Ariégeois

Ariéžský honič

Obecné informace

Povaha

Ariégeois je typický lovecký pes, slídící honič, který se hodí pro lov zajíců, což je jeho nejoblíbenější disciplína, nebo pro sledování černé zvěře nebo srnčí. Je vhodný jak pro lov se střelnou zbraní, tak pro lov parforsní, loví stejně dobře ve smečce, jako samostatně. Po svých předcích zdědil výjimečnou pracovitost a umění rychle a správně se rozhodovat. Má charakteristicky dunivý zvučný hlas. Je to přirozeně družný pes, který působí vždy šťastným, vznešeným a elegantním dojmem.

Popis

Na rozdíl od ostatních slídících honičů je Ariégeois lehčí a menší, méně distingovaný pes. Je to pes střední velikosti s průměrnou výškou v kohoutku 50 až 56 cm u fen a 52 až 58 cm u psů. Váhu standard FCI neuvádí, ale pohybuje se okolo 25 až 30 kg. Lebku má Ariégeois neširokou, klenutou, při pohledu ze shora je v zadní části mírně lomená. Týlový výčnělek je nepatrně vyznačen. Nos má černý s doširoka otevřeným chřípím, nosní most je lehce klenutý a délka čenichu je zhruba stejná jako délka lebky. Horní ret přesahuje spodní a rty jsou tenké a těsné. Hnědé oči jsou jasné, dobře otevřené s přiléhajícími víčky. Dlouhý, štíhlý a lehce klenutý krk přechází v dlouhou, středně širokou hruď, která dosahuje až k loktům. Žebra jsou mírně klenutá, záda dobře osvalená a pevná. Ramena jsou svalnatá, spíše šikmá než rovná, lokty má blízko těla. Tlapky mají štíhlé a těsné prsty a jsou oválné. Ocas má šavlovitě zatočený, ke konci jemný, a vždy vesele nesený. Při chůzi působí pružně a ladně ohebně. Ariégeois je krátkosrstý a srst je jemná a hustá. Většinou je bílý s černými známkami, které jsou zřetelně ohraničeny, někdy bývá i strakatě skvrnitý. V obličejové části na lících a nad očima má bledé opálení. V průměru se dožívá kolem 12 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je Ariégeois zařazen do skupiny VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena, sekce 1 - Honiči, s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka pro ČR je AR. Původním využitím to byl lovecký pes pro drobnou zvěř, dnes lovecký pes pro drobnou zvěř a společník.

Historie plemene ariégeois

Toto celkem málo známé lovecké plemeno vzniklo pravděpodobně křížením slídících honičů „Bleu de Gascogne", nebo „Gascon Saintongeois" s „Briquetem. Usuzuje se tak pro jeho zděděné vlastnosti, které jsou pro slídící honiče charakteristické. Šlechtěním vznikl Ariégeois, pes o něco menších proporcí, než mají jeho předchůdci, který se lépe pohybuje i ve velmi obtížném terénu.

Základní péče

Ariégeois nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Je ale potřeba zajistit mu dostatek pohybu a pravidelně ho zatěžovat jak fyzicky, tak psychicky. Pokud se bude nudit, rozhodně z něho nebude šťastný pes. Ostatní péče je běžná jako u ostatních nenáročných psů. Vystříhávat srst mezi prsty, protože zejména v zimě se tam drží sůl, polštářky občas namazat aby nepopraskaly, kontrolovat zvukovody, jednou za čas vykoupat s dobrým šamponem a prokartáčovat srst, apod.

Počet zobrazení: 48 044

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VI: Honiči a barváři
Velikost Velká plemena
Původ plemene Francie
Výška v kohoutku 50 - 58 cm
Hmotnost v dospělosti 25 - 30 kg
Věk 12 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina VI: Honiči a barváři
Sekce Honiči
Číslo standardu FCI č. 020 (24. 1. 1996) F

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Ariégeois doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?