Barbet

Obecné informace

Povaha

Povaha barbeta postrádá jakoukoliv komplikovanost - tito psi jsou živí, veselí, přátelští a poměrně snadno poddajní. Mezi důležité povahové vlastnosti barbeta patří také značná inteligence a schopnost snadno se učit novým věcem. Barbet se dobře cítí ve společenství více psů, k dalším zvířatům v rodině je tolerantní, je-li na ně zvyklý odmalička. K dětem mají psi tohoto plemene od přírody vynikající vztah, rodinu milují a touží být ve středu jejího dění - samotu naopak nesou velmi těžce. Jeho výchova není složitá, ale přesto je jí zapotřebí. Pokud barbet vycítí nejistotu a váhavost ve své výchově, rozhodne se obvykle nebrat svého pána a jeho požadavky vážně a začne si svůj život organizovat raději sám.

Popis

Středně velcí psi, jejichž typickým znakem je tzv. ovčí srst, která pokrývá také hlavu včetně obličejové části. Srst barbeta může být zvlněná, nebo kadeřavá, v každém případě ale hustá, dlouhá a rounovitá. Kromě toho, že zcela zakrývá oči, vytváří také specifickou bradku a knír. Barevné variety barbeta - černá, čistě šedá, různé odstíny hnědi a také „špinavě" bílá barva srsti.

Kohoutková výška předpokládá u psů nejméně 54 cm, u fen alespoň 50 cm. Nejcharakterističtějším rysem těla je mírně konvexní linie hřbetu, přičemž bedra jsou silná a krátká. Ocas je nasazen nízce, je dlouhý a dole se hákovitě ohýbá nahoru. Nohy mají těžké kosti a jsou rovné. Na krátkém krku barbeta spočívá jeho kulatá a široká hlava, čenich je víceméně hranatý. Uši má barbet nasazeny zhruba ve výši očí, nebo níže. Jeho uši jsou dlouhé, visící směrem dolů. Oči barbeta jsou kulaté, v ideálním případě kaštanově hnědé. V průměru se dožívá 12 až 14 let.

Historie plemene barbet

Toto zvláštní plemeno patřící k těm vůbec nejstarším, je považováno za jakéhosi praotce pudlů, ale i dlouhosrstých ovčáků. V průběhu staletí se jeho exteriér téměř vůbec nezměnil, takže dnešní, současná podoba barbeta je prakticky totožná s nejstaršími umělecky zobrazenými předky těchto psů. Bohužel, toto plemeno ale před časem prakticky úplně vymizelo a jeho současný standard je tedy v podstatě zdařilou chovatelskou rekonstrukcí ze 70. let minulého století.

VIDEA plemene barbet

Pro videa s plemenem barbet klikněte ZDE

 

Základní péče

Jen letmý pohled postačí a hned je zřejmé, že barbet patří k plemenům vyžadujícím vzornou péči o srst. Již samotná struktura této srsti vykazuje velký sklon k plstnatění, takže pravidelné česání a kartáčování je holou nezbytností. Dále je také třeba dbát na čistotu bradky a kníru a pravidelně tyto partie omývat. Barbet dodnes neztratil ze své původnosti, proto přímo miluje volný pohyb, koupání a dovádění ve vodě.

Méně častou, ale důležitou součástí péče o srst barbeta je vytrhávání chloupků rostoucích ve zvukovodu a zastřihávaní chlupů rostoucích mezi polštářky na tlapkách barbeta.

Přestože se tento pes může díky své nekomplikované povaze zdát obyčejným, není to tak. Je to vynikající lovec vodního ptactva. Protože tato jeho schopnost je už dnes využívána jen zřídka, pes se často stává vynikajícím sportovcem, nebo se dokonce používá i jako lavinový a záchranářský pes.

Počet zobrazení: 53 020

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VIII: Slídiči, retrívři a vodní psi
Velikost Střední plemena
Původ plemene Francie
Výška v kohoutku 50 - 58 cm
Hmotnost v dospělosti 15 - 25 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb velmi náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina VIII: Slídiči, retrívři a vodní psi
Sekce Vodní psi
Číslo standardu FCI č. 105 (9. 5. 2006) F

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Barbet doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?