Brumby

Obecné informace

Popis

Název brumby je podle jedné z mnoha teorií odvozen od Jamese Brumbyho, který byl vojákem a kovářem z Anglie. Patřil mezi první vlastníky koní v Austrálii.

Původ a historie

Brumby je kůň volně žijící v Australském vnitrozemí. První koně dovezení do Austrálie byli arabové angličtí plnokrevníci v roce 1788. Na práci byli zanedlouho dovezeni chladnokrevníci z Anglie houževnatí poníci. Při zvyšující se potřebě koňské práce byla postupně šlechtěna vlastní australská plemena. Potomkem prvních koní, především arabů a anglických plnokrevníků, byl Waler. Právě Waler se podílel na utváření dobře se přizpůsobivých plemen australskému klimatu, jako byl
i brumby.

Plemeno brumby začalo vznikat v době velké australské „zlaté horečky“ (1850), kdy mnoho koní uprchlo z hornických osad. Další velká stáda nechtěných koní byla vypuštěna do divočiny v období mechanizace během druhé světové války. V australském vnitrozemí se mezi sebou křížila zcela bez zásahu člověka, až vznikl tento velmi houževnatý koník. Brumby není dosud typově ustálen.

Charakteristika

Postupem času se brumby vzhledově začal odklánět od svých příbuzných Australských honáckých koní. Zavalitější tělo, slabá záď a štíhlé nohy působí neharmonickým dojmem. Kopyta mají těsná, tvrdá a přizpůsobená chůzi po členitém terénu. Nohy jsou štíhlé, ale silné, hlezna utvářejí kravský postoj. Podle standardních měřítek by se brumby při výšce 142-152 cm, řadil mezi malé koně.
I přesto je brumby schopen velmi rychlého mrštného pohybu. Právě pro svou temperamentní povahu a nechuť ke spolupráci s člověkem žije v Australské buši velký počet těchto koní zcela divoce.

Obdivuhodnou vlastností brumbyho je schopnost přizpůsobení se měnícím se podmínkám prostředí. Jejich velkou výhodou pro přežití je vynikající instinkt.

Přemnožená populace

Velká stáda koní volně žijící v Austrálii poškozují tamní jedinečnou přírodu. Narušením rostlinné pokrývky výrazně zasahují i do ekosystému. Některé druhy ptactva nebo plazů úplně zmizela z míst okupovaných brumbym.

Prvním problémem, který donutil Australany přemýšlet o kontrole populace brumbyho, bylo jeho přemnožení v 60. letech. V australském zemědělství pro tyto koně bohužel neexistuje žádné využití, proto došlo k velké vyhlazovací akci. Brumby byl loven na maso do konzerv pro psy a kočky. Při těchto lovech bylo zabito okolo 17 000 koní, což vyvolalo celosvětové pobouření. Ani po více než 40 letech se však nepodařilo najít nejschůdnější řešení na snížení populace divokých koní.

Farmáři se dovolávají snížení počtu těchto koní z důvodu vypásání pastevních ploch pro dobytek  přenášení nakažlivých nemocí jako koňské chřipky.

Možné řešení

V současné době vzniklo několik neziskových organizací zabývajících se odchytem brumbyho a jeho přípravou na adopci pro rekreační ježdění nebo lehkou práci na farmě. Brumby se postupně dostává do podvědomí turistů jako australská atrakce, možným řešením přemnožení je využívání těchto koní pro agroturistiku. Zastánci divokých koní považují velká stáda za australské bohatství a bojují za jejich svobodu.

VIDEA plemene Brumby

Pro videa s plemenem Brumby klikněte ZDE

Počet zobrazení: 9 635

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Brumby doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?