Basset

Basset Hound

Obecné informace

Povaha

Tento psí kamarád je vynikajícím a veselým společníkem. Baseti jsou také velice klidní až flegmatičtí psi a ve svém konání jsou trpěliví a vytrvalí. Baset svého pána miluje láskou, která vpravdě hraničí se závislostí a případné změny vlastníka nese velice těžce. Stejnou lásku, jakou věnuje svému pánu, věnuje i jeho rodině a dětem a vstřícný a trpělivý vztah má i ke všem případným dalším zvířatům. Baset má vynikající čich a zvláštní, velice hluboký hlas. Tito psi nejsou nároční na pohyb, ale jejich výcvik je pravou zkouškou trpělivosti.

Popis

Nízkonohý, ale velice silný a mohutný pes s hlavou bloodhounda. Srst má baset krátkou, hustou a ne příliš jemnou. Povolené barevné variety: přípustné jsou všechny barvy.

Kohoutková výška je jednotná pro psy i feny a činí 33 až 38 cm. Tělo baseta je v poměru k délce nohou extrémně dlouhé a silné, s hlubokým hrudníkem i bedry. Ocas má baset značně dlouhý, je nasazen tak, že vytváří dojem pokračující páteře a je nošen vzhůru - jeho tvar je šavlovitý. Nohy jsou jen minimálně dlouhé, mají silné kosti a výraznou svalovinu. Krk baseta je rovněž úctyhodně široký, s volnou kůží vytvářející laloky. Hlava je stejně jako tělo nepoměrně velká, dlouhá a štíhlá, nikoliv úzká. Baset má dlouhé, visící uši nasazené těsně pod linií očí. Jeho oči jsou zcela typické - mají kosočtvercový tvar, který psu dodává melancholický výraz. Oči jsou tmavé, nesmějí být žluté. Baset se průměrně dožívá 12 let.

Historie plemene baset 

Na popud lovců zvěře bylo přibližně ve 13. století započato šlechtění psa zvláštních nároků.

Bylo třeba šlechtit lovce s krátkýma nohama pro těžce přístupný terén, který by navíc běhal tak pomalu, aby mu stačili i lidé. Takový je alespoň přibližný původ dnešního baseta, jehož současný standard byl uznán asi v polovině předminulého století.

VIDEA plemene basset

Pro videa s plemenem basset klikněte ZDE

 

Základní péče

Plemeno basetů bylo jistě vyšlechtěno do obdivuhodného vzhledu, který jistě nezanechá chladným žádného milovníka psů, bohužel je ale také zdrojem zdravotních potíží. Tělo baseta je vzhledem ke své výšce velice těžké, proto je u těchto psů kladena mimořádná pozornost kvalitě stravy. Ze stejného důvodu se baseti nesmějí ve věku štěněte příliš fyzicky zatěžovat a ani v dospělosti pro ně nejsou dlouhé a namáhavé procházky tím pravým. Do základní péče nutně patří i výcvik psa, který však v případě baseta představuje spíše boj s větrnými mlýny.

Baseti velice často trpí kloubními onemocněními, zánětem uší a zánětem očí - proto je důležité věnovat péči o jejich dobrý zdravotní stav značnou a pravidelnou pozornost. Vzhledem k jejich tělesné stavbě je také nutné nenechat baseta nikdy ztloustnout.

Přestože jsou dnes chováni jako domácí mazlíčci, jsou to lovci - potřebují tedy dobře oplocený pozemek, který jediný jim zabrání ve vlastních výpravách za dobrodružstvím.

Ale především, baset je sám sebou a jeho ochota plnit něčí příkazy, rovná se chuti živit se senem. Takových plemen je jistě povícero, ovšem baseti neváhají zajít ve svém „odmlouvání" tak daleko, že se často dostávají do nepochopitelných a komických situací.

Majitel baseta by tedy měl být velice tolerantní, velice trpělivý a neměl by postrádat smysl pro humor. Svou tvrdohlavost však baset mnohonásobně vynahradí svou velikou citlivostí, se kterou vycítí každou sebemenší změnu nálady svého milovaného páníčka.

Chovatelské stanice

longdarling | Dina’s Way | Caltha | Bassethound LADY BARNETT´S | ISEB CS | Bohemia Horrido | Od Berounky | Úvalský Bobr | Moravia Bray | Jesenický horal | Kennel Bassbeauty | Queen´s Hermelín | Queen´s Hermelin | chovatelská stanice z Podhůry | Picollo Bombíto | z KASPERKU | Dramijos | Chovatelská stanice Dramijos | Dramijos | Ze Srdce Brd
Počet zobrazení: 86 676

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VI: Honiči a barváři
Velikost Střední plemena
Původ plemene Francie
Výška v kohoutku 33 - 38 cm
Hmotnost v dospělosti 27 - 35 kg
Věk 12 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb nenáročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina VI: Honiči a barváři
Sekce Honiči
Číslo standardu FCI č. 163 (27. 1. 2011) EN

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Basset doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?