Český
strakatý pes

Obecné informace

Povaha

Český strakatý pes je příjemný, nenáročný a skromný společník, který je přizpůsobivý a zvykne si jak na početnější rodinu, tak i na jednoho páníčka. Je to temperamentní hlídač, který ale není agresivní. Má mírnou a přátelskou povahu, dobře se sžije se i s ostatními zvířecími obyvateli domova. Vzhledem ke svému původu je zvyklý žít ve smečkách. Není náročný na potravu. Má rád pohyb, ale umí žít i v bytě. Český strakatý pes se snadno stane veselým a věrným rodinným kamarádem. Dosud není příliš rozšířený, jeho obliba ale stále stoupá.

Popis

Český strakatý pes zaujme svým příjemným vzhledem chytrého "voříška". Je středně velký a má souměrnou stavbu těla. V kohoutku měří 40 až 50 cm, váží od 15 do 20 kg. Hlavu má český strakatý pes klínovitou s mírným stopem. Má silné čelisti a nůžkový skus. Občas nemusí mít plný počet zubů, není to však pokládáno za vadu. Má hnědé oči mandlového tvaru. Uši mají trojúhelníkový tvar a přiléhají k lícím. Krk není příliš dlouhý a je přiměřeně silný.

Tělo má válcovitý tvar s přiměřeně hlubokým hrudníkem. Břicho je mírně vtažené. Středně dlouhý ocas nosí český strakatý pes nad úrovní hřbetu a je šavlovitě zahnutý směrem nahoru. Má silné, přiměřeně osvalené končetiny s nepříliš velkými "kočičími" tlapkami. Pohybuje se plynule a elegantně. Srst může mít český strakatý pes krátkou a přilehlou, nebo dlouhou a mírně vlnitou. V obou variantách s podsadou. U dlouhosrsté varianty je srst delší okolo uší, na prsou, na hrudníku a kolem krku tvoří jakýsi límec. I co se týče zbarvení, existují dvě varianty: černo-žluto-bílá s tmavýma očima a tmavým čumákem a hnědo-žluto-bílá se světlejšíma očima i čumákem. Ideální poměr mezi bílou a barevnou plochou je 1:1. Bílé plochy musí být tečkovány.

Klasifikace FCI

Český strakatý pes dosud nebyl uznán Mezinárodní kynologickou organizací (FCI). Jeho zkratka pro ČR je CSP. Je to společenský pes vhodný na venkov i do města. Jeho využití je především jako hlídač a dobrý společník.

Historie plemene český strakatý pes

Český strakatý pes má poněkud netradiční původ. Byl totiž vyšlechtěn v 50. letech v českých laboratořích a jeho tvůrcem je František Horák, „tatínek" českého teriéra. Jako základ byl použit kříženec německého ovčáka a kříženec foxteriéra, později byl přikřížen německý hladkosrstý ohař. Český strakatý pes byl vyšlechtěn pro potřeby Biologického ústavu ČSAV, kde sloužil k farmakologickým pokusům např. ke studování epilepsie. V 60. letech byl tento pes zaregistrován jako "Horákův laboratorní pes". Na přelomu 80. let přešlo toto plemeno psa do rukou chovatelů, kteří jej zachránili od vyhynutí. V této době získal také svůj nynější název.

VIDEA plemene český strakatý pes

Pro videa s plemenem český strakatý pes klikněte ZDE

Základní péče

Český strakatý pes není náročný, ale potřebuje pohyb. Může žít i v bytě, ale vyžaduje dlouhé procházky, jinak může zlenivět. Je pro něj proto vhodnější sportovně založený páníček. Má rád procházky do přírody a rád si hraje s ostatními psy. Vzhledem k husté podsadě snáší dobře i chladnější počasí. Krátkosrstý český strakatý pes nepotřebuje téměř žádnou údržbu srsti, jeho dlouhosrstá varianta je pochopitelně náročnější. Je potřeba jej pravidelně pročesávat.

