Ardenský
kůň

Obecné informace

Popis

Hlava je masivní s rovným profilem. Vyznačuje se plochým čelem, vystouplými očnicemi a nápadnou hranatější nosní částí. Zvláštností Ardenského koně jsou malé, zahrocené uši, typické pro lehčí plemena koní. Ardenský kůň má mohutný krk odpovídající celkově zavalitější stavbě těla. I přesto nepůsobí těžkopádně, protože je delší a klenutější než u jiných chladnokrevných plemen. Bohatá, hustá hříva chrání hlavu i krk před ostrým horským podnebím.

Tělo Ardenského koně je kompaktní s neobyčejně krátkým, širokým hřbetem a svalnatými bedry. Záď je velmi robustní s nízko nasazeným, krátce střiženým ohonem. Kohoutek je často posazen stejně vysoko nebo níže než kříž. Ardenský kůň vyniká masivní svalovou hmotou po celém těle, je obzvláště dobře přizpůsoben těžké práci. Nohy jsou silné, krátké a zdobené bohatými rousy, které malý typ Ardena neměl. Překvapující jsou relativně malá kopyta vynikající tvrdostí.

Podle plemenného standardu jsou upřednostňováni bělouši se smíšenou srstí. Často se vyskytují červení bělouši, tmaví nebo játroví ryzáci. Tmaví i světlí hnědáci a žluťáci jsou přípustní, ale vraníci, grošáci a jiné barvy se nepřipouštějí.

Původ a historie Ardenského koně

Ardenský kůň, který pochází z hornaté oblasti Arden na hranicích Belgie a Francie, patří mezi nejstarší evropské chladnokrevníky. Hipologové věří, že je přímým potomkem prehistorických tuponosých koní. Paleontologové nalezli kosterní pozůstatky těchto koní v Solutré (Francie -Burgundsko), právě jejich zřetelně hranatá nosní kost je jasně patrná u Ardenského koně.

Ardenský kůň je zmiňován už ve spisech řeckého historika Herodota (5. stol. př. n. l.) i Julia Caesara (1 stol. př. n. l.). Oba oceňovali jeho tvrdost a životnost. Je nepochybné, že tito rozložití koně z Arden byli základem pro vznik velkých středověkých koní.

Až do 19. stol. byl Arden méně mohutný než současný typ. Na počátku 19. stol. vznikla snaha o vytvoření větších a těžších zvířat, která by vyhověla zvyšujícím se pracovním požadavkům. Lidé začali křížit původní Ardenské koně s mnoha jinými plemeny (např. arab, plnokrevník, peršeron, buloňský kůň), ale vliv těchto plemen se skoro neprojevil. Až přikřížení belgického chladnokrevníka přineslo změnu konstituce.

Ardenský kůň se tím rozdělil na tři typy:

  • Malý typ - podobný starobylému Ardenovi dosahující kohoutkové výšky 152- 163 cm, v současnosti není evidován.

  • Ardennais du nord/trait du nord - mohutnější konstituce, vznikl křížením s belgickým chladnokrevníkem.

  • Auxois - staré burgundské plemeno existující mnoho století, bylo vylepšeno křížením s Ardenským koněm.

Plemenné znaky Ardenského koně

Kohoutková výška se pohybuje mezi 153 - 163 cm. Severní typ Ardenského koně (Ardennais du nord) přesahuje svou výškou 160 cm, zatímco původní malý typ měřil spíše okolo 150 cm. Obvod hrudi měří přes 2 metry. Obvod holeně je minimálně 25 cm.

Charakteristika

Ardenský kůň je navzdory své obrovské síle velmi klidný, trpělivý i dobromyslný. Mnoho farmářů si pochvalovalo jeho bezkonfliktní povahu. Často jej mohou dokonce ovládat děti. Na rozdíl od mnoha jiných chladnokrevných plemen je snadno učenlivý a otevřený novým zkušenostem. Díky podnebným vlivům si zvykl na neúprosně tvrdé podmínky. Je schopen tvrdé práce i přes nedostatek krmiva. Ardenský kůň je dlouhověký a nenáročný na péči.

Využití Ardenského koně

V dnešní době je Ardenský kůň chován především pro masný trh na některých místech Lotrinska, Champagne nebo Vogéz. Jeho výhodou je rychlý růst, velká tělesná hmotnost i brzké dospívání.

Jeho původní využití, těžký tah, ztratilo ve Francii nástupem techniky význam. Mezitím se začali Ardenští koně používat hojně ve Skandinávii. Jsou používáni k práci na polích i v lesech, občas je možno je vidět na rekonstrukcích historických bitev a turnajů.

Ardenský kůň pozitivně ovlivnil jiná chladnokrevná plemena, která jsou vynikající na různě zaměřené práce. Cíleným křížením vznikl Auxois, Comtois a Murakozský kůň.

Zajímavost

Ardenský kůň je proslulý svojí věrnou prací pro armádu. Během francouzské revoluce (1789) byli nejcennějšími tažnými koňmi válečného dělostřelectva. Mnoho Ardenů přepravovalo zásoby i zbraně během Napoleonových válečných tažení. Traduje se, že tito koně byli jediní schopni vydržet kruté mrazy při Napoleonově neúspěšném tažení do Ruska roku 1812.

Tisíce Ardenů bylo využíváno v první i druhé světové válce. Pro velké ztráty znamenala druhá světová válka velké ohrožení plemene. K Ardenským klisnám museli být dováženi holandští a belgičtí hřebci, aby pomohli uchovat plemeno.

VIDEA plemene Ardenský kůň

Pro videa s plemenem Ardenský kůň klikněte ZDE

Počet zobrazení: 33 321

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Chladnokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Ardenský kůň doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?