Český
horský pes

Obecné informace

Povaha

Český horký pes má příjemnou, přátelskou povahu. Přestože je to sebevědomý a živý pes, je lehce ovladatelný a dá se dobře vycvičit. Je snášenlivý nejen k lidem, ale i k ostatním psům a dalším domácím zvířatům. Je velmi odolný a pracovitý. Může žít i v extrémnějších klimatických podmínkách, kterým se dobře přizpůsobuje. Není agresivní.

Popis

Český horský pes zaujme svým příjemným "domáckým" vzezřením. Je velkého vzrůstu a pevné konstituce. V kohoutku měří 62 až 70 cm, fenka 58 až 66 cm, váha se pohybuje mezi 32 až 40 kg a 28 až 36 kg. Má úměrně velkou hlavu s širokou mozkovnou, s mírným čelním sklonem a ne příliš hlubokým čenichem.

Má černý nos a středně velké hnědé oči oválného tvaru, které mu dodávají mírný a příjemný výraz. Má silné pysky a velké zuby s pravidelným nůžkovým skusem, povolen je i klešťový. Uši jsou vysoko a ze široka posazené, jsou poměrně velké, trojúhelníkové tvaru a převislé. Krk má český horský pes středně dlouhý, silný a dobře osvalený, bez laloku.

Tvar těla je mírně obdélníkový, hrudník dlouhý, oválný a dosahuje k loktům. Břicho je mírně vtažené. Bohatě osrstěný ocas je nasazený v linii zad, v klidu směřuje dolů, při vzrušení jej nosí srpovitě nad hřbetem. Hřbet je rovný a pevný. Pohybuje se na rovných, dlouhých a silných končetinách s velkými oválnými tlapami.

Český horský pes má dlouhou srst, kolem 10 cm, která je na hlavě a na předních stranách končetin kratší. Je hustá, rovná a tvrdší. Na zimu zarůstá bohatou podsadou. Český horský pes musí být strakatý, přičemž podkladová barva je vždy bílá, skvrny mohou být žluté nebo černé. Hlava je zbarvená celá nebo může mít bílou lysinu. Skvrny na těle mohou být rozmístěny nepravidelně.

Klasifikace FCI

Český horský pes je podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) zařazen do skupiny II. - Psi dogovití, sekce 2 - typ horský pes. Zkouška z výkonu není požadována. Využití českého horského psa je všestranné - jako sportovní a pracovní pes určený pro náročné podmínky v horských oblastech. Možnosti jeho uplatnění jsou široké - jako záchranářský pes, tažný, lavinový, pastevecký, hlídací a v neposlední řadě jako rodinný kamarád.

Historie plemene český horský pes

Český horský pes se začal šlechtit v 70. letech minulého století. Za základ nového plemene byli použiti slovenští čuvači a „alaskáni" - kříženci několika plemen přivezení z Kanady, kteří byli chováni pro maximální výkon ve spřežení. V průběhu šlechtění českého horského psa byla použita i další plemena.

VIDEA plemene český horský pes

Pro videa s plemenem český horský pes klikněte ZDE

Základní péče

Český horský pes nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Je pro něj důležitý hlavně pohyb a možnost vybít energii při práci. Je proto vhodnější chovat jej na venkově a dopřát mu velký výběh. Venku může žít v každém ročním období. Miluje dlouhé procházky v přírodě.

Chovatelské stanice

Hvězda Vysočiny | štěně český horský pes
Počet zobrazení: 119 062

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Velikost Velká plemena
Původ plemene Československo
Výška v kohoutku 56 - 70 cm
Hmotnost v dospělosti 26 - 40 kg
Věk 11 - 12 let
Délka srsti střední
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina XI: FCI neuznaná plemena
Sekce Neuznaná
Číslo standardu FCI č.

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • - miluje děti a své rodině velmi oddaný
  • - k ostatním zvířatům mírumilovný, nikdy nevyprovokuje boj, spíše ignorantský vůči ostatním psům, pokud vyloženě na něj neútočí
  • - výborný hlídač s takovým hafanem se nemusíte bát o svůj majetek ani o sebe, hodně si Vás hlídá před cizími lidmi.
  • - útěkář - když háraly feny, nedalo se ho uhlídat, frknul při první příležitosti
  • - k cizím lidem velmi ostražitý, někteří lidé mu prostě nesednou ipřesto, že je vídá opakovaně.

Má hodně energie a velkou sílu. Vhodný spíše pro sportovně založené majitele, je velmi vytrvalý a neúnavný. Má rád dlouhé procházky. Rozhodně pes na venkov nikoliv do města, potřebuje prostor a výběh. Vhodný pro celoroční pobyt venku. Je sice snadno cvičitelný, ale má svou hlavu a rozhodně není vhodný pro nezkušené majitele. Při podcenění výchovy, může být i hodně agresivní vůči cizím lidem.

Klára
11. 11. 2019

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Český horský pes doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?