Český
teplokrevník

Obecné informace

Popis

Český teplokrevník je kůň s dobrou konstitucí, který je poměrně dlouhověký. V jeho vzhledu se objevují znaky, které zřetelně odkazují na jeho kočárové předky. Povahově je český teplokrevník charakterním koněm, který se dobře chová ve stáji, je přiměřeného temperamentu, dobře krmitelný a učenlivý. Jeho chování pod sedlem je dobré, je to s chutí skákající kůň.

Vzhledově jde o  moderní typ ušlechtilého a výkonného koně s dobrými a výraznými liniemi a dobře vyvinutými svalovými partiemi. Hlava je ušlechtilá suchá, oči jsou výrazné s klidným výrazem, stejně tak jsou výrazné i nozdry. Krk je dostatečně dlouhý, dobře osvalený, zmenšující se směrem k hlavě, nasazený v mírném oblouku, lehce a pravidelně ohebný mezi hlavou a kohoutkem. Lopatka je dlouhá a šikmá s dobrým osvalením plece. Přiměřeně dlouhý kohoutek přechází v pevný, středně dlouhý, pružný hřbet, na něj navazují pevná, dobře vázaná bedra. Končetiny jsou silné, svalnaté se suchými výraznými klouby. Barva srsti je v převážné míře hnědá nebo ryzá, může se však vyskytovat i bílá nebo plavá, poměrně vzácná je černá barva.

Původ a historie

Český teplokrevník jako by v sobě odrážel spletitou historii českých zemí, které jsou svou polohou v srdci Evropy přímo předurčeny k tomu, aby se v jejích dějinách střetávaly nejrůznější vlivy.

I v českém teplokrevníkovi se střetává krev nejrůznějších plemen, která se podílela na vzniku tohoto koně. Ale jak to všechno začalo?

V habsburské monarchii měly na vývoj chovu koní významný vliv vojenské hřebčíny, které produkovaly plnokrevné, polokrevné, arabské a angloarabské plemeníky.Tento vliv se pochopitelně dotýkal i chovu koní v zemích Koruny české. Základ chovu teplokrevných koní v Čechách a na Moravě tak tvořily, kromě nepatrného podílu původních plemen, právě polokrevné kmeny vzešlé z vojenských hřebčínů, jmenovitě kmeny Furioso, Nonius, Gidran a Przedeswit.

Český teplokrevník hřebčínského chovu vzešel z kmenového stáda clevelandských klisen pocházejících z chovu v Kladrubech nad Labem a z klisen patřících k již zmíněným polokrevným kmenům. Později byl pak chov teplokrevných koní ovlivněn východofrískými zejména pak oldenburskými hřebci, kteří se využívali ke zvýšení mohutnosti.

V takto se rozvíjejícím chovu českého teplokrevníka vzniklo několik krevních linií, z nich je třeba zmínit linii Bystrý, nazvanou podle jejího zakladatele hřebce Bystrého, narozeného roku 1919, tato linie se stala nejrozšířenější oldenburskou linií v chovu českého teplokrevníka.

V letech po druhé světové válce se typ českého teplokrevníka začal ustalovat, ale zároveň v této době dochází i k útlumu chovu koní, jenž se pochopitelně dotýká i chovu českého teplokrevníka. Český teplokrevník, který ztrácí na významu jako kůň pro práci v zemědělství, je proto převeden z robustního typu koně určeného především pro využití v tahu na moderního teplokrevníka s převahou jezdeckého typu. Děje se tak prostřednictvím křížení s hannoverskými, trakénskými a plnokrevnými hřebci.

Na začátku sedmdesátých let víceméně splývá český teplokrevník s moravským teplokrevníkem. Od roku 1971 je pro populaci teplokrevných koní v Čechách a na Moravě používán název český teplokrevník, v rámci toho se pak rozlišuje český teplokrevník českého chovu český teplokrevník moravského chovu.

Český teplokrevník se jako plemeno vyvíjí i v současné době a to v rámci šlechtitelského programu, který realizuje Svaz chovatelů českého teplokrevníka.

Charakteristika

Český teplokrevník je kůň s dobrou konstitucí, který je poměrně dlouhověký. V jeho vzhledu se objevují znaky, které zřetelně odkazují na jeho kočárové předky. Povahově je český teplokrevník charakterním koněm, který se dobře chová ve stáji, je přiměřeného temperamentu, dobře krmitelný a učenlivý. Jeho chování pod sedlem je dobré, je to s chutí skákající kůň.

