Birma

Sacred Birman

Obecné informace

Povaha

Birma se velmi dobře snáší s dětmi. Je trpělivá a na dětskou nešikovnost nereaguje agresivně. Je od přírody inteligentní a vynalézavá. S oblibou napodobuje svého pána a naučí se tak třeba otevírat dveře. Tyto kočky nepotřebují nákladné hračky nebo prolézačky. Dokážou se vydovádět i s kuličkou papíru nebo se střapečkem na provázku. Jsou citlivé a umí skvěle vycítit náladu svých blízkých. Jsou pevně vázané na člověka a špatně snáší samotu. Toho, kdo se jim často věnuje, zahrnou pozorností a láskou. Jsou přizpůsobivé a rády vyhoví všem lidským přáním.

Popis

Birma patří k polodlouhosrstým, středně velkým plemenům. Její kožich je na dotek hedvábný, ale ne tak hustý jako u perské kočky. Její hmotnost se pohybuje v rozmezí 2,5 až 4,5 kg. Dospělý kocour může vážit až 5 kg. Plné dospělosti birma dosahuje asi ve 4 letech. Birma má ocas, nohy, uši a obličejovou masku zbarvené tmavě. Mladé kočky ještě nemají masku úplnou. Tlapky jsou až ke kotníkům bílé, masku od uší odděluje světlý proužek. Zbytek těla je zlatavý. Límec je v létě téměř neviditelný a u mladých koček nedostatečně vyvinutý.

Historie plemene Birma

Legenda o vzniku plemene

V dávných letech tibetští mniši vybudovali chrám zasvěcený jejich bohyni Tsun Kyan-Kse. Kromě mnichů v něm žily i sněhově bílé kočky. Mniši věřili, že duše jejich mrtvých bratrů se převtělují právě do těchto čistých zvířat. Mezi mnichy žil i moudrý a zbožný láma Mun-Ha. Nebylo možné ho vidět bez doprovodu jeho oblíbeného kocoura s jantarovýma očima jménem Sihn. Jedné temné noci byl chrám přepaden a starý láma při modlitbách zabit. Jako vždy mu po boku stál věrný Sihn. Po smrti pána se však změnil. Barva na nohách, ocase a obličeji ztmavla a oči se zabarvily do modra. Jen tlapky, které se dotýkaly lámova těla, zůstaly bílé. Stejnou změnou prošly i ostatní kočky v chrámu, a tak vzniklo plemeno birma.

Ve skutečnosti bylo plemeno birma vyšlechtěno ve Francii počátkem 20. let zkřížením dvoubarevné dlouhosrsté a siamské kočky.

Standard plemene Birma

Hlava je masivní, srdcovitého tvaru. Měla by být zaoblená s plnými tvářemi. Brada bývá zaoblená a výrazná. Čelo je mírně klenuté. Oči jsou oválné, skoro kulaté a směrem k nosu zešikmené. Jejich barva musí být modrá. Odstín by měl odpovídat barvě srsti - čím světlejší srst, tím světlejší oči. Uši jsou středně velké a postavené daleko od sebe. Tělo je dlouhé s pevnou kostrou. Nohy jsou krátké, silné a zakončené kulatými tlapkami. Ocas by měl být pokrytý dlouhými chlupy.

Birma se vyskytuje s jednotnými, žíhanými nebo želvovinovými odznaky (černohnědá, čokoládová, modrá, lila, červená a krémová barva).

Orientační cena: 6.000,- Kč až 10.000,- Kč (Uvedená cena je obvyklá, špičkové výstavní kočky ale mohou stát daleko víc.)

VIDEA plemene Birma

Pro videa s plemenem Birma klikněte ZDE

Základní péče

Birma má o něco méně hustou srst než perská kočka, takže nemá takový sklon ke knocení. I přes to je však důležité ji pravidelně pročesávat. Většinou stačí asi dvakrát týdně. Jen při přechodu na letní srst nebo před výstavou je potřeba věnovat srsti větší pozornost. U většiny plemen s úzkou genetickou základnou se objevují dědičné vady. Birma však naštěstí trpívá jen kožními nemocemi nebo nervovými poruchami.

Počet zobrazení: 82 870

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FIFe Polodlouhosrsté kočky
Aktivita Téměř nevyžadující pohyb
Údržba srsti Každodenní
None Sleva 50 %

Čím mě krmit?

Nakupte výhodně právě teď
Přejít do e-shopu

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Birma doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?