Bernský
honič

Švýcarský honič, Schweizer Laufhund

Obecné informace

Povaha

Bernský honič patří mezi lovecká plemena, která se dnes musí přizpůsobovat moderní době. Jejich původně lovecké zaměření se stává překážkou pro plynulý přechod mezi tzv. společenská plemena. Bernský honič je navzdory vývoji situace jeho plemene i nadále živým, vášnivým lovcem. Současně ale o něm lze říci, že v rodině se bernský honič chová jako věrný, přítulný a milý pes.

Popis

Bernský honič je pes střední výšky s ušlechtilou a silnou stavbou těla. Srst bernského honiče je vždy krátká, hustá a velmi příjemně jemná, zvláště na hlavě a uších. 

Uznávané barevné variety plemene: 

 • Bernský honič - bílá v kombinaci s černou a pálenou, může se vyskytovat v hrubosrsté varietě
 • Jurský honič - tříslová černou a pálenou
 • Luzernský honič - modrá barva,silně skvrnitá v převážně černé barvě,světle až intenzivně pálená
 • Schwyzský honič - bílá v kombinaci s oranžovou barvou

Kohoutková výška plemene je u psů 49 cm minimálně, u fen je to nejméně 47 cm. Tělo bernského honiče převažuje svou délkou kohoutkovou výšku velmi výrazným rozdílem.

Hřbet je rovný, hrudník je silný, ale nízký. Celková stavba těla je spíše štíhlá, ale svědčí o síle a vytrvalosti plemene. Končetiny jsou krátké a přiměřeně silné. Hlava bernského honiče je suchého tvaru s dlouhým čenichem. Bernský honič má velmi dlouhé, svěšené uši a kulaté tmavé oči živého výrazu. Toto plemeno se v průměru dožívá 11 až 13 let.

Historie plemene bernský honič

Toto starobylé honičské plemeno se ve Švýcarsku vyskytovalo pravděpodobně již v dobách starých Římanů - tak o tom alespoň vypovídají nejrůznější umělecká díla té doby. Hlavním úkolem bernských honičů bylo doprovázet pěší lovce divoké zvěře. Mezi jejich předky patří zřejmě jezevčíci nebo zakrslá štěňata honičů. Toto plemeno se vyskytuje v několika uznávaných varietách, ze zcela praktických důvodů však v nedávné době povolila Mezinárodní kynologická organizace (FCI) vzájemné křížení z důvodů zachování plemene bernských honičů.

VIDEA plemene bernský honič

Pro videa s plemenem bernský honič klikněte ZDE

 

Základní péče

Kromě hrubosrsté variety bernského honiče (její výskyt není příliš častý), nevyžaduje krátká srst tohoto plemene náročnější péči, plně postačí základní, běžná péče o srst psa. Výchova bernského honiče není v samém základu obtížná, protože tito psi patří mezi celkem snadno ovladatelná plemena.

Nebýt dlouhé lovecké historie, stali by se bernští honiči poměrně snadno domácími mazlíčky. Jejich situace je ale touto minulostí bohužel ztížená. Bernský honič chovaný jako společenský pes nedokáže sám anulovat své lovecké sklony, proto je na jeho majiteli, aby tyto sklony ve snesitelné míře podpořil psím sportem nebo jinou příhodnou aktivitou. S civilizací jen těžko slučitelnou část loveckých vášní bernského honiče je nutné trpělivě, ale důsledně potlačovat. Přesto se bernský honič nikdy nebude hodit pro městský odchov a pro zcela nesportovně založené zájemce o tohoto psa.

Chovatelské stanice

Bassethound LADY BARNETT´S | OD PUNKVY | Bencilla | Chovatelská stanice Bohemia Hill | Syrinx Bohemia | Olaska | Haniččina zahrádka
Počet zobrazení: 61 451

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VI: Honiči a barváři
Velikost Střední plemena
Původ plemene Švýcarsko
Výška v kohoutku 47 - 59 cm
Věk 11 - 13 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb velmi náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina VI: Honiči a barváři
Sekce Honiči
Číslo standardu FCI č. 059 (28. 6. 2002)

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 2 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • inteligentní pes - aristokrat
 • příjemný a chápavý společník
 • sportovec tělem i duší
 • maximálně přizpůsobivý - dovolená u moře? v horách? na běžkách ? žádný problém !!
 • v sedmém roce bez jakýchkoli zdravotních obtíží
 • ty lovecké pudy.....ale na zavolání vždy poslechne...vyčítá pohledem ale poslechne
 • neuvědomuje si nebezpečí aut.....

po řadě jezevčíků a pudlíků ( bráškové,byli jste skvělí, Ajaxi,Pajdo,Dičánku.....ale Kometka je Kometka...) bych neměnil...a nikdo z mé rodiny....je to naše princezna...

ingi
25. 7. 2018
 • perfektne se szije i s jinym zviretem v domacnosti
 • kocka, druhy pes, apod.
 • velmi fixovany na rodinu, nema rad, kdyz ho na par dni necham u rodicu na hlidani, velmi teskni a dokaze i nekolik dni nezrat a to tam cas sveho zivota zil se mnou

po rade psu bych nikdy nemenila, tohle plemeno Vam da, co si clovek od sveho kamarada preje. Pochopeni, lasku a vdek za pomazleni i velkou prochazku. Souhlasim, ze jsou aristokrati, taky se mu u nas rika Pane Hrabe, protoze kdyz si vyloudi smutnym pohledem misto na gauci, je jasny, ze okamzite vi, ze vyhral. Nikdy bych uz asi jine plemeno nevybrala, protoze co jsem mela moznost nekolik jeho kamaradu - jsou vsichni stejni! :)

r.o.xy
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Bernský honič doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?