Belgický
chladnokrevník

Obecné informace

Popis

Ať už řeknete belgický kůň, belgik nebo brabantský chladnokrevník, myslíte to samé, totiž starobylé plemeno těžkého tažného koně. Jeho krev pravděpodobně ovlivnila téměř všechna tažná plemena a znám byl už v antickém Římě.

Belgik má mohutnou postavu, která je typická pro většinu chladnokrevných koní. Jeho hlava je v poměru k tělu celkem malá a nehezká, působí však vlídným, inteligentním dojmem. Krk je krátký a silný,v ideálních proporcích se připojuje k pleci a nevýraznému kohoutku.

Belgický kůň se také vyznačuje krátkým, mohutným tělem s mocnou oblou zádí, která je charakteristicky loupláKohoutková výška tohoto koně je 164 - 172 cm.

Krátké a velmi silné tvrdé nohy patří mezi přednosti plemene. Kopyta jsou středně velká a dobře tvarovaná; na rozdíl od většiny chladnokrevníků belgik nemá na spěnkách dlouhé rousy.

Zbarvení jednotlivých koní je ovlivněno především linií, ze které daný kůň pochází. Nejběžnější jsou hnědáci, ryzáci, plaváci i bělouši; zde převažují červení bělouši s černými znaky.

Původ a historie koně

Spolu s arabským plnokrevníkem a pár dalšími patří belgik k nejstarobylejším koňským plemenům. Jeho původ se odvozuje přímo od ardenského koně, který je zas v přímé návaznosti až na primitivní západoevropské koně.

Už v Ceasarových Zápiscích lze nalézt zmínku o těchto mohutných koních; císař o nich píše jako o ochotných, neúnavných pracovnících.

Ve středověku byl belgický chladnokrevník znám pod jménem flanderský kůň a s touto identitou byl využíván při šlechtění anglických koní a také shirského koně, clydesdalského koně a vliv měl také na vývoj irského tažného koně. Od roku 1870 existují tři linie tohoto plemene: Gros de la Dendre, Gris du Hainaut, která se vyznačuje produkcí ryzáků a červených běloušů, a Colosses se la Mehaque.

50. letech 19. století začal být používán i k vylepšování středoevropských plemen, například i českého a moravského chladnokrevníka.

Využití tohoto koně

Jelikož je belgický kůň velmi pečlivě šlechtěn tak, aby vyhovoval zemědělským pracím a zároveň i náročným terénním i ekonomickým podmínkám, jedná se o zvíře odolné a vytrvalé, které vyniká svou unikátní silou. Chody belgika nejsou nijak výjimečné, pro praktické využití v zemědělství, lesnictví je však tento kůň ideální.

Počet zobrazení: 42 347

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Chladnokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • *Obří kůň
  • * Absolutní flegmouš
  • *Roztomilí a legrační
  • *Hopsavý klus
  • *Přílišná síla-občas si dělá co chce

Máme ve stáji třináctiletou kobylku Belgického pracovního koně Borůvku, KVH 190cm. Je to neuvěřitelný tunový mamut, který si umí postavit hlavu. Je hrozně legrační a roztomilá (hlavně jak jí):D

kikionka
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Belgický chladnokrevník doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?