Australská
kelpie

Australian Kelpie

Obecné informace

Povaha

Australská kelpie je pracovní pes určený pro hlídání stád ovcí. Proto má výjimečnou výdrž a obratnost. Je zvyklá na dlouhé pochody a tvrdou, celodenní práci. Je také dostatečně rychlá, horlivá a přitom poslušná, a také velmi inteligentní, čehož se využívá i dnes v různých psích sportech, agility, ale i v záchranářských složkách. Svoje úkoly plní na sto procent a je přitom téměř neúnavná. Má vrozený instinkt pro hlídání stád ovcí, a to jak venku, tak v ohradě. Australská kelpie je také velmi odolná a vydrží dlouho bez vody. Má vyrovnanou povahu. Vůči lidem není agresivní a hodí se i k dětem. Trochu ostřejší však může být vůči jiným psům. Pokud je však dobře socializována, snese se i s ostatními domácími zvířaty, včetně koček. Pro svou oddanost majiteli je také používána jako obranný pes.

Popis

Není to velký pes, ale je statný, dobře osvalený a přizpůsobený pro dlouhý běh. Délka psa ku výšce je v poměru 10:9. Průměrná výška v kohoutku je u psa 46 až 51 cm, u feny 43 až 48 cm. Váha bývá mezi 21 a 31 kg. Hlava je pravidelná, úměrná tělu a trochu připomíná liščí. Barva nosu je přizpůsobena barvě těla a čenich je o něco kratší než lebka. Oči jsou mandlové, středně veliké, většinou hnědé. Pysky má australská kelpie pevné, neochablé, zuby silné s nůžkovým skusem. Uši jsou špičaté a směřují ven. Krk má silný, hřbet dlouhý a mírně klesající. Bedra jsou silná a svalnatá, hrudník hluboký, žebra vyklenutá a břicho dobře vtažené. Ocas v klidu visí, při vzrušení je vztyčen, nikdy ale nad linii hřbetu. Končetiny vyzařují sílu a energii. Australská kelpie má dvojitou srst s hustou podsadou, vnější srst chrání před vlhkem a je rovná, tvrdá a přiléhající. Na ocase tvoří štětku. Zbarvení je černé, černotříslové, červenohnědé, červenohnědé a tříslové, světle žlutohnědé, čokoládově hnědé a kouřově modré. Průměrná délka života je 12 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je australská kelpie zařazena do skupiny I. - Ovčáčtí, pastevečtí a honáčtí psi (s výjimkou švýcarských salašnických psů), sekce 1 - Ovčáčtí psi, se zkouškou z výkonu. Oficiální zkratka pro ČR je AKE. Původním využitím to byl pes pro hlídání stád ovcí, dnes hlídací pes, společník, pes pro agility, tanec se psem a psí sporty.

Historie plemene australská kelpie

V 70. letech 19. století přivezli manželé Rutherfordovi ze svého rodného Skotska do Austrálie i své kolie a položili tak základ novému plemeni. Jejich kolie křížili s jinými pasteveckými psy, dovezenými z Evropy i Skotska, a tak vznikla australská kelpie, pes s výbornými pracovními schopnostmi a vysokou odolností, která je nutná pro přežití v obtížných klimatických podmínkách Austrálie. Ze začátku vznikalo několik linií, které však byly záhy sjednoceny do jedné a byly zachovány vlastnosti, pro které se australská kelpie stala jedním z nejoblíbenějších psů australských farmářů.

VIDEA plemene australská kelpie

Pro videa s plemenem australská kelpie klikněte ZDE

 

Základní péče

Australská kelpie má prakticky nevyčerpatelnou zásobu energie, proto potřebuje aktivního pána, mnoho pohybu, dlouhé procházky a hodně práce. Pokud nemá úkoly, bude se nudit, což se může projevovat změnou povahy a neposlušností. Srst nevyžaduje zvláštní péči, je nutné ji jen občas vykartáčovat, hlavně v době línání.

Zajímavostí je, že při hlídání stád zaujímá australská kelpie pozorovací polohu na hřbetě ovce.

Chovatelské stanice

Mount Mckinkey | Z LHOTECKÉ LINIE
Počet zobrazení: 126 986

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Velikost Střední plemena
Původ plemene Austrálie
Výška v kohoutku 43 - 51 cm
Hmotnost v dospělosti 21 - 31 kg
Věk 12 let
Délka srsti střední
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb velmi náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce Ovčácká a pastevecká plemena
Číslo standardu FCI č. 293 (11. 12. 2012) EN

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 2 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • + velmi učenlivá
 • + inteligentní
 • + nadšená ze sportů a her
 • + přátelská
 • + dobrý hlídač
 • + velký aportér
 • + má ráda děti a také ostatní zvířata
 • + krásná
 • - neunavitelná
 • - není vhodná k lidem, kteří nemají zkušenosti se psem

kelpie je plemeno plné energie, měla jsem fenečku jménem Nelinka, byla skvělá, hravá, pořád plná energie, ale také uměla odpočívat;-). Moc hodný pes k dětem a ostatním zvířátkům. Dost si vyhrála s hračkami, pořád mi něco nosila, a chtěla to házet...:-). Moc jsem ji měla ráda:-). Poslouchala na slovo;-).

EvikEvicka
25. 7. 2018
 • až děsivě inteligentní pes
 • přátelský k lidem i psům
 • nadšenec do všeho sportovního
 • jedinenčný charakter
 • hravý
 • snaha zavděčit se
 • zdravotně "nezávadný"
 • hodně silný temperament
 • neunavitelnost
 • tak inteligentní, až je vyčuraný
 • silný pud k pasení

Kelpie je náš úplně první pes. Předtím jsme vůbec žádné zkušenosti neměli. Myslím ale, že jiné plemeno už nikdy chtít nebudeme. Je to výborný společník, hravý, vždy zvedne náladu. Na chození po horách výborný parťák. Je prakticky neunavitelný, na druhou stranu, když jsem trávila den doma (nemoc, učení na zkoušky, ....), pes to v pohodě zvládal, lehl si ke mně a byl úplně v klidu. Víc než 2 dny by to ale nedal. Je potřeba unavit hlavičku, takže cvičit povely, atd. Kelpinky to baví a perfektně unaví. Jako štěně byl vzorný, prakticky nic nezničil,a vůbec, byla s ním dobrá domluva. Náš kelpík má velkou touhu pást ovečky, takže ať chceme či ne (někdy jsme za to rádi, ale někdy se nám to moc nehodí), musíme chodit na ovečky, jinak nahání ostatní psi a to je pak na konflikt. Je hodně temperamentní, takže na vodítku mi občas na nějakého psa vyjede, ale jinak je zlatý. Je vidět, že nás děsně miluje a dělá, co nám na očích vidí. O kelpiích se říká, že se nehodí pro začátečníka. My to riskli a jsme za to šťastní. I když má pejsan mouchy, lepšího kamaráda si představit nedokážu. Navíc fešák :) Kudy chodíme, tudy nás zastavují lidi a ptají se, co je to za krásného hafína. Navíc kelpie trpí jen minimem chorob, takže na veterině se ukážeme jen opravdu výjimečně, vesměs na přeočkování.

Jandovka
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno. Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Australská kelpie doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?