Barzoj -
ruský chrt

Russkaya Psovaya Borzaya

Obecné informace

Povaha

Chování barzoje téměř kopíruje jeho celkový vzhled - je to klidný a vyrovnaný pes, k rodině chovatele přítulný, vůči cizím lidem si zachovává odtažitý až odměřený postoj. Vzhledem k tomu, že byl původně vyšlechtěn jako honič, tak nezůstává při pohledu na zvěř klidným a jeho reakce jsou velmi rychlé. Jako někdejší lovec vlků dokáže být i patřičně ostrý.

Barzoj je v rodině očividně sebevědomý. Je to pes se sklony k melancholii, tudíž bezpodmínečně potřebuje od svého majitele hodně pozornosti. Je příjemný a mírný společník. V žádném případě to nejsou hyperaktivní psi, i když proběhnout se potřebují. Ač se to může zdát neuvěřitelné, barzoj je ve své podstatě "líné" zvíře. Dokáže 10 hodin bez hnutí ležet na sedačce v obývacím pokoji a vychutnávat si pohodlí. Je velmi oddaný své rodině. Pokud nemá jeho pán náladu, neobtěžují ho. Má silný cit pro atmosféru a s jistotou vycítí, kdy je smutná, kdy napjatá a kdy radostná. Nepatří k plemenům, která se chtějí za každou cenu v rodině prosadit a dostat se na post nejvyšší. Nehodí se pro lidi hysterické, potřebují "klidnou domácnost". V žádném případě se neobejdou bez lásky člověka, jinak citově velmi strádají. Má opravdu rád děti a je k nim neuvěřitelně tolerantní a snášenlivý. Se samotou v bytě po dobu nepřítomnosti majitelů nebývá problém. Barzoj si na to rychle zvykne, ale musíte respektovat jeho životní potřeby a po vašem příchodu mu to dvojnásobně vynahradit!

Popis

Barzoj je vysoký a impozantní pes štíhlé postavy. Zvláštní eleganci mu dodává okruží husté, vlnité srsti na krku a bohatě povlávající prapory hedvábně kadeřavé srsti na hrudi, nohou a ocasu. Barva jeho srsti má nejčastěji světlý podklad s různě velkými tmavými znaky. Barevné variety jsou: bílá, zlatá, šedá, žlutošedá, červená, černá, žíhaná anebo kombinace uvedených barev.

Kohoutková výška psů je 75-85 cm, u fen 68-78 cm. Kohoutková výška psů je stejná jako vzdálenost nejvyššího bodu zádi od země, nebo je poněkud větší. U fen jsou obě výšky stejné. Jedinci přesahující maximální výšku jsou přijatelní za předpokladu, že zůstává zachována typická morfologie plemene.

Tělo barzoje má tvar mírně ohnutého oblouku, hrudník je hluboký, ale úzký. Nohy jsou dlouhé, dobře vyvinuté s paralelním postojem. Ocas má barzoj nízko nasazený, dlouhý, srpovitě zahnutý. Hlava je menší, znatelně úzká, čenich je delší než mozkovna. Oči jsou spíše velké, mají mandlový tvar a jsou posazeny blízko sebe. Mají tmavohnědou barvu. Uši má barzoj malé a jemné, silně ochlupené. Celkový vzhled - vysoký a urostlý pes se suchou stavbou těla, posuzuje se především celková harmonie těla a pohybu.

Historie plemene barzoj

Vítězné tažení barzoje začalo pravděpodobně ve chvíli, když byli lovečtí, krátkosrstí psi Středního východu zkříženi s ruskými dlouhosrstými psy chrtovitého vzhledu. Lovecký chrt, který z tohoto spojení vznikl, okamžitě uchvátil aristokracii v Rusku i Anglii.

Barzoj byl užíván při lovu velké divoké zvěře, především vlků. V 19. století patřil mezi nejoblíbenější plemena na světě.

VIDEA plemene barzoj - ruský chrt

Pro videa s plemenem barzoj - ruský chrt klikněte ZDE

 

Základní péče

I přes svoji velikost mu nečiní problémy ubytování v panelovém bytě. Stejně tak je pro něj vhodná zahrada a celoroční umístnění venku. Zvláštností barzoje je přítomnost minima pachu, tolik specifického pro drtivou většinu plemen. V létě jim je poměrně horko, proto je zapotřebí zajistit vše potřebné: stín, dostatek vody a žádné velké vysilování.

Barzoj je relativně zdravé plemeno, netrpí ani záněty zvukovodu a dokonce pozitivní výsledek rentgenu kyčelních kloubů je u něj spíše výjimkou. Je však nutné si uvědomit, že se jedná o velkého psa, proto je náchylnější k torzi žaludku. Je to plemeno s problémovějším růstem a s velkými nároky na množství a kvalitu potravy. U psů je větší problém s příjímáním potravy než u fen. Štěně je zapotřebí držet v klidu a dát čas tvorbě stavby těla a růstu kostí. Růst barzoje je ukončen až kolem 18. měsíce. Zde dělají chybu jejich majitelé, kteří štěně přetěžují nepřiměřeným množstvím pohybu v domnění, že chrt musí být neustále v pohybu.

