Bernardýn -
Svatobernardský pes

St. Bernhardshund

Obecné informace

Povaha

Povahu svatobernardského psa (bernardýna) asi nejvýstižněji charakterizuje slovo dobrák. Tito psi se chovají přátelsky a téměř ochranářsky ke všem živým tvorům. Tedy alespoň do chvíle, než vycítí případné špatné a zlé úmysly. Celosvětově proslavený je u svatobernardského psa jeho dojemně mateřský vztah k dětem.

Současně ale tito psi patří mezi extrémně citlivá plemena, která těžce snášejí tvrdá slova, křik a napětí v rodině, a v případě potřeby neváhají zasáhnout ve prospěch utlačovaného a slabšího člena domácnosti.

Popis

Bernardýn je impozantní svalnatý obr, což ale ještě více zvyšuje jeho osobité kouzlo. Svatobernardský pes je znám v krátkosrsté i v dlouhosrsté varietě.

Krátkosrstí psi mají přiléhavou patrovou srst. U dlouhosrstých je délka srsti střední, je mírně zvlněná a nesmí být kudrnatá, přičemž na ocase a na nohou je srst delší. Přípustné barevné variety plemene svatobernardských psů - povoleny jsou nejrůznější odstíny hnědožluté, červené ve spojení s bílými znaky, které jsou ale přesně stanoveny.

Kohoutková výška psů je nejméně 70 cm, u fen je to 65 cm. Hřbet svatobernardského psa je extrémně široký, hrudník je rovněž široký a hluboký. Ocas je mohutný, těžký a je nošen svěšeně, špička se může mírně stáčet vzhůru. Končetiny jsou zaúhlené a velice masivní.

Široký a silný krk přechází v impozantně stavěnou, obrovskou hlavu. Tlama je spíše hluboká a široká. Uši má svatobernardský pes jen středně velké, ale vysoko nasazené a svěšené volně podél hlavy, čímž hlavu opticky ještě více rozšiřují. Oči jsou střední velikosti a tmavé barvy.

V průměru se bernardýn dožívá 11 let. 

Historie plemene bernardýn

Ve středověku procházela přes území dnešního Švýcarska římská vojska, která po sobě krom jiného zanechala specifický druh psů, zvaných molosové. Tito předchůdci svatobernardského psa byli po té dlouho chováni a šlechtěni v téměř naprosté prostorové izolaci ve švýcarském klášteře sv. Bernarda. Pravděpodobným křížením s novofundlandským psem a dánskou dogou vzniklo zcela svébytné a jiným psům zcela nepodobné plemeno svatobernardských psů. Prvním skutečným chovatelem byl pan Schumacher, který vedl záznamy o své chovné skupině a psům vytvářel rodokmeny. První švýcarská plemenná kniha byla založena v roce 1884.

VIDEA plemene svatobernardský pes

Pro videa s plemenem svatobernardský pes klikněte ZDE

 

Základní péče

Chov svatobernardského psa je náročný po stránce finanční, z hlediska prostoru ale i zodpovědnosti budoucího majitele, který by se měl být dobře vědom specifických nároků tohoto plemene.

Vše, co se týká chovu svatobernardského psa, lze bez zaváhání nazvat zvláštními nároky. V době růstu je toto plemeno nesmírně náročné na kvalitu stravy, zároveň se do období plné dospělosti v žádném případě nesmí pohybově přetěžovat, protože celý pohybový aparát je již extrémně zatížen velmi rychlým růstem. Strava nesmí být ani v dospělosti ochuzena - mělo by to těžké zdravotní následky.

U krátkosrsté variety plemene není péče o srst nikterak náročná, u dlouhosrsté variety je srst třeba nejméně dvakrát týdne kartáčovat a česat.

