Basutský
pony

Obecné informace

Popis

Basuto je robustní a kompaktní pony s krátkou a zešikmenou zádí. Hlavu má jemnou a ušlechtilou po svých předcích (arab, anglický plnokrevník), krk dlouhý a hubený. Nejčastějšími barvami jsou hnědáci, ryzáci a bělouši. Nejsou povoleni strakáči. Kohoutková výška se pohybuje mezi 138 cm až 152 cm. Basuto má velmi pevné kosti, klouby a tvrdá kopyta.

Původ a historie

Basutský pony se vyvinul z původního kapského koně v 18. a 19. století. Na vzniku kapského koně se nejvíce podílel arab, berber a anglický plnokrevník. Když byl kapský kůň dovezen do Basutska, přežil jen jeho novější typ. Původní kapský kůň (předek australského walera) téměř vyhynul. V Basutsku byly mnohem těžší podmínky pro přežití (území je tvořeno horami s náhorními plošinami, zimy jsou suché a kruté, léta vlhká a horká). V těchto obtížných podmínkách dokázal přežít jen ten nejsilnější. Výsledkem je tvrdý a odolný pony, který dokáže přežít i v extrémních podmínkách. Basuto byl právě díky těmto vlastnostem využit i v boji, kde získal přívlastek nejtvrdší a nejstatečnější kůň na světě. V Basutsku se s chovem původního basuta úspěšně pokračuje.

Známe ovšem i nový typ basuta. Jihoafričtí vědci vzali v roce 1951 jádro basuta a po předchozím příbuzenském křížení zahájili tvrdou selekci (prošlo jen každé 4 hříbě). V roce 1976 byl basuto uznán Jihoafrickou plemennou knihou jako první domácí plemeno koně.

Dnes existuje více než sto chovatelských stanic, které usilují o rozvoj chovu basutského ponyho.

Charakteristika

Basuto je odvážný, vytrvalý a houževnatý pony, který je všestranně nadaný. Bez problému unese dospělého člověka i na dlouhé trati. Díky skvělé ovladatelnosti a spolehlivosti je to perfektní kůň pro ženy. Není příliš rychlý, zato je velmi pružný a pohyblivý. Mezi basutským ponym a jeho majitelem často vzniká silné pouto. Basuto je zvyklý žít celoročně venku a mít svoji volnost, takže se ho nedoporučuje příliš cvičit. Je velmi inteligentní a rád vyhoví. Na druhou stranu dokáže být i agresivní, především při obraně, a to i před velkými šelmami nebo proti cizímu člověku. Díky drsným podmínkám, ze kterých basuto pochází, nemá žádný problém zvládat i ten nejtěžší terén.

Využití

Na basutovi jezdí a závodí děti a junioři. Je to výborný skokan a tak ho můžeme vidět i na mezinárodních skokových závodech. Díky velké vytrvalosti, odhodlanosti a odvaze se hodí na military a pólo. V Africe basuto běhá dostihy. Protože se bravurně pohybuje v obtížném terénu, je často používán v rezervacích při sčítání zvěře nebo při práci s dobytkem. Hodí se i pro práci v lehkém zápřahu.

Počet zobrazení: 9 738

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky.
Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Basutský pony doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?