Bedlington
teriér

Bedlington terrier

Obecné informace

Povaha

Povaha bedlingtonského teriéra je dílem paradoxů. Tak jako všichni teriéři má i bedlingtonský teriér výrazný lovecký talent, je energický, bystrý, inteligentní a dokáže být i patřičně ostrý a v boji neuvěřitelně houževnatý. Doma výše zmíněné vlastnosti odkládá jako plášť a stává se velmi milujícím, přítulným psem, s tendencí fixovat své city zejména na jednu osobu. S dětmi nemá bedlingtonský teriér problémy. V případě dalších domácích zvířat to platí pouze v případě, že s nimi vyrostl, každé jiné zvíře se stává pouze potenciální kořistí. Bedlingtonský teriér potřebuje důsledný výcvik.

Popis

Vzhled snad nejlépe vystihuje rčení: „Vlk v rouše beránčím". Bedlingtonský teriér patří mezi vzrůstově malá plemena, jeho exteriér je výrazně elegantní, takže budí zdání společenského plemene. Nicméně jeho živé chování prozrazuje zcela jiný temperament. 

Srst bedlington teriéra je specifická. Je velice hustá, má sklon ke kudrnacení a cupovitosti. Barevné variety plemene - všechna štěňata se rodí v černé, nebo hnědé barvě srsti, která postupně bledne do následujících barevných odstínů: čistě modrá, modrá s hnědou, játrová.

Kohoutková výška je stanovena na cca 40,5 cm u psů a na cca 38,5 cm u fen. Tělo má graciézní tvar s výrazně vzhůru klenutým hřbetem, tzv. kapřím. Ocas je středně dlouhý, nasazený poměrně nízce, vybíhající se postupně do špičky. Končetiny má bedlingtonský teriér rovné, krk je tzv. suchý a hlavu nese vysoko zdviženou. Samotná hlava je pak hruškovitého tvaru a směrem k čenichu se výrazně zužuje. Oči mají trojúhelníkový tvar, uši jsou zhruba středně velké, jsou nasazeny velice nízko a jsou nošena svěšeně. Průměrný věk tohoto plemene je 13 - 14 let.

Historie plemene bedlington teriér

Současná podoba bedlingtonského teriéra je výsledkem dlouhého a náročného šlechtění, kde mezi nejčastěji zmiňované předky tohoto plemene patří například Otterhound, nebo Vipet. Psů s původně méně ušlechtilým vzhledem se ve staré severní Anglii využívalo k lovu lišek, jezevců apod., zmínky o tomto plemeni najdeme již nejméně 200 let zpět. Dnešní elegantní standard bedlingtonského teriéra byl oficiálně uznán koncem 19. století.

VIDEA plemene bedlington teriér

Pro videa s plemenem bedlington teriér klikněte ZDE

 

Základní péče

Budoucí majitel bedlingtonského teriéra musí být připraven na skutečnost, že pouhá základní péče o srst jeho svěřence zabere tolik času, jako u jiných plemen péče více než nadstandardní. Bedlington teriér nikdy nelíná a v případě, že by o jeho srst nebylo náležitě pečováno, změní se v silnou srst s charakterem vlny a exteriér psa se poté promění k nepoznání. Je proto nutné ji často trimovat (ručně vytrhávat) a stříhat alespoň jednou za tři měsíce. Kromě toho vyžaduje srst bedlingtonského teriéra každodenní kartáčování. 

V případě tohoto plemene je v rámci péče o srst žádoucí, zjistit si s předstihem dobrý psí salon, ve kterém mají se specielním střihem bedlingtonských teriérů zkušenost.

Protože bedlingtonský teriér je duší lovec, je nutné postarat se také o jeho kvalitní výcvik, zejména uposlechnutí přivolání. Má také zcela nadprůměrnou potřebu pohybu, kterou je třeba uspokojit, chcete-li mít doma šťastného a klidného psa. Přestože je dnes již chován převážně jako společenský pes, stále se může uplatnit i jako profesionální lovecký pes.

Chovatelské stanice

Ja-Sta Czech | Haratana FCI | od Vojenské brány | Slovanský Perun | CHS Slovanský Perun
Počet zobrazení: 62 851

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI III: Teriéři
Velikost Malá plemena
Původ plemene Anglie
Výška v kohoutku 38 - 40 cm
Hmotnost v dospělosti 8 - 10,5 kg
Věk 13 - 14 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst denní
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina III: Teriéři
Sekce Velcí a střední teriéři
Číslo standardu FCI č. 009 (5. 1. 2011) EN

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • venku akční, pohyblivý,radostný, doma klidný, nevtíravý, vyrovnaný
  • na zvěř v lese přiměřeně ostrý, nebojácný
  • dokonale rozliší od zvěře domácí zvířecí i lidské kamarády
  • inteligentní, učenlivý, zvídavý
  • poměrně náročná péče o srst
  • ale s tím je třeba počítat
  • vzhledem ke tvaru ucha, ucho "nevětrá" - sklon k zánětům

Plně se ztotožňuji s popisem, když jsem si před pořízením četla jejich charakteristiky, nevěřila jsem, že by mohl existovat pes dvou tváří - tzn. na jednu stranu lovecký, ostrý, který je ochotný "jít do zvěře" a na druhou stranu, aby doma byl miláčkem, který spí v posteli přitulený k pánovi, a je kamarád s ostatními zvířátky. Překvapilo mne, jak dokonale dokáže tohle rozlišovat. Svým vzhledem budí pozornost, někdy posměch, někdy nadšení (obzvláště pro některé myslivce je směšný, ale jen do chvíle než začne pracovat). Myslím, že než si člověk pořídí jakékoliv zvířátko, měl by se hodně zamyslet a zvažovat pečlivě výběr, ne každé zvířátko "sedí" svou povahou svému majiteli. Ale pro člověka s mou povahou a mým zaměřením a zájmy - je bedlington ten "nej". Myslím, že jsme se našli.

Marcela
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Bedlington teriér doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?