Český teriér

Czech terrier

Obecné informace

Povaha

Český teriér je veselý pes s milou povahou. Je velmi oddaný svému páníčkovi, ke svému okolí se však může chovat rezervovaně a není příliš vstřícný k cizím lidem. Jako štěně je hodně živý, v dospělosti je spíše klidný. Je snadněji ovladatelný než většina teriérů, troufnout si na něj mohou i méně zkušení chovatelé. Je přizpůsobivý a zvykne si v bytě i na zahradě. I přes svou blízkost k lidem si zachoval lovecké vlastnosti - je silný, nebojácný a v případě nutnosti umí být i ostrý. Český teriér se stal oblíbeným společníkem řady rodin.

Popis

Český teriér je pes, který zaujme především milovníky malých plemen. Jsou pro něj charakteristické krátké nohy a dobře stavěný, osvalený trup obdélníkového tvaru. Pes měří v kohoutku necelých 30 cm, fenka asi 27 cm, váha se pohybuje mezi 6 až 10 kg. Český teriér je výrazný především svou podlouhlou hlavou, kterou zdobí výrazný vous a obočí, částečně kryjící středně velké hnědé oči, hlouběji posazené. Má silné čelisti a nůžkový nebo klešťový skus. Zuby jsou silné a pravidelné. Uši má český teriér středně velké, vysoko nasazené, trojúhelníkovitého tvaru, přiléhají k lícím. Krk je středně dlouhý a silný, šikmo nesený, s volnou kůží ale bez laloku. Má rovný hřbet, hrudník spíše válcovitý a dobře klenutá žebra. Břicho je mírně vtažené. Končetiny jsou silné, rovné, plece osvalená. Tlapky jsou velké, má silné drápy. Ocas je dlouhý až 20 cm, v klidu svěšený, při vzrušení nesený nad hřbet. Srst má český teriér dlouhou, jemnou, mírně zvlněnou a s krásným hedvábným leskem. Zbarvení může být šedomodré nebo kávově hnědé, jsou ale přípustné i žluté, šedé a bílé znaky, musí ale převládat základní barva.

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické federace (FCI) je český teriér zařazen do skupiny III. - Teriéři, sekce 2 - Nízkonozí teriéři, bez pracovní zkoušky. Zkratka pro ČR je CET. Původně byl určen k lovu lišek a jezevců, dnes je chován především jako společník.

Historie plemene český teriér

Český teriér je původní české plemeno, které v 50. letech vyšlechtil známý český kynolog František Horák. Jako základ posloužil skotský a sealyhamský teriér. Cílem bylo plemeno s menším obvodem hrudníku než má skotský teriér a s tmavší a méně bohatou srstí než má sealyhamský teriér. Nové plemeno mělo sloužit především mysliveckým potřebám. FCI jej uznala na začátku 60. let.

VIDEA plemene český teriér

Pro videa s plemenem český teriér klikněte ZDE

Základní péče

Český teriér je poměrně nenáročné plemeno, které může žít v bytě i na venkově. Trochu péče vyžaduje jeho srst, několikrát do roka se upravuje stříháním. Na výstavu by měla být srst na temeni, šíji a hřbetě dlouhá 1 až 1,5 cm, na bocích a ocase kratší a na uších, lících, hrdle, stehnech, loktech a zadečku velmi krátká. Nechává se vous a obočí. Pročesat stačí jednou za týden. Český teriér není tak náročný na pohyb jako většina loveckých plemen, proto je vhodný i pro starší majitele.

Chovatelské stanice

Simita Bohemica | Chovatelská stanice KAROLITA | NITARM | Irish Angel
Počet zobrazení: 86 485

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI III: Teriéři
Velikost Malá plemena
Původ plemene Československo
Výška v kohoutku 27 - 29 cm
Hmotnost v dospělosti 6 - 10 kg
Délka srsti střední
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb nenáročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina III: Teriéři
Sekce Malí teriéři
Číslo standardu FCI č. 246 (20. 1. 1998) GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Český teriér doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?