Bavorský
teplokrevník

Obecné informace

Popis

Ve vzhledu bavorského teplokrevníka je dobře patrný vliv anglického plnokrevníka. Původní rottaler byl těžký teplokrevník používaný v zemědělství nebo k dopravě. Současný moderní bavorský teplokrevník je o poznání lehčí a pohyblivější. Hlava bavorského teplokrevníka je hezká s bystrým výrazem, krátké uši se vyznačují značnou pohyblivostí, krk je dlouhý. Tělo je dobře stavěné, svalnaté. Výrazným znakem je silné předhrudí, hluboký hrudník má dobře klenutá žebra. Nohy jsou štíhlé a dlouhé s dobrými klouby. Ocas je nasazený poměrně vysoko.

Původ a historie Bavorského teplokrevníka

Původní jméno tohoto starobylého plemene zní rotaller, což se dá vyložit jako kůň od řeky Rott. V okolí této řeky protékající Švábskem se už v dávné minulosti choval všestranný a spolehlivý pracovní kůň. Ve starověku byli bavorští koně používáni stejně tak germánskými kmeny jako římskými legiemi. Ve středověku byli pak tito koně předmětem čilého obchodu, oceňováni byli především pro svou spolehlivost a pracovitost. V 16. století se chov soustředil do oblasti kolem Zweibrückenu a tam se nachází jeho centrum i v současnosti. Původní typ bavorského teplokrevníka nebyl jednotný, ale v průběhu času se vyhranil v robustního rottalera. V 18. století posloužili ke zlepšení chovu dovezení clevelandští hnědáci spolu s nordskými koby. Koncem 19. a začátkem 20. století pak v reakci na zvyšující se poptávku po sportovních koních byla prostřednictvím anglických plnokrevníků zvýšena rychlost a zlepšena stavba. Chov bavorského plnokrevníka se i dnes těší pozornosti a je zajišťován s největší možnou pečlivostí.

Plemenné znaky

Výška v kouhoutku se pohybuje kolem 163 cm. Bavorský teplokrevník je ryzák syté výrazné barvy

Charakteristika

Inteligence, učenlivost, ochota, vytrvalost, všechny tyto vlastnosti jsou obsaženy v povaze bavorského teplokrevníka. Díky ní a své vitalitě se také bavorský teplokrevník prosazuje. Již od počátku výcviku chovatelé berou na zřetel povahové vlastnosti koně a tím rozvíjejí povahové přednosti bavorského teplokrevníka. Oproti rottalerovi není bavorský teplokrevník tak robustní, nemá ani jeho tvrdost, ale jeho stavba je odlehčená a povaha lepší, což z něj činí plnohodnotného sportovního koně. Při chovu se důrazně sleduje sportovní výkonnost, výkonnostní zkoušky jsou povinné a velmi přísné.

Využití koně plemene Bavorský teplokrevník

Původní rottaler byl především pracovním koněm, který mohl pracovat jak v zápřahu, tak mohl být využit i jako jezdecký kůň. Současný bavorský teplokrevník je využíván především ke sportovním účelům, ale nicméně zvládne i lehčí zápřah. Pro drezúru jej přímo předurčuje schopnost rychle se učit a skvělá paměť. Také jeho skokanské schopnosti jsou na velmi vysoké úrovni. Mimo to je bavorský plnokrevník, zvláště pak koně ve vyšším věku, využíván k rekreačnímu ježdění a osvědčuje se rovněž i při hipoterapii.

VIDEA plemene Bavorský teplokrevník

Pro videa s plemenem Bavorský teplokrevník klikněte ZDE

Počet zobrazení: 16 612

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Bavorský teplokrevník doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?