Auvergneský
ohař
krátkosrstý

Braque d‘Auvergne

Obecné informace

Povaha

Auvergneský ohař krátkosrstý je inteligentní pes, který se snadno a rychle učí. Spoustu užitečných vlastností má vrozených, proto je stačí při výchově jen rozvíjet. Má například přirozenou schopnost stopovat a aportovat. Pes má velmi jemný čich, je vytrvalý a při honu má schopnost neustále udržovat kontakt se svým vůdcem a řídit se jeho pokyny. Zároveň si ale udržuje určitou samostatnost. Je vhodný jak na lov pernaté zvěře, tak pro lov králíků, zajíců a srnčí zvěře. Rád pracuje i ve vodě. Je vhodný i do rodiny, protože je přátelský, kamarádský, milý, klidný a vyrovnaný.

Popis

Je to středně velký, kompaktní pes, který působí velmi lehce, ačkoliv je silný a má mohutnou kostru. Stavba jeho těla mu umožňuje pracovat i v nejnáročnějších terénech. Výška v kohoutku je 57 až 63 cm u psů a 53 až 59 cm u fen. Délka těla je přibližně shodná s výškou. Hlava je dlouhá, u fen lehčí s oválnou mozkovnou. Auvergneský ohař krátkosrstý má výrazné nadočnicové oblouky, velký, černý, lesklý nos, vyvinuté pysky, kde horní překrývá spodní, dlouhé čelisti se silnými zuby s nůžkovým skusem. Oči má velké, oválné, tmavě oříškové s přátelským a milým výrazem. Uši jsou zavěšené vzadu a při vzruchu se lehce pozvednou. Jsou pružné se saténovou texturou, a když se natáhnou, mají dosahovat ke špičce nosu. Krk má dlouhý asi jako hlavu, lehce klenutý, hřbetní linie je rovná a kohoutek zřetelný. Hřbet je krátký, plochý a úzký, bedra naopak široká a mírně klenutá. Hrudník je hluboký a dlouhý, dosahující až kloktům, břicho není vtažené. Ocas je nasazen vysoko, směrem ke špičce se zužuje a je nesen horizontálně. Přední končetiny jsou přímé, zadní dobře zaúhlené a dobře osvalené. Srst má krátkou a lesklou, není příliš jemná ani tvrdá. Zbarvení je černé s bílým postřikem, který může mít různou intenzitu. Podle toho se Auvergneský ohař krátkosrstý dělí na dva typy: stříkaný a šedavý. Průměrně se dožívá 12 až 14 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je auvergneský ohař krátkosrstý zařazen do skupiny VII. - Stavěcí psi (ohaři), sekce 1.1 - stavěcí psi kontinentální krátkosrstí, s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka pro ČR je BA. Použitím je to ohař, stavěcí pes.

Historie plemene auvergneský ohař krátkosrstý

Auvergneský ohař krátkosrstý je plemeno cíleně vyšlechtěné pro potřeby lovu. O jeho vzniku existuje několik teorií. Jedna říká, že jeho předky byli starobylí psi chovaní Maltézskými rytíři, kteří také do Francie první jedince přímo z Malty dovezli. Další tvrdí, že plemeno vzniklo křížením starých brakoidních plemen s galskými pointry. Třetí a nejpravděpodobnější možností je, že je to původní regionální plemeno z auvergneského kraje, selektivně vyšlechtěné před více než dvěma sty lety za účelem vyzdvižení loveckých vloh a zejména zvláštního zbarvení, díky kterému je pes dobře viditelný i v nepřehledném terénu. Dnes je auvergneský ohař krátkosrstý kromě Francie rozšířen i ve Španělsku, Itálii a Německu a začíná se chovat i u nás.

VIDEA plemene auvergneský ohař krátkosrstý

Pro videa s plemenem auvergenský ohař krátkosrstý klikněte ZDE

 

Základní péče

Auvergneský ohař krátkosrstý potřebuje hodně pohybu a pravidelné vycházky za každého počasí. Jeho srst není příliš náročná na péči, potřebuje jen občas vyčistit a vykartáčovat. Při dobré výchově je auvergneský ohař naprosto bezproblémový pes.

Chovatelské stanice

di Margherita | Chovatelská stanice FCI OD SMUTNÉ ŘÍČKY | Bohemia Horrido | U Horní obory | Bohemia Horrido | Od Mikulova mlýna | Od Mikulova mlýna | z Badíkova
Počet zobrazení: 66 644

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VII: Ohaři
Velikost Střední plemena
Původ plemene Francie
Výška v kohoutku 53 - 63 cm
Hmotnost v dospělosti 22 - 28 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb velmi náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina VII: Ohaři
Sekce Kontinentální ohaři
Číslo standardu FCI č. 180 (2. 4. 2004) F

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 2 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • učenlivý
 • miluje děti
 • nenáročný na péči o srst
 • lehce vycvičitelný
 • snáší se dobře s ostatními psy velmi hravý
 • dobrý parták na tury
 • dobrý lovec
 • výstavní pes
 • náročný na pohyb a péči o kůži

Pokud si někdo bude chtít koupit tak doporučuji,je to ale pes náročný na pohyb a potřebuje,aby se mu věnovala pozornost.

Petra
25. 7. 2018
 • Fantastická povaha,tak úžasný pes snad ani jiný není.Jeho komunikace byť nonverbální je tak bohatá, že musí pochopit každý. Nejlepší pes mého života.
 • Snad to, že štěká :

Péči o kůži a pohyb v přírodě potřebuje stejně tak jako člověk. Nic víc a nic míň.

DAMA Hunting dog
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Auvergneský ohař krátkosrstý doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?