Bobtail -
Staroanglický
ovčák

Obecné informace

Povaha

Jako původně pastevecký pes je bobtail dobře ovladatelným psem s vrozeným smyslem pro povinnost. Dnes je chován téměř výhradně jako společenský a rodinný pes, přesto si zachoval svou vysokou inteligenci, chápavost a určitou ostražitost. V rodině je to oddaný společník, který miluje děti. Bobtail je naprosto nekonfliktním a nekomplikovaným společníkem člověka.

Popis

Středně silný pes chundelaté srsti, která budí dojem mnohem mohutnějšího psa. Srst bobtaila je dlouhá, chundelatá a volně splývající, bez známek kudrnacení. Povolené barevné variety - bobtail by měl mít v ideálním případě hlavu, krk, přední končetiny a spodní stranu břicha v čistě bílé barvě, zbytek těla může být v šedé, modré, nebo tzv. grizzly barvě.

Kohoutková výška psů je nejméně 56 cm, u fen je povoleno min. 53 cm. Tělo je dobře utvářeno, i když díky husté a dlouhé srsti není svalová stavba těla znatelná. Tělo má jen mírně obdélníkový formát. Končetiny jsou rovné a silné, hlava spočívá na kratším, méně výrazném krku. Lebka je silná, široká a čtvercového rázu. Uši má bobtail malé, vysoko nasazené a volně spuštěné kolem hlavy. Oči bobtaila jsou vždy tmavé, eventuelně barevně odpovídají zbarvení srsti.

Historie plemene bobtail

Husté osrstění obličejové části hlavy bobtaila svědčí o jeho původně asijském původu, ale známější část historie tohoto plemene je možné vysledovat teprve ve staré Anglii. Tam došlo po postupném dalším šlechtění (např. Beardod collie) ke vzniku nového ovčáckého plemene, jehož exteriér byl uznán zhruba v druhé polovině 19. století. Organizovaný chov bobtaila započal přibližně v roce 1870.

VIDEA plemene bobtail

Pro videa s plemenem bobtail klikněte ZDE

 

Základní péče

Především přepychová srst učinila z původně pasteveckého psa velice atraktivního společenského psa, předurčeného pro výstavní kariéru. Je to ale zároveň srst, co činí bobtaila psem, který se skutečně nehodí pro každého zájemce. Tato nádherná, příjemná a bohatá srst vyžaduje již ve svém základu velice náročnou péči. K té patří pravidelné pročesávání a kartáčování a ruční rozmotávání smotků, které se mohou vytvářet vzdor veškeré péči. Srst bobtaila je velice náchylná k plstnatění, proto se zde každé i krátkodobé zanedbání výrazně projeví.

Kromě již zmíněné nutné péče o srst je třeba počítat i s občasnou kontrolou vnějšího zvukovodu a oblasti očí - tam všude mohou vadit nadbytečné chloupky. Mezi jednotlivými polštářky tlapek mohou vyrůstat další silné chlupy bránící běžnému pohybu - ty je nutné pravidelně vystříhávat. Bobtail je pes nenáročný. Lze jej chovat i v bytě, je klidný a kam si lehne, tam je schopen i dlouhou dobu vydržet. Tito psi milují dlouhé každodenní procházky. Potřebují lidskou přítomnost. Jejich výchova není nijak náročná.

FCI I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Velikost Velká plemena
Původ plemene Anglie
Výška v kohoutku 56 a více cm
Věk 13 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst denní
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce Ovčácká a pastevecká plemena
Číslo standardu FCI č. 016 (5. 1. 2011) EN

Galerie

Zkušenosti

Hodnocení: produktu je Celkem 0 recenzí
Napsat vlastní recenzi

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát. Podívevejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Diskuze Vstoupit do diskuze

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Odborná poradna

Řešíte zdravotní či výchovný problém? Napište nám
V pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin. Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Dnes jsme pro vás vybrali

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

 

Opravdu chcete smazat tento inzerát?

Tato akce je nenávratná, takže si to pořádně rozmyslete, jelikož po souhlasu už není cesty zpět.