtvrtým rokem a nemůžu si stěžovat. Dopřednější tempo vidím jako výhodu. Vzhledem k výbornému vedení její trenérky je naprosto ovladatelná a hodná. Na otěž a botu jemná, výborně se mi s ní pracuje.

Kožorka
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Anglický plnokrevník doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?