Bardigiano

Obecné informace

Popis

Bargidiano je robustní poník s široký čelem a malýma, neobyčejně pohyblivýma ušima. Dalším charakteristickým rysem je dlouhý svalnatý krk s abnormálně hustou hřívouBardigiano má svalnatou záď a krátké nohy. Jeho kohoutková výška jen zřídka kdy přesáhne 135 cm. Nejčastějším a téměř jediným zbarvením je hnědák.

Původ a historie

Bardigiano je poník žijící ve středomoří, který přijal své jméno od horského sídla Bardi v Severních Apeninách. Nezpochybnitelná je podoba s poníky pocházejícími z Pyrenejí, Alp a Balkánu. Tyto poníky můžeme označit za předky bardigiana, který byl zušlechtěn až v 19. století aveliňským koněm.

Bardigiano se dodnes chová na horských pastvinách. Jedním z nejvýznamnějších hřebčínů, který se zabývá chovem tohoto plemene, je Crema v Itálii. Skupinu bardigiana můžeme také vidět na Korsice. Hornatá oblast, ve které volně žije tato skupina, je téměř totožná s jejich rodnou oblastí poblíž Bardi.

Charakteristika

Bardigiano je přizpůsobivý a otužilý pony. I přes křížení s orientálními a chladnokrevnými koňmi se charakterově ani vzhledově téměř neodlišuje od klasického horského ponyho. V obtížném terénu se projeví jeho obratnost, orientace a rovnováha. Bardigiánský pony nevyžaduje téměř žádnou péči. Díky velké otužilosti a širokým nozdrám s prodlouženými nosními choany, které ohřívají vzduch předtím, než se dostane do plic, mu nevadí vlhko ani chlad. Řadí se mezi typická pastevní plemena, kterým nevyhovuje stájový způsob ustájení.

Bardigiano je stejně jako haflig nebo aveliňský kůň tvrdohlavý a temperamentní. Proto výcvik těchto plemen není snadný a vyžaduje mnoho zkušeností. Nevycvičený je téměř neovladatelný. Koně tohoto typu nejsou vhodní pro začátečníky nebo děti. Pokud ovšem bardigiano úspěšně dokončí výcvik, stává se z něj spolupracující a inteligentní kůň, kterého lze využít na práci i na ježdění.

Využití

Bardigiano velice dobře zvládá zemědělskou práci. Především je vhodný do lehčího tahu. V jezdectví se využívá převážně na rekreaci. Díky jeho výbornému orientačnímu smyslu, skvělé obratnosti a schopnosti vybrat nejsnadnější cestu je vyhledávaným koněm do nejobtížnějšího terénu.

VIDEA plemene Bardigiano

Pro videa s plemenem Bardigiano klikněte ZDE

Koně podle typu Pony

Čím mě krmit?

Nakupte právě teď ve výhodné akci
Přejít do e-shopu

Galerie

Zkušenosti

Hodnocení: produktu je Celkem 0 recenzí
Napsat vlastní recenzi

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát. Podívevejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Bardigiano doporučujeme

Diskuze Vstoupit do diskuze

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení a Váš pes by mohl trpět, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

 

Opravdu chcete smazat tento inzerát?

Tato akce je nenávratná, takže si to pořádně rozmyslete, jelikož po souhlasu už není cesty zpět.