Balkánský
honič

Srbský honič, Serpski Gonič

Obecné informace

Povaha

Povahové vlastnosti balkánských honičů zcela logicky vycházejí z pracovního zaměření tohoto plemene. Ve Slovinsku, ale i jinde ve světě tito psi stále pracují ve smečkách, stopují a loví kance, jeleny nebo drobnou zvěř. Hodí se proto téměř výhradně pro ty zájemce, kteří dokážou silné lovecké pudy balkánského honiče uspokojit aktivní loveckou praxí nebo alespoň nějakou její náhražkou. V rodině je balkánský honič milým, laskavým a přátelským psem, který ale udivuje svým temperamentem. Je také spolehlivý a velice oddaný.

Popis

Na pohled hezké a klidně působící plemeno, vyzařující loveckou vášeň. Balkánský honič má krátkou a hustou srst a vyvinuté podsrstí. Vyskytuje se v následujících barevných variacích - zbarvení může přecházet od červené barvy až po rezavou, nebo se nalézá v různých odstínech žlutočervené barvy. Vždy je ale přítomen černý plášť nebo sedlo. Na hrudi jsou povoleny malé bílé znaky.

Psům je předepsána minimální výška 46 cm, fenám 44 cm. Balkánský honič je pes středního vzrůstu a jeho tělo je robustní a spíše delší. Hřbet se mírně svažuje k ocasu, hrudník je dobře vyvinutý a osvalený. Ocas balkánského honiče je silný, kratší délky s mírným zahnutím na konci. Hlava je v harmonickém poměru s tělem, je dlouhá a má výrazně zúžený čenich. Uši jsou dlouhé a svěšené, oči mají světlehnědou barvu a mandlový tvar. Na hlavě jsou umístěny mírně šikmo. Balkánský honič se dožívá v průměru 12 let.

Historie plemene balkánský honič

Toto plemeno vzniklo nejpravděpodobněji v průběhu 18. století, ale zcela jistě patří mezi první ustálená plemena na Balkáně. První dochovaný popis plemene balkánských honičů se datuje do roku 1005. Plemeno těchto honičů se okamžitě stalo velmi oblíbeným a jeho exteriér se po dobu více než 250 let téměř nezměnil. Oficiální standard byl přijat v roce 1939 ve Stockholmu.

Základní péče

Péče o srst balkánského honiče je nenáročná, důležité je postarat se o dostatečný a pravidelný pohyb psa. Protože se jedná o plemeno původně lovecké, které se přesto dnes pozvolna přemisťuje i k označení společenské plemeno, není možné jeho lovecké sklony ignorovat. Z tohoto důvodu se balkánský honič v žádném případě nehodí do městského života nebo pro zájemce, kteří upřednostňují spíše poklidný a nenáročný způsob trávení volného času.

V případě, že se balkánský honič i přes své lovecké vyhranění stane rodinným kamarádem, je nutné věnovat se velmi intenzivně jeho výchově a výcviku. Základem této péče přitom musí být snaha zaměřit energii psa na nutné podmínky, protože jinak se může snadno stát tvrdohlavým a vzdorovitým. Balkánský honič se nikdy nestane milovníkem ostatních zvířat, jeho pohled je geneticky naprogramován jako lovecký, což není možné změnit ani sebedůslednější výchovou a výcvikem. Velice nadstandardní situace nastává také z hlediska pohybu. Balkánský honič chovaný jako rodinný pes potřebuje opravdu velké dávky pravidelného pohybu, vyžaduje fyzickou zátěž, a pokud mu toto vše není dopřáno alespoň nějakou alternativní formou, stane se z něj velmi nešťastný pes, který svým nesportovním majitelům způsobí mnohé škody ve snaze vybít svou zděděnou energii a touhu po práci.

Chovatelské stanice

Popův keř
Počet zobrazení: 40 994

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VI: Honiči a barváři
Velikost Střední plemena
Původ plemene Balkán
Výška v kohoutku 44 - 46 cm
Věk 12 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům špatný
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb velmi náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina VI: Honiči a barváři
Sekce Honiči
Číslo standardu FCI č. 150 (5. 5. 2003) F

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Balkánský honič doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?