Baškirský
kůň

Obecné informace

Popis

Baškirského koně lze charakterizovat jako silného a robustního koníka, který má mohutnou hlavu, svalnatý krk, plochý kohoutek a zavalité tělo se strmou plecí a širokým pevným hřbetem. Jeho nohy jsou poměrně krátké, ale silné, kopyta jsou pevná, nepotřebují kování. Stepní typ je o něco větší, u toho typu je také více patrný rozdíl mezi klisnou a hřebcem. Někdejší nedostatky jako někdy se objevující sblížená hlezna nebo příliš strmé spěnky se podařilo u moderního baškirského koně odstranit. Naprosto typická je pro baškirského koně velmi hustá hříva a stejně tak i hustý ocas 

a krátký rous na patkách. Přes zimu má pak jeho srst kadeřavou podsadu, horskému typu zůstává tato podsada i v létě, i když není tak hustá. Baškirský kůň je zpravidla ryzák, někdy má tmavší hřívu, kopyta jsou světlejší. Vzácně se může objevit plavák nebo i bělouš.

Původ a historie

Baškirie leží na jihozápadním úpatí Uralu, ještě před 150 lety tady žili divocí tarpani a kertakové. Baškirský kůň, který je nesporně potomkem tarpanů, patří do skupiny stepních a horských plemen severní Euroasie. Jako přirozené plemeno vznikl přímo v Baškirii, zřejmě ještě před tím, než se zde usadili Baškirové, původně kočovní příslušníci jednoho z turkických altajských národů. V této oblasti se počátek chovu koní datuje až k době před pěti tisíci lety, kdy zde byli zkroceni stepní tarpani.

Značná členitost území Baškirie vedla ke vzniku dvou typů baškirského koně, poněkud robustnějšího stepního a menšího horského typu. Oba typy byly příležitostně ovlivňovány sousedními plemeny, ale původní charakter baškirského koně se víceméně nijak nezměnil.

V 19. století začíná v Baškirii převažovat ruský vliv, v rámci toho se i ruští chovatelé, které zaujaly kvality baškirského koně, začínají zabývat cílevědomým chovem a šlechtěním tohoto koně. Moderní metody chovu posléze převzali i sami usedlí baškirové. Baškirský kůň se velmi záhy stal oblíbeným užitkovým plemenem, které se používalo nejen v samotné Baškirii, ale i v evropské části Ruska, ale na Sibiři a tehdy ještě ruské Aljašce.

Charakteristika

Baškirský kůň vyniká mimořádnou odolností a houževnatostí, je schopen pohybovat se v hlubokém sněhu a snášet mráz i kolem -40 °C. Rovněž jeho vytrvalost je obdivuhodná, když dokáže za den urazit ve sněhu a v mrazu i 140 km. Baškirský kůň má klidnou a vyrovnanou povahu, se kterou je schopen všestranného výcviku. Hřebci nebývají agresivní, jak je to jinak u stepních koní vcelku běžné, klisny je možné bez problémů dojit.

Plemenné znaky

Výška v kohoutku je u stepního typu 138 cm, u horského typu 135 cm.

Obvod hrudníku je u horského typu 170cm, u stepního typu se pohybuje okolo 164 cm.

Obvod přední holeně je 18 cm.

Laktace u klisen trvá 7 až 8 měsíců.

Využití

Baškirský kůň se choval jako všestranně užitkový kůň, který je zcela nepostradatelný pro život v tundře. Využíval nejen pro práci k zemědělství, k zápřahu nebo jako soumar, ale zužitkovávala se i jeho velmi kvalitní srst, ze které lze vyrábět plst, a především pak produkoval vysoce kvalitní mléko. Pro mléko, ze kterého se vyrábí kumys, kvašený nápoj s neobyčejně vysokou nutriční hodnotou, se chová především i dnes, kdy jeho výkon už mnohde nahradili stroje. Produkce mléka u jedné klisny může dosáhnout až 2700 litrů během jedné laktace, z mléka se vyrábí i další potraviny.

Počet zobrazení: 9 862

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky.
Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Baškirský kůň doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?