Burmilla

Obecné informace

Povaha

Povaha tohoto plemene je směsí barmské a perské kočky a dává tak burmille jedinečnou osobnost a charakter. Burmilla je velmi inteligentní, hravá (i v dospělosti), aktivní a zvídavá, zároveň však velmi trpělivá a přizpůsobivá, a to jak k prostředí, tak k jiným plemenům či psům.

Popis

Jedním z posledních uznaných plemen v kategorii krátkosrstých koček je burmilla. Toto plemeno bylo vyšlechtěno relativně nedávno, v roce 1981 ve Velké Británii.

Stejně tak jako povahu, získala burmilla po svých předcích krátkou a efektivně zbarvenou srst, a to hned v několika barevných variantách. Burmilla má středně velké tělo s delšíma zadníma nohama, dlouhým, do špičky zakulaceným ocasem a středně širokou a klínovitou hlavou. Jedním z nejpoutavějších znaků burmill pak jsou velmi velké, zářivé a výrazné oči.

Historie a původ

Plemeno burmilla vzniklo ve Velké Británii v roce 1981, a to náhodným zkřížením modré Barmské kočky se stříbrným kocourem perské činčily. Vznikla tak krásná koťata, krátkosrstá po matce a stříbrná po otci. Přestože toto zkřížení bylo náhodné a tudíž nechtěné, byla koťata pro svoji zajímavost a neobvyklost ponechána a dokonce se rozhodlo o pokračování šlechtění a po různých genetických konzultacích a testech i o vytvoření dalších chovných párů. Dalším šlechtěním, probíhajícím pod dohledem odborníků na genetiku, se pak umocnily základní znaky nového plemene, které se zatím odlišovalo především svým zbarvením. Plemeno bylo původně, kombinací názvu rodičů, označováno jako barmská činčila, později bylo jednoduše zkráceno na burmilla (BURMese chinchILLA).

Standard

Dle standardu FIFe (Fédération Internationale Feline - mezinárodní organizace milovníků a chovatelů koček) je burmilla zařazena do kategorie III. - krátkosrsté a somálské.

Zajímavost

K náhodnému zkřížení dvou různých plemen a tudíž vzniku tohoto plemene se váže příběh, popisovaný hned v několika variantách, které se od sebe více či méně liší. Nejčastěji se hovoří o tom, že v domě anglické chovatelky Barmských koček žil i samec perské činčily, který byl pro změnu mazlíčkem manžela chovatelky. Obě kočky si spolu hrávaly, když však samice začala jevit známky nastávající říje, byla zavřena ve vedlejší místnosti, aby mohla být v pravé chvíli dopravena k vhodnému kocourovi. Jednoho dne však uklízečka zapomněla dveře místnosti zavřít, a tak se opuštěný činčilí kocourek dostal ke své přítelkyni, což vedlo k narození krásných koťat, která si majitelé rozhodli ponechat.

Orientační cena: 6.000,- Kč až 10.000,- Kč (Uvedená cena je obvyklá, špičkové výstavní kočky ale mohou stát daleko víc.)

VIDEA plemene Burmilla

Pro videa s plemenem Burmilla klikněte ZDE

Základní péče

Toto plemeno je vitální a méně náchylné k nemocem. Kromě pravidelného rozčesávání nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

FIFe Krátkosrsté & somálské kočky
Aktivita Vyžadující střední aktivitu
Údržba srsti Průměrná
None

Čím mě krmit?

Nakupte právě teď ve výhodné akci
Přejít do e-shopu

Galerie

Zkušenosti

Hodnocení: produktu je Celkem 0 recenzí
Napsat vlastní recenzi

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát. Podívevejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Burmilla (Barmila) doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

 

Opravdu chcete smazat tento inzerát?