Bashkir
Curly

Obecné informace

Popis

Plemeno, které se vyznačuje kudrnatou srstí.

Bashkir Curly Horse neboli americký bashkir se svou tělesnou stavbou dost liší od svého jmenovce z Ruska. Společnou mají pouze kudrnatou srst. Nejčastěji je to ryzák, ale může být zbarven jakkoli. Má oči posazené široko od sebe, jako mají koně orientálního původu, tedy i širší zorné pole.

Bashkir Curly Horse má silnou kostru a rovné nohy s kulatými, téměř perfektně tvarovanými, tvrdými, černými kopyty. Krátká záda a kulatou záď bez rýh nebo důlků. Také silná a kulatá bedra. Jeho hříbata se rodí s hustým kadeřavým kožíškem a krátkými kudrlinkami po stranách uší a s kroucenými řasami. Kohoutková výška se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 142 do 160 cm.

Zvláštností je u něj výjimečně vysoká koncentrace červených krvinek.

Původ a historie

Téměř vše, co dnes víme jistě o plemeni Bashkir Curly Horse, pochází od rodiny Damelových z Nevady. Giovanni Damele přicestoval z Itálie do Ameriky v roce 1898. Asi o dvacet let později si tam koupil ranč. Poprvé si všiml kudrnatých koní jeho vnuk v divokém stádě nedaleko ranče. Před rokem 1931 už měli Damelovi doma svého prvního curly horse.

V roce 1932 byla tato oblast zasažena velmi krutou zimou. Některá zvířata včetně dobytka umírala hlady, jiná mrazem. Mezi několika málo jedinci, kteří zimu přežili, byli také kudrnatí koně. Bylo zřejmé, že mají zvláštní vlastnosti, které jim umožňují přežít. Byli také jemní, snadno cvičitelní a velmi schopní při práci s dobytkem.

Roku 1971 byl založen registr Bashkir Curly na záchranu těchto pozoruhodných koní. Protože jich zbylo velmi málo a chovatelé nechtěli být odkázáni na příbuzenskou plemenitbu, začali je křížit s koňmi čtyř jiných plemen. Všechna použitá plemena měla s kudrnatými koňmi některé podobné rysy. Byli to v první řadě arabští koně, kteří jsoustejně vytrvalí a mají také jen pět bederních obratlů. Dále byli přikříženi morganové s velmi podobnou stavbou těla a appaloosy s podobným způsobem línání jako bashkir curly, které jsou rovněž známé svou vytrvalostí. Nakonec bylo použito plemeno Missouri Fox Trotters.

Curly Horses ale nebyli jen v Nevadě. Výzkum prokázal, že indiáni našli kudrnaté koně i v jižní Dakotě.

Co se s americkými kudrnatými koňmi dělo předtím a jak vlastně přišli na Americký kontinent, je jedna z největších záhad koňského světa. Na toho téma byla také napsána kniha „The Curly Horse in America - Myth and Mystery". Autorem je Američan Shan Thomas.

Pravda je dodnes v zajetí mnoha teorií, přičemž dokázána nebyla zatím ani jediná z nich.

Původ jména Bashkir Curly Horse pochází od ruského baškira, který je rovněž kudrnatý. Někteří američtí odborníci tvrdí, že dnešní američtí bashkirové jsou potomci koní, kteří přišli do Ameriky přes pevninský most na místě dnešního Beringova průlivu. Pokud se však na možnost jeho přechodu do Ameriky podíváme blíže, zjistíme, že je nanejvýš nepravděpodobný. Kudrnatí koně se měli objevit ve stádech amerických mustangů počátkem 19. století, ale pevninský most oddělující asijský
a severoamerický kontinent zmizel již asi před 12 000 lety. Přítomnost koní v Americe v tak vzdálené době nedokazují ani žádné fosilní nálezy.

Ruští vědci i odborníci z Moskevské ZOO se jednomyslně shodli, že žádný kudrnatý kůň nebyl na světě před ruským Baškirem.

Charakteristika

Bashkir Curly Horse je také známý svou klidnou povahou a vysokou inteligencí. Jedinečná je jeho schopnost línání. V létě ztrácí část své srsti, vypadávají mu dokonce i žíně z hřívy a ocasu. Před zimou však znovu narostou.

Využití

Bashkir Curly Horse je velmi všestranný kůň. Pro svou rozvážnost se hodí pro začátečníky. Dříve byl využíván hlavně pro práci na ranči. Je to schopný westernový kůň, ale dnes využíván také v drezúře, nebo ve skocích. Je opravdu vytrvalý a odolný.

Někteří chovatelé se však nechali unést příběhy o jeho nenáročnosti a několik těchto koní pak zbytečně uhynulo. Jeho houževnatost není důvod k jeho zanedbávání. Měl by být odčervován, očkován, krmen i ustájen. Zkrátka, měl by dostat vše, co dostávají všichni ostatní koně.

Zajímavost

Milovníci koní trpící alergií na koňskou srst se nemusí bát přicházet do kontaktu s těmito kudrnatými koníky. Bílkovina, která způsobuje alergické reakce v jejich srsti chybí.

VIDEA plemene Bashkir Curly

Pro videa s plemenem Bashkir Curly klikněte ZDE

Počet zobrazení: 15 645

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • Vhodný pro alergiky
  • Roztomilý
  • Lehce se učí
  • Často jsou tvrdohlaví a zlobí

Koně jsou vhodní pro alergiky,ale jsou velmi tvrdohlaví.

Shaddy CZ
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Bashkir Curly doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?