Atlasský
horský
pes

Aidi

Obecné informace

Povaha

Protože se jedná o skvělého hlídače a obránce, je Aidi velmi ostražitý, nebojácný a rozhodný pes. Bez váhání se postaví šakalům nebo jiným vetřelcům. Je čilý, hbitý a velmi samostatný, což někdy způsobuje problémy s ovladatelností. Může se také jevit jako poněkud nervní pes, ale to je dáno jeho povahou a nejedná se o charakterovou vadu.

Popis

Atlašský vlčák  je silný, robustní, podsaditý pes venkovského vzhledu. Má hustou huňatou, asi 6 cm dlouhou srst, která ho chrání před horským sluncem, chladem i deštěm. Zároveň je dobrou ochranou proti kousnutí menších šelem. Na krku tvoří u samců hřívu, na obličeji a uších je naopak kratší. Barva srsti je velmi variabilní, od plavé až po bílo-černou, často jsou i trikolorní s kresbou podobnou bernardýnům. Skvrny často tvoří plášť a čepici a jsou od sebe odděleny bílým obojkem. Hlava je medvědovitá, klínovitá s plochým a širokým temenem, otevřenými nozdrami a suchými pysky.  Tlamu má klínovitou podobně jako hlavu, ale podstatně kratší než mozkovnu. Uši jsou svislé, pouze při zvýšené pozornosti je pes mírně nastraží vpřed. Čelisti jsou rovnoměrné, se silnými bílými zuby bez předkusu nebo podkusu.  Aidi má svalnatý hluboký hrudník, lehce klenutá žebra a vtažené břicho, ne však tolik jako třeba u chrtů. Linie hřbetu není klesající, ale přestavěná. Tlapy jsou zřetelně kulaté se silnými polštářky a drápy, jejichž barva odpovídá barvě srsti. Ocas má zahnutý, dlouhý s mohutnou srstí, která je známkou čistokrevnosti. 

Je to středně velký pes s výškou v kohoutku od 45 do 62 cm a váhou mezi 12 a 15 kg. V průměru se dožívá 10 až 12 let.

Klasifikace FCI

Standard byl ustanoven v roce 1963 a o šest let později poupraven. Dle Mezinárodní kynologické federace (FCI) je Aidi zařazen do skupiny II -pinčové a knírači, molosové, švýcarští horští a salašničtí psi, podskupina 2.2 - psi molosského typu, horští psi, bez zkoušek výkonu. Oficiální zkratka AID. Určením je to hlídací pes. Za diskvalifikující odchylky od standardu jsou považovány zejména špičatá tlama, dravčí oko, postavené uši, krátká nebo nedostatečná srst a ocas zatočený nad úroveň hřbetu.

Historie plemene atlasský horský pes

Aidi pochází z Maroka z horských masívů Atlasu a v Evropě je téměř neznámý. Jeho předchůdci pocházeli pravděpodobně ze Sahary. Přestože byl původně ve standardu publikován pod jménem „Atlas sheepdog", nikdy jako klasický ovčácký pes používán nebyl.  Jelikož však v pohoří Atlas žádný jiný vhodný ovčácký pes nežije, sloužil kočujícím beduínům k hlídání jejich stád ovcí, obydlí a majetku před šelmami.

Základní péče

Toto plemeno nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Je pouze třeba mít na paměti, že Aidi  je silně obranářský pes s vlastní hlavou, což vyžaduje trochu opatrnosti při styku s cizími lidmi. Kupírování uší a ocasů, tak jak je běžné v některých oblastech u služebních psů, je u nás nežádoucí. To ostatně platí i pro jiná plemena.

Počet zobrazení: 46 114

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Velikost Střední plemena
Původ plemene Maroko
Výška v kohoutku 45 - 62 cm
Hmotnost v dospělosti 25 kg
Věk 10 - 12 let
Délka srsti střední
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem rezervovaný
Vztah k ost. zvířatům rezervovaný
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb velmi náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce Molossoidní plemena (dogovití psi)
Číslo standardu FCI č. 247 (5. 5. 2003) GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 2 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • nejlepší přítel
  • inteligentní
  • pracovitý
  • dobrý hlídač
  • vnímavý
  • je to mazel
  • až moc samostatný
  • občas tvrdohlaví

Je to skvělý spolešník,ale nikdy z něj nebude rodinný a společenský pes!!

Tlapka
25. 7. 2018
  • Je "samostatná". Když chce pohladit, přijde sama. Dokáže prospat celý den, pokud jste v práci nebo ve škole. Po vašem návratu se mazlí. Vůbec se nebojí vody. Miluje tekoucí vodu. Je učenlivá. Super do bytu. Vhodná i k malým dětem. Nesnese takovéto dětské "tahání". Umí dát pěkně najevo, když se jí to nelíbí a chce mít klid.
  • Občas zapomene, kde má škrabadlo a zkouší drápky na sedačce. Jako kotě je občas pěkně divoká, ale je jasné, že nemůže prospat 24 hodin denně.

Je to naše zlatíčko. Každý den něco vymyslí a je s ní legrace.

Kordula111
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Atlasský horský pes doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?