Aveliňský
kůň

Avelignese

Obecné informace

Popis

Hlava aveliňce je nepopiratelným důkazem arabských předků. Velké oči, široce rozevřené nozdry a malé uši dodávají koni inteligentní jemný výraz. Velkým kontrastem k hlavě je mohutně osvalený krátký krk, který předurčuje aveliňského koně k tahu.

Široké plece, hluboký hrudník, velmi široký hřbet s nízkým kohoutkem je symbolem velké tažné síly. I přes mohutnou svalnatou postavu působí tělo harmonickým sošným dojmem.

Uznávaným zbarvením jsou různé odstíny ryzé s bílou hřívou a ohonem. Někteří zástupci mohou mít hřívu s ohonem zbarvené více do žluta.

Kohoutková výška aveliňského koně dosahuje 150 cm. Nohy má krátké, svalnaté, v žádném případě nejsou těžké. Aveliňský kůň má kvalitní kosti a masivní zdravé klouby. Na spěnkách mu vyrůstají jemné rousy. Perfektně tvarovaná kopyta jsou z velmi tvrdé rohoviny.

Původ a historie

Aveliňský kůň je pojmenován podle oblasti Avelengo v regionu Alto Adige, který je italský od roku 1918, nebo podle původní středověké osady Avellinum/Abellinum v jižních Apeninách.

Aveliňský kůň bývá nazýván bratrancem haflinga. Jedná se o chladnokrevné plemeno pocházející z hornatých oblastí severní, střední i jižní Itálie. Přestože aveliňský kůň vypadá jako robustní horský koník, v jeho žilách koluje orientální krev. S haflingem jej pojí původ po arabském hřebci El Bedavi XXII, narozeném v rakousko-uherském hřebčíně v Radovci (dnešní Radauti v Rumunsku). El Bedavi XXII byl v Rakousku připouštěn s menšími norickými klisnami. Na základě křížení arabské krve s chladnokrevnou vznikl dnes již vyhynulý typ Avellinum-Haflinger, tedy společný předek aveliňského koně s haflingem.

Na druhé straně je možné, že aveliňský kůň i hafling mají společný prapůvod se starodávným alpským těžkým koněm.

V Itálii ho v současné době najdeme v okolí Bolzana, Benátek a v Toskánsku. Aveliňský kůň je považován za italské národní plemeno.

Charakteristika

Aveliňský kůň je velice zdravé, otužilé plemeno. Mladí koně vyrůstají ve stádech na horských pastvinách. Vlivem řídkého horského vzduchu mají výkonnější srdce a plíce. Tato metoda přirozeného odchovu hříbat je nazývána alpung.

Aveliňský kůň se spokojí se skromnou pastvou a minimální péčí, pro místní farmáře je to ekonomicky výhodné plemeno. Další kladnou vlastností je poslušnost, otevřenost i ochota učit se novým věcem. Po chladnokrevných předcích zdědil mírnou, nevzrušivou povahu. O těchto koních je známé, že se dožívají značně vysokého věku (40 let).

Využití

Stejně jako jiná horská plemena se aveliňský kůň hodí k tahu. Pro italské farmáře je neocenitelný v zemědělství. Je používán především pro svážení sena ze strmých horských svahů. Právě jeho menší kohoutková výška ho činí obratným, snadno manipulovatelným v těžším terénu. Často je také využíván na práci soumara při přepravě nákladů do vysoko položených míst.

Některé rodiny využívají aveliňské koně i pro rekreační ježdění. Vlivem arabské krve disponuje poměrně rychlým jistým krokem a vytrvalostí předčí v horách mnohá lehčí plemena. Jejich povaha z nich činí bezpečné koně i pro nejezdce.

VIDEA plemene Aveliňský kůň

Pro videa s plemenem Aveliňský kůň klikněte ZDE

Počet zobrazení: 15 600

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Aveliňský kůň doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?