Azteca

Obecné informace

Popis

Azteca má štíhlou hlavu s rovným nebo mírně klabonosým profilem, výraznýma očima a pohyblivýma dobře nasazenýma ušima. Krk je svalnatý a mírně klenutý. Kohoutková výška se pohybuje v rozmezí od 150 cm do 165 cm. Vyznačuje se výrazným kohoutkem, širokou a svalnatou zádí, robustníma nohama a pevnými kopyty. Zbarvení je velmi pestré, protože se vylučují pouze strakatí koně a albíni. Hlavním kritériem pro zařazení do chovu je podíl krve plemene. Azteca nesmí mít více než 3/4 krve některého ze zakládajících plemen.

Původ a historie

Azteca je mexické národní plemeno, které vzniklo v sedmdesátých letech 20. století. Dona Antonia Arizu můžeme označit jako muže, který se nejvíce zasloužil o vznik tohoto plemene. Dovážel do Mexika andaluské hřebce, které posléze křížil s klisnami quarter horse (do šlechtění byly zapojeny i criollské klisny). Z tohoto křížení vzešel překrásný, všestranně nadaný kůň. Cílem chovu bylo a stále ještě je získání těchto vlastností ze zakládajících plemen: po andaluském koni zdědit krásu, pýchu, pohyblivost a temperament a po quarter horse srdce, sílu a rychlost.

Plemeno azteca oficiálně vzniklo v roce 1972 narozením prvního hřebce.

V současné době vede Mexiko spor s Amerikou kvůli registraci azteci. Donedávna totiž platilo, že se smí azteca registrovat pouze v Mexiku, kde je dnes zaregistrováno přibližně 1000 koní. Mexická organizace, zabývající se registrem azteci tvrdí, že právně nelze uznat registraci jinde než v Mexiku. Toto tvrzení je však nepravdivé, a tak může být azteca plnohodnotně zaregistrován i v Americe. Americká organizace nechce, aby si někdo myslel, že krade Mexiku jeho chloubu, a tak koně zaregistrovaní v Americe ponesou název "The American Azteca Horse".

Charakteristika

Azteca je silný a inteligentní kůň, kterého lze využít jako pracovního nebo jezdeckého koně. Jeho silnou stránkou je rychlost, vytrvalost a schopnost učit se. Další předností je výborná poslušnost a paměť (když se jednou něco naučí, už to nezapomene). Na rozdíl od andaluského koně má volné kyčle, díky čemuž je neuvěřitelně atletický a dobře jezditelný. Stává se ideálním koněm pro jezdce, kteří si nejsou zcela jisti svým budoucím jezdeckým zaměřením. Pokud si vyberou disciplínu, která je aztecovi blízká a vyhovuje mu, mohou s ním dosahovat velice slušných sportovních výsledků.

Využití

Azteca je vynikající drezurní kůň.  Slušných výsledků dosahuje rovněž ve westernu a někteří jedinci dokonce i ve skákání a military. Kromě sportovního využití je azteca velmi žádaným a oblíbeným koněm na rekreaci, do lehčí zápřeže a je hojně využíván i k lehčím zemědělským pracím.

VIDEA plemene Azteca

Pro videa s plemenem Azteca klikněte ZDE

Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Hodnocení: produktu je Celkem 0 recenzí
Napsat vlastní recenzi

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát. Podívevejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Diskuze Vstoupit do diskuze

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Odborná poradna

Řešíte zdravotní či výchovný problém? Napište nám
V pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin. Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Dnes jsme pro vás vybrali

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

 

Opravdu chcete smazat tento inzerát?

Tato akce je nenávratná, takže si to pořádně rozmyslete, jelikož po souhlasu už není cesty zpět.