Cayuský
pony

Obecné informace

Popis

Cayuský pony je silný a tvrdý horský koník amerického západu. Tento potomek španělských mustangů byl vyšlechtěn indiánským kmenem Cayusů, jenž žil na obou březích horního toku řeky Kolumbie v Kanadě a ve státech Oregon a Washington v USA. Tyto a okolní státy jsou tedy i současným domovem Cayuského ponyho. Ze stejné oblasti pochází i jeho o něco známější kolega Appaloosa.

Cayuský pony je díky své výšce, která zřídka kdy přesáhne 140 cm, běžně řazen mezi poníky. Způsobují to především krátké končetiny, jeho tělo je však mohutné a souladné. Tento koník obdélníkového formátu má pěknou, delší hlavu s rovným profilem, dlouhý, silný a svalnatý krk, méně výrazný kohoutek a delší osvalenou záď. Co lze vytknout, jsou slabší, strmé nohy, častý znak všech druhů horských koní. Ponyho můžeme vidět ve všech barvách, ale i když jde o indiánského koně, málokdy bývá skvrnitý.

Původ a historie

Cayuskému ponymu koluje v žilách krev španělských koní, kteří putovali z Mexika na sever napříč Spojenými státy a krev mustangů, se kterými se cestou křížili. Jednou z věcí, kterou zdědil po svých andaluských (španělských) předcích, je mimochod.

Historie Cayuse je prakticky neznámá. Plemeno zřejmě neprodělalo žádný dramatický vývoj, jelikož kmen Cayusů nebyl vystaven žádnému většímu útlaku.

Plemenné znaky

Kohoutková výška: 140 cm.

Barva: libovolná, nejčastěji ryzáci a plaváci.

Hlava: dlouhá, rovný profil, široké čelo.

Hříva a ocas: řídké.

Charakteristika

Cayus má velmi dobrý orientační smysl, je zvyklý chodit v terénu a najít si sám tu nejlepší cestu, stává se tedy, že sem tam neuposlechne jezdce a dá raději na svůj instinkt. Jinak je to kůň dobře ovladatelný, spolehlivý a odolný. Nemá sklony k agresivitě a panice, proto je vhodný i k dětem. Toto plemeno si uchovalo i, v dnešní době již vzácnější, mimochod. Cayuský pony tedy nabízí pohodlné svezení, nedokáže však vyvinout velkou rychlost.

Využití

Tento pony je koník všestranný. Dříve lidem sloužil především k přenášení věcí a tahání vleků. Dále pak vozil děti, ženy a staré lidi, pro které byla jízda na mimochodníkovi mnohem jednodušší a pohodlnější. Osvědčil se rovněž jako válečný kůň.

V dnešní době je jeho nejčastější využití v roli pasteveckého koně. Díky umění pohybovat se v terénu je také velice oblíbený v horské turistice. Je i dobrým učitelem a rodinným koněm.

Počet zobrazení: 11 357

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Cayuský pony doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?