Ariegský
ohař
krátkosrstý

Braque de l‘Ariege

Obecné informace

Povaha

Ariegský ohař je typický lovecký pes, který se hodí ke všem loveckým disciplínám. Adaptuje se velmi rychle na jakoukoli práci, a protože to je odolné plemeno, vydrží i celodenní zátěž. Tento pes se dá velmi snadno vycvičit, a proto je vhodný i pro chovatele začátečníka. Díky své bystrosti se velmi dobře a rychle naučí na povely.

Popis

Je to silný a statný pes, tzv. brakoidního typu, který ale nevypadá těžkopádně. Díky svým dlouhým končetinám, vytvarovaným svalům a barvě působí spíše elegantním a jemným dojmem. Ariegský ohař krátkosrstý měří v průměru 56 až 67 cm, váhu standard FCI neudává. Délka jeho těla by měla být jen o málo větší než kohoutková výška. Hlava je dlouhá a hranatá, s lehce klenutou mozkovnou a poměrně výraznými nadočnicovými oblouky. Nos má růžový nebo hnědý podle barvy srsti, nikdy však černý. Jemné, spadající pysky, silné čelisti s nůžkovým, nebo klešťovým skusem a oválné, jantarové až hnědé inteligentní oči. Uši nepřiléhají k hlavě, jsou dlouhé, jemné a visí v záhybech. Krk má ariegský ohař silný a celkem krátký, s menším lalokem. Hřbetní linie je téměř rovná, hřbet silný a dobře osvalený. Hrudník má hluboký a široký s nepříliš klenutými žebry. Končetiny jsou rovné s mohutným svalstvem.

Tlapky má kompaktní, kulaté se silnými drápky. Ocas se směrem ke špičce zeštíhluje. Srst je lesklá a krátká, zejména u uší a na hlavě jemná a hladká. Barva je od hnědé po plavě oranžovou s bílými skvrnami, někteří jedinci jsou spíše bílí s barevným stříkáním. Při chůzi, která je vlastně permanentním poklusem přecházejícím v trysk, působí lehce a poddajně. V průměru se ariegský ohař krátkosrstý dožívá 12 až 14 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je ariegský ohař krátkosrstý zařazen do skupiny VII. - Ohaři, sekce 1.1 - Ohaři kontinentální, s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka pro ČR je AO. Původním užitím to byl lovecký pes, nyní lovecký stavěcí pes a společník.

Historie plemene ariegský ohař krátkosrstý

Ariegský ohař krátkosrstý pochází z kraje Ariege a předka má ve starofrancouzském ohaři, který byl křížen s krátkosrstými ohaři z oblasti Středozemního moře. Tito ohaři měli bílo-oranžovou barvu a dodali plemeni živost a čipernost. Plemeno však časem upadalo v zapomnění a nebýt lovců právě z oblasti Ariege v Pyrenejích, pravděpodobně by zaniklo. V roce 1990 se však skupina chovatelů rozhodla v dalším chování tohoto psa a chov pokračuje dodnes.

 

Základní péče

Ariegský ohař krátkosrstý potřebuje hlavně pohyb. Má rád dlouhé procházky za každého počasí, při kterých se u něj projevují jeho lovecké pudy. Pokud se týká srsti, tu je třeba alespoň dvakrát týdně kartáčovat a čistit. Stejně jako u ostatních psů s visícíma ušima, je třeba kontrolovat zvukovody a čistit je, aby nedocházelo k zánětům. Jinak toto plemeno žádnou specifickou péči nevyžaduje.

Počet zobrazení: 36 299

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VII: Ohaři
Velikost Velká plemena
Původ plemene Francie
Výška v kohoutku 56 - 67 cm
Věk 12 - 14 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb velmi náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina VII: Ohaři
Sekce Kontinentální ohaři
Číslo standardu FCI č. 177 (24. 1. 1996) F

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Ariegský ohař krátkosrstý doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?