Bardigiano

Obecné informace

Popis

Bargidiano je robustní poník s široký čelem a malýma, neobyčejně pohyblivýma ušima. Dalším charakteristickým rysem je dlouhý svalnatý krk s abnormálně hustou hřívouBardigiano má svalnatou záď a krátké nohy. Jeho kohoutková výška jen zřídka kdy přesáhne 135 cm. Nejčastějším a téměř jediným zbarvením je hnědák.

Původ a historie

Bardigiano je poník žijící ve středomoří, který přijal své jméno od horského sídla Bardi v Severních Apeninách. Nezpochybnitelná je podoba s poníky pocházejícími z Pyrenejí, Alp a Balkánu. Tyto poníky můžeme označit za předky bardigiana, který byl zušlechtěn až v 19. století aveliňským koněm.

Bardigiano se dodnes chová na horských pastvinách. Jedním z nejvýznamnějších hřebčínů, který se zabývá chovem tohoto plemene, je Crema v Itálii. Skupinu bardigiana můžeme také vidět na Korsice. Hornatá oblast, ve které volně žije tato skupina, je téměř totožná s jejich rodnou oblastí poblíž Bardi.

Charakteristika

Bardigiano je přizpůsobivý a otužilý pony. I přes křížení s orientálními a chladnokrevnými koňmi se charakterově ani vzhledově téměř neodlišuje od klasického horského ponyho. V obtížném terénu se projeví jeho obratnost, orientace a rovnováha. Bardigiánský pony nevyžaduje téměř žádnou péči. Díky velké otužilosti a širokým nozdrám s prodlouženými nosními choany, které ohřívají vzduch předtím, než se dostane do plic, mu nevadí vlhko ani chlad. Řadí se mezi typická pastevní plemena, kterým nevyhovuje stájový způsob ustájení.

Bardigiano je stejně jako haflig nebo aveliňský kůň tvrdohlavý a temperamentní. Proto výcvik těchto plemen není snadný a vyžaduje mnoho zkušeností. Nevycvičený je téměř neovladatelný. Koně tohoto typu nejsou vhodní pro začátečníky nebo děti. Pokud ovšem bardigiano úspěšně dokončí výcvik, stává se z něj spolupracující a inteligentní kůň, kterého lze využít na práci i na ježdění.

Využití

Bardigiano velice dobře zvládá zemědělskou práci. Především je vhodný do lehčího tahu. V jezdectví se využívá převážně na rekreaci. Díky jeho výbornému orientačnímu smyslu, skvělé obratnosti a schopnosti vybrat nejsnadnější cestu je vyhledávaným koněm do nejobtížnějšího terénu.

VIDEA plemene Bardigiano

Pro videa s plemenem Bardigiano klikněte ZDE

Počet zobrazení: 12 796

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Bardigiano doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?