Appenzellský
salašnický
pes

Appenzeller Sennenhund

Obecné informace

Povaha

Appenzellský salašnický pes je skvělý hlídač, a proto je celkem nedůvěřivý k cizím lidem. Pokud vás nezná, jen tak si ho nezískáte. Při hlídání je nebojácný a i v běžném životě je temperamentní a čilý. Velmi rád štěká jasně slyšitelným hlasem a někdy poukazuje i přiměřenou dávku ostrosti. Jinak je to ale veselý a učenlivý pes. Kromě hlídání může být i universálním pracovním psem pro vojáky a záchranáře. Jako lavinového psa ho používá i horská služba. Appenzellský salašnický pes je ale také skvělým domácím společníkem.

Popis

Appenzellský salašnický pes je středně velký, skoro kvadraticky stavěný pes s dobrým osvalením. Průměrná výška v kohoutku je 48 až 58,5 cm a váha 20 až 35 kg. Má lehce klínovitou tlamu se středně silnou mordou a tmavým nosem. Oči jsou mandlové, nepříliš velké, uši vysoko a široce nasazené, v klidu volně visící a přiléhající k lícím. Má silný krk a svalnaté, kompaktní tělo. Hřbet je pevný, rovný a hrudník hluboký, sahající až k loktům, břicho jen nepatrně vtažené. Ocas má vysoko nasazený, silný, dobře osrstěný, při pohybu musí být stočený. Hrudní i zadní končetiny jsou rovné a dobře osvalené. Srst je pevná, krátká, přiléhající s hustou podsadou. Je trojbarevný, základní barva je tmavě hnědá až černá s rezavými a bílými znaky. Průměrně se dožívá 12 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je appenzellský salašnický pes zařazen do skupiny II. - Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi, sekce 3 - Švýcarští salašničtí psi, bez pracovních zkoušek. Oficiální zkratka pro ČR je ASP. Původním využitím to byl pes k nahánění a pasení hospodářských zvířat, hlídací pes pro dům a dvůr. Dnes rovněž všestranný pracovní pes a pes pro rodinu.

Historie plemene appenzellský salašnický pes

Na území dnešního Švýcarska vznikla čtyři plemena salašnických psů, z nichž appenzellský salašnický pes je nejpůvodnější. Jeho předchůdce bychom mohli hledat někde mezi asijskými pasteveckými psy, jako byla tibetská doga nebo puli, možná dalšími psy molosského typu, migrujícími po Evropě před začátkem našeho letopočtu, a psy, které později používali římští vojáci při svých taženích. Poprvé byl popsán až v roce 1853 v časopisu Život zvířat v alpském světě a v roce 1889 byl uznán jako samostatné plemeno. Po první mezinárodní výstavě ve Winterthuru byl v roce 1906 založen první Klub appenzelských salašnických psů za účelem rozvíjení rasy a udržení čistoty plemene. Tím vlastně začal čistokrevný chov. Přestože si získal mnoho příznivců, je appenzellský salašnický pes dnes hojně rozšířen zejména ve Švýcarsku, v ostatních částech světa jen sporadicky. U nás je zatím méně než deset chovatelských stanic.

VIDEA plemene appenzellský salašnický pes

Pro videa s plemenem appenzellský salašnický pes klikněte ZDE

 

Základní péče

Jelikož appenzellský salašnický pes rád a hlasitě štěká, nehodí se příliš do husté zástavby. Potřebuje také poměrně velký prostor, protože se rád pohybuje. Srst není potřeba nijak zvlášť ošetřovat a i jinak je to na údržbu nenáročný pes.

Chovatelské stanice

Chovatelská stanice Dakam | Z Turčianskej záhrady | QUEEN ELSA | od Hadovky | Šťastná Berjanka | Brigallant | Lucky Droplet
Počet zobrazení: 157 722

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Velikost Velká plemena
Původ plemene Švýcarsko
Výška v kohoutku 48 - 58 cm
Hmotnost v dospělosti 20 - 35 kg
Věk 12 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce Švýcarští salašničtí psi
Číslo standardu FCI č. 046 (5. 5. 2003) D

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • Naprosto úžasný pes
  • věrný
  • spolehlivý
  • skvělý společník.
  • Příliš mnoho kladů? :-D
  • Bane, možná občas přílišná hlučnost při hře a ostražitost vůči okolí.

Naprosto nejlepší plemeno, které můžete najít...nenáročný na péči, vhodný jak na zahradu, tak i do bytu. Všestranné využití jako společník, sportovec či hlídač. Hlídá přirozeně přitom velmi spolehlivě.

Maja
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Appenzellský salašnický pes doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?