Buďonovský
kůň

Obecné informace

Popis

Buďonovský kůň stavbou těla v mnoha ohledech připomíná plnokrevníka, který byl využíván v počátcích šlechtění. Má suchou hlavu se zřetelně viditelnými cévami, dlouhý rovný krk, který je na pleci vysoko nasazen a poměrně dlouhý trup. Rovný krátký hřbet je někdy nadměrně plochý či široký, bedra delší a kříž neobyčejně rovný, ocas je na svalnaté zádi nízko posazený. Výška v kohoutku je u tohoto koně okolo 155 - 163 cm. Základními mírami u buďonovských koní je délka trupu 163 cmobvod trupu 190 cm a obvod holenní kosti 20 cm.

Slabinou buďonovského koně jsou nohy. Na pohled lehké a jemné štíhlé končetiny mají sklon k různým vadám. Někteří jedinci mají příliš měkké přední nohy, které pak zapříčiňují neurovnaný chod, postoj zadních nohou, navíc poměrně strmých, je vadou zděděnou po domácích předcích. Kopyta jsou středně velká a dobře utvářená.

 

Velké procento buďonovských koní jsou ryzáci se zlatavým leskem - to je barva zděděná po donských koních a černomorech. Dalšími barvami vyskytujícími se u tohoto plemene je hnědá v různých odstínech, možní jsou také vraníci.

Původ a historie

Šlechtění buďonovského koně bylo započato v roce 1920 v Rusku (v prvních letech po založení SSSR ), jako experiment založený na příbuzenské plemenitbě. Ruská armáda v té době potřebovala koně pro své důstojníky a nový kůň měl být rychlý, vytrvalý, snadno ovladatelný a odolný vůči nepříznivým podmínkám a tvrdé práci. Proto byla použita jako základní plemena černomor a don, kozáčtí koně (černomor je plemeno blízké většímu a ušlechtilejšímu donskému koni) a donské klisny, kryté plnokrevnými anglickými hřebci. Zkoušeni byli i koně kazašští a kirgizinští, tato plemena se však při šlechtění neosvědčila.

Maršál Buďonnyj, který se na chov zaměřil a po kterém je toto plemeno také pojmenováno, dbal na pečlivý odchov a ověřování schopností koní ve dvou a čtyřech letech věku.

Charakteristika

Buďonovský kůň je lehké, elegantní a pohyblivé plemeno, které vyniká vytrvalostí, odolností  poslušností. Je nenáročné, dobře snáší stádový chov a podnební podmínky jižního Ruska a Ukrajiny. Buďonovští koně mají mírnou klidnou povahu, jsou živí, ale zároveň snadno ovladatelní, učenliví a odvážní.

Jedná se o výborného všestranného jezdeckého koně, který nepostrádá vytrvalost ani rychlost, stejně tak mu nedělají problémy skoky ani zápřah.

Využití

Svému původnímu účelu - ruské kavalerii - sloužil buďonovský kůň během druhé světové války se ctí a armáda se jej úplně nevzdává ani v současnosti. Díky svým skvělým jezdeckým vlastnostem je velice všestranným koněm, který patří téměř na všechna závodiště.

Lze jej využít v dostizích (především při křížení s anglickým plnokrevníkem) a také ve vytrvalostních závodech. Své uplatnění má i na drezurním obdélníku, bývá využíván i jako parkurový kůň, či v zápřahu. Díky své mírné povaze bývá využíván také pro rekreační ježdění nebo hiporehabilitace.

Zajímavosti

Dědictvím po anglických plnokrevnících je, krom elegantního vzhledu, také rychlost a vytrvalost. Buďonovského koně najdeme i mezi vítězi Velké Pardubické. Hřebec Zanos zlomil rekordy ve vytrvalosti, když během 24 hodin urazil se svým jezdcem vzdálenost 309 km, z čehož 20 hodin strávil pod sedlem.

Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Hodnocení: produktu je Celkem 0 recenzí
Napsat vlastní recenzi

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát. Podívevejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Diskuze Vstoupit do diskuze

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Odborná poradna

Řešíte zdravotní či výchovný problém? Napište nám
V pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin. Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Dnes jsme pro vás vybrali

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

 

Opravdu chcete smazat tento inzerát?

Tato akce je nenávratná, takže si to pořádně rozmyslete, jelikož po souhlasu už není cesty zpět.