Český
sportovní
pony

Obecné informace

Popis

Český sportovní pony má tvrdou konstituci s dobrým osvalením, je souměrný s jasně vyjádřeným pohlavním výrazem. Hlavu má český pony suchou s velkým živým uchem, širokými nozdrami. Typické je malé, vysoko nasazené ucho. Krk je dostatečně dlouhý, dobře nasazený a osvalený, u hřebců je krk klenutý. Lopatka je šikmá a dlouhá, hrudník široký a hluboký. Kohoutek se dá charakterizovat jako středně výrazný. Hřbet je pevný, rovněž tak i bedra, která jsou i dobře vázaná. Ocas je dobře nasazený a nesený. Celkový tělesný rámec je kratší obdélníkový. Postoj je pravidelný, klouby výrazné a suché, podle původu může mít český sportovní pony rousy. Český sportovní pony se prezentuje elastickým a energickým pohybem se středně vysokou akcí a dobrou prostorností, pohyb předních končetin přitom vychází z uvolněné plece.

Kohoutková výška českého ponyho se pohybuje v rozmezí 111 až 148 cm. Povoleny jsou všechny typy zbarvení a odznaků.

Původ a historie

Český sportovní pony patří do rodiny plemen „malých koní", jejichž obliba je na celém světě, zvláště pak u dětí, značná. Přes svoji velikost jsou pony věrnými společníky člověka, vždyť se mezi nimi nachází i představitelé vůbec nejstarších plemen koní jako například shetlandský pony nebo baskický pony, kteří díky své houževnatosti a nenáročnosti byli spolehlivými pomocníky člověka i v těch nejnáročnějších přírodních podmínkách. Český sportovní pony je sice plemenem novým, ale i on navazuje na tuto tradici a oblibu těchto koní.

Plemenná kniha českého sportovního pony byla založena v roce 2000. Od tohoto roku je také toto nové plemeno šlechtěno chovateli sdruženými v Asociaci chovatelů českého sportovního pony, která je členem Asociace chovatelů koní České republiky. V roce 2006 tvořilo chovnou populaci českého sportovního ponyho přibližně pět set osmdesát koní, v poměru padesát hřebců a pět set třicet klisen.V tomto chovu je možné se setkat i s jedinci bez známého původu, u jedinců se známým původem lze pak narazit na předky různých typů poníků, pocházejících z českých chovů, samozřejmě i na shetlandské a velšské pony, ale také na huculské a fjordské koně a v malém množství i na arabské koně a české teplokrevníky.

Na šlechtění českého sportovního pony se tedy v současnosti intenzívně pracuje tak, aby toto plemeno bylo reprezentováno všestranně využitelným pony jezdeckého typu.

Charakteristika plemene

Český sportovní pony představuje všestranně využitelného a také velmi přátelského ponyho. Mezi jeho vlastnosti patří dobrá krmitelnost, dlouhověkost, nenáročnost, je také odolný proti vnějším vlivům. Při jeho chovu a šlechtění se klade důraz na dobrý charakter, rozvážnost, ovladatelnost a vysokou inteligenci. Charakteristická je rovněž ochota k práci.

Využití

Využití českého sportovního ponyho odpovídá tomu, jak jsou v současnosti všeobecně využívána plemena pony. Český sportovní pony je tak především oblíbeným koněm pro sport dětí a mládeže, který se s ním lze provozovat na všech úrovních. Český sportovní pony je také ideálním „představitelem" rodinné koně, může být ježděn pod sedlem, a stejně tak dobře ho lze využít i v zápřahu.

VIDEA plemene Český sportovní pony

Pro videa s plemenem Český sportovní pony klikněte ZDE

Počet zobrazení: 30 011

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • *výborný charakter
  • neleká se, nevyhazuje
  • *přítulnost
  • *inteligence, poslušnost a chuť do práce
  • * škoda, že na něm nemůžou jezdit i těžší jezdci, aby zjistili, jak je úžasný

Dobrý den, občas chodím za jedním českým sportovním poníkem a je to zlatíčko. Krásně pracuje, poslouchá, neleká se, nevyhazuje, nezlobí, poslouchá skoro i na myšlenky. Je to mazlík, miluju ho. Jen škoda, že neunese mámu, aby zjistila, jak je úžasný... :-)

kikionka
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Český sportovní pony doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?