Vzhledově jde o  moderní typ ušlechtilého a výkonného koně s dobrými a výraznými liniemi a dobře vyvinutými svalovými partiemi. Hlava je ušlechtilá suchá, oči jsou výrazné s klidným výrazem, stejně tak jsou výrazné i nozdry. Krk je dostatečně dlouhý, dobře osvalený, zmenšující se směrem k hlavě, nasazený v mírném oblouku, lehce a pravidelně ohebný mezi hlavou a kohoutkem. Lopatka je dlouhá a šikmá s dobrým osvalením plece. Přiměřeně dlouhý kohoutek přechází v pevný, středně dlouhý, pružný hřbet, na něj navazují pevná, dobře vázaná bedra. Končetiny jsou silné, svalnaté se suchými výraznými klouby. Barva srsti je v převážné míře hnědá nebo ryzá, může se však vyskytovat i bílá nebo plavá, poměrně vzácná je černá barva.

Plemenné znaky

Výška v kohoutku se pohybuje v rozmezí 165 - 175 cm.

Obvod hrudníku je 200 cm.

Obvod holeně je 22 až 23 cm.

Hmotnost je 600 kg.

Využití

Dříve byl český teplokrevník využíván pro práci v zemědělství, především pak v tahu. Současný typ českého teplokrevníka je ale mnohem více jezdeckým typem všestranného koně, u kterého se nabízí široká škála jeho využití ať už v jezdeckém sportu a v jeho nejrůznějších disciplínách, včetně soutěží všestrannosti, nebo v rekreačním ježdění.

VIDEA plemene Český teplokrevník

Pro videa s plemenem Český teplokrevník klikněte ZDE

Počet zobrazení: 111 843

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 7 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • Slušně vychovaný, vyrovnaný temperament, dobře ovladatelný, všestranný, dlouhověký

Toto plemeno koně je p|esně tak, jak se zde píše. Mám hodně kamarádek a známých, které toto plemeno mají. Jsou s ním plně spokojeni a je to také mé nejoblíbenější plemeno

Adele Calima
1. 1. 2021
 • je velmi živý
 • nevim

co jsem ho viděla , tak byl hodně živý,ale moc neposlouchal,je pravda , že byl mladý , ale i dobrého pána.

Klára
25. 7. 2018
 • skvělí kůn a společník člověka
 • je hodně čilý
 • snad ani nic

Já osobně na nich jezdím a jsou úžasní!! Jsou skvělí pro začátečníky i pro pokročilé jezdce! Velmi se hodní na parkur ale i na cross a drezůru!Ale také dokážou kousnout! Jednou jsem jela na jedné klisně a ta vyhazovala zdníma nohama a také kousala ale jinak jsou prostě úžasní!! =D

♘12Emily12♘
25. 7. 2018
 • Výborně ježditelný
 • Bohužel MŮJ kouše

Mám ČT po slavných dostihácích bohužel kouše má to v rodokmenu ale úžasně ježditelný náš zájem je skoková gimnastika a drezůra skáčeme zattím 110 cm pod sedlem ve volnosti byl jeho recort 173 cm

AdelkE
25. 7. 2018
 • hodí se do parkuru i drezury
 • dobrý kůň pro začátečníky i pokročilé
 • často dobrá povaha
 • někdy vyhazuje a vzpíná se

Skvělí jezdečtí koně. Ten na kterém jezdím já, ale má hodně energie. Pod sedlem chce cválat a tryskat a v kroku ho musíte hodně přidržovat. A na lonži si občas poskočí nebo vyhodí: jen tak z radosti. Někdy se dokonce snaží vyválet v bahně i s jezdcem na hřbetě.

Lucka008
25. 7. 2018
 • skvělí společník
 • dobrý temperament
 • učenlivý, snaživý
 • někdy tvrdohlavý
 • MŮJ moc bujný

Já mám valacha ČT od jeho jednoho roku. Má výbornou povahu je oddaný, věrný a je to mazel. Je po skvělé dostihové matce, bohužel ze strany otce paličatý a umíněný. I přes to že nedostává oves ani žádné podobné povzbuzující látky je velmi temperamentní(miluje běh občas i proti vůli jeho jezdců a nerad zastavuje). Je opravdu skvělý jen ta tvrdohlavost, ale to záleží na jedincích ...

Lenka
25. 7. 2018
 • Mírumilovný,vetšinou klidný
 • Nic mě nenapadá

Českého teplokrevníka má můj děda a pokud si ho chcete pořídit musí mít společníka!

Laura
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Český teplokrevník doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?