Bretaňský
kůň

Obecné informace

Popis

Jako typický těžký chladnokrevník se bretaňský kůň vyznačuje mohutným, pevně stavěným trupem. Nohy jsou široké, silné, avšak krátké; rousy má nepatrné nebo žádné. Ocas se účelně zkracuje, aby se mu nezachytával v oprati. Hlavu má, stejně jako zbytek těla, mohutnou, hranatou, z profilu rovnou; uši pak malé, nízko postavené. Oči jsou přátelské a velice bystré. Krk má krátký, silný, hřívu hustou. Výška bretoně se pohybuje mezi 152 až 165 cm v kohoutku. Působí velice mohutně, až neohrabaně, ačkoliv je to plemeno velice pohyblivé a zároveň v nepříznivých podmínkách odolné. V zimě mu srst houstne více než u jiných koní, proto déle vydrží pobyt venku i při nízkých teplotách.

Bretaňský poštovní kůň, neboli také „postier", se oproti tažnému bretonovi vyznačuje výborným klusem a štíhlejšími nohami bez rousů. Řadí se mezi středně těžké koně. Jak název vypovídá, byl často zapřahán do  poštovních vozů. Využívalo se jej díky jeho odolnosti a vytrvalosti. Výška se pohybuje okolo 150 až 155 centimetrů v kohoutku, těžký tažný breton může být o něco vyšší

Nejčastěji najdeme mezi bretaňskými koňmi ryzáky, či modré nebo červené bělouše, méně častým zbarvením je pak hnědá.

Povahou je toto plemeno klidné a mírné, přes svoji mohutnou kostru velice pohyblivé a výdržné. Je dobře přizpůsobivé i teplotním extrémům díky své houževnaté tělesné konstrukci a husté srsti. Využívá se hlavně pro svoji sílu a vůli.

Historie a původ

Bretaňský kůň je velice staré plemeno, využívané již před několika sty lety převážně k zemědělským účelům. Jeho označení napovídá o kořenech v severozápadní Francii - Bretani, která byla již od dávných dob starověku proslulá chovem výborných koní.

Prapředkové bretaňského koně byli hustě osrstění, malí koně keltského původu. Z nich byli postupně šlechtěni větší a lehčí všestranní pracovní koně. Až do konce 18. století všichni koně chovaní v této oblasti byli domácího původu, prakticky bez cizích vlivů. V severní části Bretaně se obyvatelé zaměřili na šlechtění těžkých koní a začali původní bretonští koně křížit s koňmi peršeronskými, buloňskými a ardenskými, tak vznikl těžký tažný breton. V polovině 19. století byli k části tohoto plemene přikříženi norfolští roadsteři (klusáci), ve snaze vyšlechtit lehčího, poštovního koně, vhodného i do těžšího tahu. Tento typ byl nazván bretaňský poštovní klusák.

V dnešní době tedy rozlišujeme dva typy bretaňského koně - bretaňského poštovního klusáka  bretaňského tažného koně. Na počátku 20. století byli oba typy vedeni v plemenné knize pod jedním označením, od roku 1926 pro očividné vzájemné odlišnosti zvlášť.

Využití

Bretaňský kůň se jak v dávných dobách, tak i nyní využívá v zemědělství jakožto tažný kůň a v zápřahu jakožto kůň kočárový. Bretaňský „pošťák" se využíval a i nadále využívá hlavně díky svému klusu, vytrvalosti a síle k táhnutí poštovních vozů či kočárů. Tahoun se dodnes využívá spíše v zemědělství hlavně v těch zeměpisných šířkách, které nejsou ještě příliš technicky rozvinuty či zde není využití techniky z jakýchkoliv důvodů možné.

VIDEA plemene Bretaňský kůň

Pro videa s plemenem Bretaňský kůň klikněte ZDE

Počet zobrazení: 18 140

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Chladnokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Bretaňský kůň doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?