Svatobernardský pes se dá poměrně snadno vychovat i vycvičit, nicméně základním předpokladem je dostatečná včasnost. Dospělý pes vás, aniž by to sám jakkoliv pocítil, za vodítko odvleče, kamkoliv se mu zachce, pokud je nedostatečně vycvičen. Jednotvárný a příliš direktivní výcvik se pro toto plemeno nehodí. Bernardýn patří mezi výjimečná plemena, a hodí se proto také pro výjimečné majitele, kteří nebudou litovat finanční, časové a citové náročnosti chovu. Pro psychicky labilnější zájemce se bernardýn nehodí.

Chovatelské stanice

Ch.stanice Z DOBRUSKÉ STÁJE
Počet zobrazení: 134 247

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Velikost Velká plemena
Původ plemene Švýcarsko
Výška v kohoutku 61 - 95 cm
Hmotnost v dospělosti 50 - 91 kg
Věk 11 let
Délka srsti krátká, střední
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce Molossoidní plemena (dogovití psi)
Číslo standardu FCI č. 061 (3. 6. 2016) D

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 4 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • přátelský, hravý, oddaně miluje svou rodinu, nikdy na vás nebude dlouho naštvaný, skvěle hlídá
 • trucuje, trvdohlavý

prostě miláček, nikdy a v ničem vás nezklame, nikdy nezkazí žádnou zábavu, i přes jakékoli učení vás bude bránit, pokud se mu ale nebude chtít, tak s ním nehnete.

Uživatel34751
25. 7. 2018
 • je to mazlík
 • je hravý
 • je to výborný hlídač
 • je vhodný k dětem
 • nevadí mu společnost jiných psů
 • obrovský flegmatik
 • rád trucuje
 • když nechce tak neposlouchá
 • je na něm vidět veškerá špína
 • náročný na stravování

Je to prostě mazel, který je výborný společníkem na procházkách. Na zahradu nepustí nikoho koho nezná, a umí si sjednat respekt. Ale pokud se mu nechce tak s ním nehne ani parní válec.

Jiří Prokop
25. 7. 2018
 • -velký mazel
 • -strašně velký flegmatik :
 • -dobrý hlídač i když jen když se jí chce
 • ke stáří se to už lepší
 • -přátelský ke všemu živému
 • -sní vše k čemu příjde
 • -když se po ní něco chce, tak je téměř neviditelná a splývá s dlažbou
 • -občas strašpytel
 • -často zbytečně poblafuje
 • -žárlivec
 • -utíkání
 • -línání ve velkém

Poprvé jse ho uviděla na výletě v Tatrách, kde jsem byla se třídou.Za našich dob moc knih o psech nebylo a internet vůbec né, takže na vytouženého bernardýna jsem si přišla až v roce 2007.Na internetu i v knížkách jsme četli, že bernardýn je plemeno, které se zajímá jen o svůj píseček.Hahaha Tu naši už nám přivedli celkem 5x naši sousedé a tchýně ji dokonce jednou chytala ve 3 ráno v noční košili.To byla první událost, která se zcela vymykala popisu v knize.Ta druhá je to, že se prý bernardýn zbytečně nevzrušuje a zbytečně neštěká.Opět jsem se mohla ujistit, že ani knihy nejsou všemocné.Kolem domu nám každý večer chodí srny a i když jsem dala jako klad to, že je flegmatik, tak když jde kolem stádo srn, k flegamtikovi má daleko.Ale rozhodně to je plemeno, které vás chytí za srdíčko.Už žádné jiné nechceme, alespoň z těch velkých plemen.Bernardýn je PAN PES a to už mu nikdo nevezme.

Andrea
25. 7. 2018
 • -miluje malé děti
 • -už jsem psala

Ještě bych chtěla dodat, že s tím strašpytlem to neberte tak vážně ;) je to opravdu skvělý hlídač, a proto jde strach stranou.Jo a strašně moc miluje malé děti.Nechala by na sobě dříví štípat.Opravdu doporučujeme. ;)

Andrea
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Bernardýn - Svatobernardský pes doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?