Cairn teriér -
Kernteriér

Obecné informace

Povaha

Cairn teriér je plemenem psů vhodných pro ty, kteří hledají veselé, dovádivé, chytré a živé psí společníky. Tito psi nenávidí nudu, proto potřebují neustále cítit alespoň pasivní zájem majitele, potřebují prostor k dovádění, procházky a také výcvik - srdce cairn teriéra je srdcem lovce. Jejich vztah k rodině a dětem je víc než dobrý, k dětem chovají nejvyšší možnou toleranci a milují je jako společníky lumpáren a her všeho druhu.

Popis

Cairn teriér je pes spíše menší postavy a konstituce s rozčepýřenou srstí. Cairn teriér se vyskytuje v mnoha barevných varietách, které jsou téměř všechny přípustné. Výjimku tvoří čistě bílé zbarvení srsti, dále černé zbarvení, bílé skvrny a také zbarvení známé jako black-tan (zbarvení dobrmana).

Kohoutková výška psů je stanovena na minimálně 28 cm. Tělo je menší a kratší s rovným hřbetem a hlubokým hrudníkem. Ocas je spíše krátký, nasazení není ani příliš vysoké ani nízké a ocas je nošen pod rovinou hřbetu, ale zvesela. Končetiny jsou u cairn teriéra rovné a i přes výrazné osrstění prosvítá svalová hmota. Krk je spíše nenápadný. Hlava je malá, ale vzhledem k celkové velikosti tohoto psaje větší a působí mohutněji. Uši cairn teriéra mají trojúhelníkový tvar, jsou spíše malé a jsou nošeny ve vzpřímené poloze. Oči jsou v lebce šikmo posazené a měly by mít tmavě hnědou barvu.

Historie plemene cairn teriér

Prapůvodní předkové dnešních cairn teriérů žili v hojných počtech na statcích a zemědělských usedlostech západního pobřeží Skotska. Slovo „cairn" také ve volném překladu znamená kámen nebo hromada kamení, takže cairn teriér bývá nejčastěji překládán jako teriér ze skotské vysočiny. Po několikanásobném překřížení s dalšími plemeny teriérů byl v roce 1912 uznán standard původně loveckého plemene cairn teriérů.

VIDEA plemene kernteriér

Pro videa s plemenem kernteriér klikněte ZDE

 

Základní péče

Srst cairn teriérů je nelínavá, zato ale vyžaduje trimování - tedy ruční vytrhávání nevzhledných, odstávajících chlupů. V ideálním případě by se mělo provádět zhruba dvakrát až třikrát ročně. Česání nebo kartáčování nebude cairn teriérovi vadit, nutné ale není. Mnohem více tento pes potřebuje dostatek projeveného zájmu a možnosti pohybu a skotačení.

V případě cairn teriérů vyplývají zvláštní nároky z jeho zvláště vášnivé lovecké duše, kterou bezděčně dědí po svých předcích, ačkoliv jsou dnes chováni téměř výhradně jako psi společenští. I naprosto dokonale vycvičený cairn teriér, který jde i bez vodítka naprosto vzorně vedle nohy svého pána, bez varování zmizí. Pokud by se taková událost přihodila ve městě, může to mít katastrofální důsledky.

Proto každý, kdo zatouží po věrném a veselém přátelství cairn teriéra, by se měl naučit přebírat v některých případech plnou odpovědnost za život svého milého čtyřnohého společníka.

Chovatelské stanice

OD FOSSINKY | IRATER | FULFILLED WISH | from Hofion | HOITY-TOITY GANG | Tŕňová Hora
Počet zobrazení: 94 622

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI III: Teriéři
Velikost Malá plemena
Původ plemene Skotsko
Výška v kohoutku 28 - 31 cm
Hmotnost v dospělosti 6,5 - 7,3 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem výborný
Vztah k ost. zvířatům špatný
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina III: Teriéři
Sekce Malí teriéři
Číslo standardu FCI č. 004 (12. 3. 1998)

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Cairn teriér - Kernteriér doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?