Asijská
žíhaná
kočka

Obecné informace

Povaha

Asijská žíhaná kočka je velmi společenské plemeno. Je družná, takže je ráda v přítomnosti lidí, jiných koček či jiných domácích zvířat. Její přátelskost z ní dělá velice přítulnou a milou společniciNení moc hlučná a náročná, ale na druhou stranu je dost čilá, odvážná, temperamentní a zvídavá, takže nepatří mezi nejklidnější plemena. Tato kočka je dovádivá, takže si dokáže udělat hračku z jakékoliv věci. Potřebuje uspokojit své přirozené potřeby, a proto byste neměli váhat a pořídit svému mazlíčkovi např. škrabadlo, kočičí strom nebo nějaké návnady na šňůrce. Některé hračky můžete vyrobit i sami doma. Pokud hravé kočce neumožníte vybití její energie hračkami a jinými aktivitami, dokáže si najít vlastní zábavu -např. šplhání po záclonách, škrábání nábytku apod.

Popis

Asijská žíhaná je jedna z mála koček uznaných ve Velké Británii ve všech čtyřech kresbách žíhání, tedy jednobarevné, sépiové, stříbrné i žíhané s tickingem. Ticking je z nich nejoblíbenější. Poněkud sporný původ těchto různých typů zbarvení vede k tomu, že asijky jsou registrovány jako skupina, ne jako plemenoVáha této kočky by se měla pohybovat v rozmezí 4 až 7 kg. Hlava je krátce klínovitá, temeno pěkně zaoblené a na hlavě je vidět výrazné žíhání. Oči nesmí být ani mandlovité, ani kulaté, mohou být různého odstínu mezi zlatou a zelenou. Uši jsou středně velké, široce nasazené, mírně obrácené ven a v boltcích mohou mít malé chomáčky chlupů. Tělo je středně velké, s pevným svalstvem. Náhrdelník musí být přerušen. Srst je krátká, jemná a těsně přiléhá. Ocas je středně dlouhý, zúžený do kulaté tmavé špičky a kočka ho nosí s pýchou. Nohy má asijská kočka středně dlouhé s oválnými tlapkami.

Původ a historie plemene

Na počátku 80. let minulého století, přesněji v roce 1981, se ve Velké Británii začala objevovat druhá generace asijských kříženců. Perská činčila, jedna ze zakladatelek skupiny, má gen aguti (kočky mající kresbu na srsti), i když je žíhání potlačeno dalším inhibičním genem. Někteří chovatelé použili ve svých chovatelských programech také habešskou kočku a tím se do chovu dostal ticking [Ticked tabby (habešská kresba) - tvoří ji pouze takzvaný ticking - chlup kočky je pruhovaný, srst je tmavší podél páteře (tzv. úhoří pruh)] a stal se pro toto asijské plemeno typickým.

Standard plemene

Dle standardu FIFe (Fédération Internationale Feline - mezinárodní organizace milovníků a chovatelů koček) není asijská kočka uznána. Toto plemeno se však podílelo na vytvoření např. burmilly a bombajské kočky a uznává je pouze GCCF.

 

Základní péče

Jelikož je asijská žíhaná kočka velice hravá a společenská, měli byste předcházet nudě a věnovat se jí v této oblasti. Nesmíte zapomínat pečovat i o kočičí zevnějšek. Asijská žíhaná potřebuje průměrně upravovat srst, takže není tak náročná jako např. perská kočka. Kočky se dovedou postarat o svoji úpravu samy, až 15% času, kdy jsou bdělé, tráví péčí o srst. Někdy však potřebují naši pomoc. Pravidelné kartáčování prospívá kůži i srsti a vykartáčovaná kočka vypadá upraveně a elegantněKočkám každého věku prospívá vaše péče o jejich oči, uši, zuby a drápy.

Počet zobrazení: 26 506

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FIFe Neuznaná plemena koček
Aktivita Aktivní plemeno
Údržba srsti Malá
None Sleva 50 %

Čím mě krmit?

Nakupte výhodně právě teď
Přejít do e-shopu

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Asijská žíhaná kočka doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?