Argentinská
doga

Dogo Argentino

Obecné informace

Povaha

Argentinská doga je ztělesněním toho, pro co byla vyšlechtěna - strážce a ochránce. Je to inteligentní pes, dobře se učí, ale potřebuje dobrý výcvik. Výcvik a výchova určují, jaký bude pes v dospělosti. Kromě hlídání se hodí i ke štvaní zvěře a aportování, protože má vynikající čich a je velmi vytrvalý a rychlý. Může být přiměřeně ostrý, je odvážný, bojovný a při lovu nebo hlídání neštěká. Je hravý, živý, vhodný i jako společník, a to i k dětem. Je to dominantní pes, který na sebe rád upozorňuje. Vyžaduje stálou pozornost, a pokud mu jí nedáte, je to pro něj něco jako trest. Prostor, který má k dispozici, rychle ovládne, a pokud se mu ostatní zvířata nechtějí podřídit, vyvolává rvačky, které mohou být pro protivníka fatální. Pokud není majitel dostatečně autoritativní a důsledný, bude chtít ovládnout i jeho.

Popis

Argentinská doga je středně velký, přesto mohutný pes molosského typu. Výška v kohoutku bývá od 60 až 68 cm, váha 40 až 60 kg. Argentinská doga je výborně osvalený pes s harmonickou stavbou těla a těsně přiléhající kůží. Vyzařuje z ní síla a budí respekt. Středně velká hlava působí těžkým dojmem a spolu s krkem tvoří silný, svalnatý oblouk. Nos je černý, tlama se silnými čelistmi a klešťovým nebo nůžkovým skusem, oči hnědé až mandlové a vysoko nasazené uši, jejichž kupírování je již zákonem zakázáno. Hřbet má argentinská doga široký s mohutným svalstvem, mírně se k zádi svažující, hruď je rovněž široká a hluboká, břicho jen mírně vtažené. Ocas je silný, dlouhý, šavlovitě zatočený. Srst je hladká a měkká, dlouhá asi 2 cm. Hustota se liší v závislosti na podnebí. Barva je bílá, pouze kolem oka je přípustná černá skvrna o velikosti max. 10 % plochy obličejové části. Průměrný věk je pouze osm až deset let. 

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je argentinská doga zařazena do skupiny II. - Pinčové a knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi, sekce 2 - Molossové, dogovití psi, bez zkoušky z výkonu. Oficiální zkratka pro ČR je AD.

Historie plemene argentinská doga

Argentinská doga je poměrně mladé plemeno šlechtěné až od roku 1873 rodinou Martinezů. Díky tomu ale přesně víme, jaká plemena se na vývoji argentinské dogy podílela. Martinez tehdy vytipoval devět plemen, jejichž křížením měl vzniknout pes, který by byl schopný bojovat proti pumám a jaguárům, lovit divoká prasata, hlídat obrovská stáda dobytka a zároveň přežít v nehostinných podmínkách Kordiliér a pamp. Základem byla Cordóbská doga, geneticky nevyrovnané plemeno vzniklé křížením bulteriéra, boxera a anglického buldoka s potomky mastinů. Dále byla použita německá doga, irský vlkodav, anglický buldok, pyrenejský mastin, pointr a bordeauxská doga. FCI toto plemeno uznala v roce 1973 jako jediné argentinské plemeno.

VIDEA plemene argentinská doga

Pro videa s plemenem argentinská doga klikněte ZDE

 

Základní péče

Argentinská doga vyžaduje důslednou péči, kvalitní krmení a dostatek pohybu. Již od štěněčího věku je třeba korigovat agresivní chování psa, projevující se především při krmení, nebo po potrestání. Agresivita a přílišná dominance by byly v dospělosti závažný problém. Přesto je třeba počítat s tím, že určitá agrese vůči ostatním psům (hlavně opačného pohlaví) je silně geneticky zakódována a nejde zcela potlačit. Důležité je také, aby měl pes vždy k dispozici vodu, protože v jeho žaludku jsou kyseliny a bakterie, napomáhající trávení a dekontaminaci, i třeba znečištěné potravy. Potrava by měla obsahovat i dostatek vlákniny, naopak bychom neměli psovi dávat uzeniny nebo zbytky lidských jídel a také mléko, které neumí zpracovat.

Chovatelské stanice

ALQUANTO MAGNIFICENTE | Blanský les | na Grešlomýtském potoce | FURIA INFERNALIS | DEMORALES | DEMORALES | Barrandovské stříbro
Počet zobrazení: 179 103

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Velikost Velká plemena
Původ plemene Argentina
Výška v kohoutku 60 - 68 cm
Hmotnost v dospělosti 40 - 60 kg
Věk 8 - 10 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem špatný
Vztah k ost. zvířatům špatný
Náročnost na výchovu velmi náročný
Náročnost na pohyb nenáročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce Molossoidní plemena (dogovití psi)
Číslo standardu FCI č. 292 (29. 1. 1999) D

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 3 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • Síla, mrštnost, rychlost
  • Doma naprosto klidná povaha
  • Tvrdohlavost
  • Pro mnohé: silný lovecký pud

Argentýna se v očích mnoha majtelů jeví jako ideální střed ,,zabijáka a gaučáka,, bezesporu se tomu velice přibližuje. Dobře socializovaná si bude nechávat od rodiny dělat cokoliv. Doma je trpělivá povalečská a jediné čím může vytočit je téměř 50kg ležícího na páníčkovy. Ba naopak vypusťte jí ven a máte neřízenou střelu...na výcvik je pomalejší ae přesto inteligentní až vychytralá. Nicméně představa o služebním využití je milná...dokáže se to naučit, pro pána to i dělat bude, ale to jediné co argentýnu ze srdce baví je lov...kdykoliv v jakékoliv podobě...to je to proč je šlechtěná a co má v krvi...dobra socializace je každopádně podmínka ale i přesto to je jen utlumení loveckého pudu, který muže kdykoliv vyniknout a pokud nemá pes nad sebou bič a tak po kořisti pude.Vztah k ostatním psům střední spíše však dominantní...ve smečce se nesežerou ale rázně porovnají...a vzhledem k vlastnostem jen málo které plemeno se AD nepodřídí...

cordyceps
25. 7. 2018
  • argentinská doga mi naprosto vyhovuje
  • zatím jsem žádné neobjevila

Myslím, že některé informace v tomto článku jsou trochu nepřesné. Doporučovala bych, přečíst si popis argentinské dogy na těchto stránkách http://www.dogoconosur.com/faq-/ :)

Etinna
25. 7. 2018
  • Přátelský pes, málo štěká, přirozená inteligence, mimořádná síla, není agresivní, otužilý pes, který se nebojí takřka ničeho.
  • může vystupovat dominantněji k větším psů stejného pohlaví a občasná umíněnost, což u psa se silně vyvinutým loveckým pudem není klasický zápor. Někomu by to mohlo vadit. Je třeba si uvědomit, že argentinská doga používá v první řadě vlstní mozek. Teprve pak plní úkol.

Toto plemeno má k dětem naopak dobrý vztah. Řekl bych, že až nápadně dobrý. Tudíž nechápu, proč je zde uváděn "špatný". Vztah ke zvířatům je sice rezervovanější, ale špatné to rozhodně není.

kmichaal
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Argentinská doga doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?