Artoisský
honič

Chien d‘Artois

Obecné informace

Povaha

Artoisský honič je společenský pes, který velmi dobře snáší život ve smečce. Je povahově vyrovnaný s jemným, laskavým až něžným charakterem. Při lovu je velmi vytrvalý a dokáže hlásit zajíce třeba hodinu i ve špatném počasí. Má charakteristicky vysoký hlas, který je slyšet na velkou vzdálenost a patří k nejzajímavějším v psí říši. Není nejrychlejší, ale vše vyvažuje svojí houževnatostí a nebojácností, s níž se dokáže postavit třeba i kanci. Navíc je velmi otužilý a může pracovat za jakéhokoli počasí v lese, houštinách i na pláních.

Popis

Artoisský honič je svalnatý, dobře stavěný pes. Není příliš dlouhý, poměr délky k výšce je zhruba 1:1. Výška v kohoutku je stejná u obou pohlaví a dosahuje 53 až 58 cm. Průměrná váha je 28 až 30 kg. Mozkovna je široká a silná, poměrně krátká a ze shora zploštělá, čenichová partie je čtvercová s velkým, černým nosem s dobře otevřenými nozdrami, nosní hřbet je rovný, spodní pysk je překrytý horním a zuby mají nůžkový skus. Oči má artoisský honič tmavě hnědé, okrouhlé a posazené nepříliš blízko u sebe. Uši jsou zavěšené zhruba ve výšce očí a jsou široké, ploché a jemné, dosahující až ke špičce nosu. Krk má silný, hřbet široký a pevný, mírně klenutá žebra, hluboký, dlouhý hrudník, který dosahuje až k loktům. Ocas je srpovitě nesený, nepřetočený dopředu a je také silný. Hrudní i pánevní končetiny jsou silné a dobře osvalené. Pohyb působí snadným a pravidelným dojmem. Artoisský honič má krátkou, přiléhavou srst s trikolórním zbarvením. Barvy jsou tmavě pálená, přecházející k zaječímu odstínu s pláštěm nebo s velkými plotnami. Průměrná délka života je 12 až 14 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je artoisský honič zařazen do skupiny VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena, sekce 1.2 - Honiči střední velikosti, s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka pro ČR je AH. Původním využitím to byl lovecký pes, dnes lovecký pes a společník.

Historie plemene artéský honič

Již v době Jindřicha IV. a Ludvíka XIII. bylo ve Francii toto plemeno mimořádně oblíbené při štvanicích. Bylo dokonce považováno za nejlepší plemeno pro lov zajíců. Postupem doby ale docházelo k prokřížení s jinými plemeny a koncem 19. století bylo už velmi obtížné najít čistokrevné jedince. Přestože byly snahy o zachování plemene, byly vždy neúspěšné a po 2. světové válce se mělo za to, že plemeno zcela vymizelo. Naštěstí se v 70. letech dvacátého století jistý pan Andréchy v kraji Somme rozhodl o rekonstrukci plemene a díky jeho úsilí si artoisský honič opět dobývá místo na slunci. Nyní je používán k lovu se střelnou zbraní.

VIDEA plemene artoisský honič

Pro videa s plemenem artoisský honič klikněte ZDE

 

Základní péče

Artoisský honič vyžaduje dostatek pohybu a pravidelné, dlouhé vycházky za každého počasí. Je zvyklý žít ve smečce, proto když je sám, může trpět. Srst je třeba občas vykartáčovat a vyčistit, jinak tento pes nepotřebuje žádnou specifickou péči.

Počet zobrazení: 39 775

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VI: Honiči a barváři
Velikost Velká plemena
Původ plemene Francie
Výška v kohoutku 53 - 58 cm
Hmotnost v dospělosti 28 - 30 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb velmi náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina VI: Honiči a barváři
Sekce Honiči
Číslo standardu FCI č. 028 (24. 7. 1996) F

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Artoisský honič doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?