Březost probíhá bez problémů. Může se u nich objevit dědičné zatížení - např. chybějící zuby nebo epilepsie, která na nich byla zkoumána. Při vhodné léčbě však i nemocní psi mohou prožít hezký život. Epilepsie je choroba mezi psy obecně poměrně rozšířená.

Chovatelské stanice

Chovatelská stanice Dakam | Strakatý samet | z ČESLOVA | LeaWil | Bohemia Beltain | Strakaté tornádo
Počet zobrazení: 187 571

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI IX: Plemena společenská
Velikost Střední plemena
Původ plemene Československo
Výška v kohoutku 43 - 53 cm
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina XI: FCI neuznaná plemena
Sekce Neuznaná
Číslo standardu FCI č.

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 4 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • Klidný
 • Hodný
 • Milý
 • Věrný
 • zatím žádné
 • Na fotkách jsou většinou rozmazané jeho fleky

Máme ještě štěňecího kloučka, musím říct, že klidnějšího psa jsem neviděla. ČSP trochu hlídá, je úžasný pro rodinu a... je to nejj pes!

TheGreyWolf
25. 7. 2018
 • mírný, nekonfliktní, pro každou srandu
 • výborně běhá agility
 • vydrží v bytě i na zahradě, přizpůsobí se
 • bývají bázliví

skvělý pes pro lidi, co jsou rádi originální, líbí se jim "voříškový" vzhled a věnují se sportu / mají dost pohybu

Miru
25. 7. 2018
 • rošťák
 • hravá
 • dobře se učí
 • hlídač
 • nevydrží být sama

Perfektní plemeno, už jiné nechci, vybírala jsem tady na webu a ze všech plemen po spousty hodinách výběru jsem se rozhodla pro strakáče. Nejdřív jsem si říkala, že bude asi trochu problém, že plemeno zatím není uznané FCI ale jen nemůžeme jezdit na zahraniční výstavy, takže jsme vůbec o nic nepřišli. Je perfektrní, výcvik v ZKO zvládá na jedničku, jen já jí to trochu kazím:-) plemeno je skvěle tvarovatelný může být na sport i na gaučing, doma i na zahradě Moje fenka je ve všem skvělá, ale na cvičáku nám řekli že je vyčůraná, když nevidí piškot tak lumpačí:-). Odmala si zvykáme na děti různýho věku a je to bez problému, nikdy by nekousla, s dětmi si hraje a tahá se s nimi o lumpika, a když jí zloběj snaží se schovat. S pejsky taky v pohodě, ze začátku číhá a trošku se čepejří, a po chvíli si hraje. Stýkáme se s většími pejsky, tak když potkáme malé štěně vypadá to, že má ráda trošku drsnější hry, ale přizpůsobí se. Jako problém bych jen podotkla to že nevydrží sama, ničí věci,vyje a štěká. Časem je vidět že se klidní a vím i od jiných majitelů že po jednom roce už to bylo ok.

evina
25. 7. 2018
 • Naprosto oddaný
 • Super na sporty
 • Hlídá
 • Poslouchá
 • Hlídá
 • někdy až moc
 • V období puberty mírná agresivita vůči ostatním psům, platí hlavně pes k psovi
 • Trochu tvrdohlavý
 • Člověk se mu musí věnovat hodně často

Můj pejsek mi dělá obrovskou radost. Je moc šikovný na výcvik, trávíme spolu hodně času,jediný problém je, že náš Akim je zatím mladý, normálně si hraje s fenkami, někdy i se psy ale někdy mu prostě něco přecvakne v hlavě a začne se rvát. Vrčí i na feny a to nemluvě o tom, když je na zahradě a nějaký pes jde kolem plotu. ČSP je pes, kterému se musíte věnovat. Ne že s ním zajdete dvakrát denně na procházku, on potřebuje víc. A někdy se nuda projeví i na vybavení domu. K dětem jako super společník. K lidem nechová žádnou agresi, jen když si ho nevychováte jako rváče. Je to hodně přizpůsobivý pes, ale i když si ho vychováte na gaučáka, něco s ním dělat prostě musíte.

TheGreyWolf
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Český strakatý pes doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?