Srst postačí jednou za týden až čtrnáct dní vyčesat a překartáčovat. Jeho dlouhé nohy téměř zaručují, že se i v podzimních měsících vrátí pouze se špinavými tlapkami a ne břichem. Nemusíte se obávat častého koupání, ani když se jedná o celobílého jedince. Jejich srst je takové textury, že se velmi málo špiní a veškeré nečistoty "samy" zmizí. Srst vyzraje a doroste do plné krásy až ve třetím roce jeho života.

Štěňata barzojů jsou ve většině případů klidná, přizpůsobivá, hodná a devastování bytu jim je cizí. Co je však zapotřebí odstranit z jejich dosahu, jsou boty a koše s odpadky. Ničení bot a rochnění se v odpadcích přímo zbožňují.

Vychovávat barzoje sice není lehké, ale také ne nezvládnutelné. Čistotě se všeobecně lépe učí psi než-li fenky. Ve štěněčím věku jsou většinou rezervovaní (ale ne bojácní), později smělí a pomalu přechází k flegmatičnosti. Pro někoho bude jistě překvapující sdělení, že chrti jsou výbornými terapeutickými psi. Mají zvláštně něžné, klidné a způsobné chování, které je pro takovou "práci" podmínkou.

Plně postačují procházky na vodítku a občasné vyřádění se na volno. Nepotřebují mít denně deset kilometrů v nohách. Rád si zaběhá, to ano, avšak nejraději s jinými psy, ať už v parku nebo na závodní dráze. Barzoj je sprinter, to znamená, že monotónně běhat nekonečné kilometry vedle kola pro něj opravdu není to pravé ořechové. Také milují vodu a plavání, proto pozor v zimě na ne zcela zamrzlé vodní plochy. Většina barzojů ráda jezdí v autě. Ne vždy se dobře snesou s drůbeží, proto je doporučováno držet je odděleně. Barzoj je jedním z mála plemen, která mají od počátku koně doslova v oblibě. Jestliže chcete pustit barzoje "na volno", musíte být maximálně ostražití. Reaguje totiž na jakýkoliv rychlý pohyb zvířat i věcí, a než se nadějete, vyběhne neuvěřitelnou rychlostí zjistit, co to vlastně viděl. Když je na vodítku, může s ním v nečekané chvíli pořádně trhnout, proto není vhodné, aby jej na procházkách vodilo samotné dítě.

Barzoj musí mít majitele, který jej dokáže fyzicky zvládnout. Přestože působí elegantně a důstojně, může být v případě střetu, díky své síle i lovecké ostrosti, nebezpečným protivníkem. Barzoj v žádném případě není agresivní, ale přece jen jeho lovecký pud může natropit velké problémy a nepříjemnosti, rozběhne-li se k malému pelášícímu psíkovi.

Chovatelské stanice

Balšaja Achota | Bistkupstwo | z Palatinu Moravia | Royal Lily | Earl’s Legend | SNORLAX | Snorlax | MONTEKA | MATRIOSHKA | FRAJANKA | Mischenka | Barzoj z Bilmy | Chovatelská stanice HA - LA - MÜ | ROYAL LILY | Majove Bohemia | Silent Enigma | Farma Krylov | BALVERT´s | Xanthiappe
Počet zobrazení: 82 770

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI X: Chrti
Velikost Velká plemena
Původ plemene Rusko
Výška v kohoutku 68 - 85 cm
Hmotnost v dospělosti 35 - 48 kg
Věk 11 - 13 let
Délka srsti střední
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina X: Chrti
Sekce Dlouhosrstí chrti
Číslo standardu FCI č. 193 (22. 11. 2006) D, GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • - pomerne zdravé plemeno, máme problémy len s občasným miernym zápalom oka
 • - veľmi tichý, jemný a pokojný pes
 • - skvelý terapeut, vycíti atmosféru v okolí a podľa nej sa chová
 • - nie je to typický rodinný šašo ako iné psy, nevtiera sa, nežobre jedlo, najradšej polovicu dňa prespí
 • - bez problémov zvláda byť chvíľu sám bez toho aby sa ozýval alebo niečo ničil
 • - hoci je to lovecké plemeno, vie si rýchlo zvyknúť na iné psy, mačky a iné zvieratá v domácnosti
 • - ak nie sme vonku s inými psami tak zbytočne nebehá, stačí mu trochu sa prejsť
 • - naviazaný na svoju rodinu
 • - pomerne výnimočné plemeno, vzbudzuje pozornosť
 • - jednoducho aristokrat :-
 • - aspoň v mojom prípade si neviem predstaviť, žeby vedel obrániť mňa alebo svoje teritórium, ale bohvie, možno by ma prekvapil
 • - na vychádzkach pri poli treba byť viac ostražitý, rád naháňa všetko čo sa pohne

Barzoja by som nemenila, má perfektnú povahu a presne po takomto psovi som vždy túžila. Rozhodne nie je pre každého, je to veľmi citlivý pes a odporúčam ho skôr k podobne vnímavej ľudskej duši. Myslím, že sa hodí najmä k introvertom, chovaním mi občas pripomína mačku. Hoci ovláda všetky príkazy, jeho oddanosť nespočíva v ich okamžitom vykonávaní. Je to jednoducho parťák, spoločník, ktorý Vás miluje a potrebuje byť milovaný. Nehodí sa na agility a podobné športy, ale má rád coursing. Lovenie má v krvi :).

Skyrra
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Barzoj - ruský chrt doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?