Český teriér

Czech terrier

Obecné informace

Povaha

Český teriér je veselý pes s milou povahou. Je velmi oddaný svému páníčkovi, ke svému okolí se však může chovat rezervovaně a není příliš vstřícný k cizím lidem. Jako štěně je hodně živý, v dospělosti je spíše klidný. Je snadněji ovladatelný než většina teriérů, troufnout si na něj mohou i méně zkušení chovatelé. Je přizpůsobivý a zvykne si v bytě i na zahradě. I přes svou blízkost k lidem si zachoval lovecké vlastnosti - je silný, nebojácný a v případě nutnosti umí být i ostrý. Český teriér se stal oblíbeným společníkem řady rodin.

Popis

Český teriér je pes, který zaujme především milovníky malých plemen. Jsou pro něj charakteristické krátké nohy a dobře stavěný, osvalený trup obdélníkového tvaru. Pes měří v kohoutku necelých 30 cm, fenka asi 27 cm, váha se pohybuje mezi 6 až 10 kg. Český teriér je výrazný především svou podlouhlou hlavou, kterou zdobí výrazný vous a obočí, částečně kryjící středně velké hnědé oči, hlouběji posazené. Má silné čelisti a nůžkový nebo klešťový skus. Zuby jsou silné a pravidelné. Uši má český teriér středně velké, vysoko nasazené, trojúhelníkovitého tvaru, přiléhají k lícím. Krk je středně dlouhý a silný, šikmo nesený, s volnou kůží ale bez laloku. Má rovný hřbet, hrudník spíše válcovitý a dobře klenutá žebra. Břicho je mírně vtažené. Končetiny jsou silné, rovné, plece osvalená. Tlapky jsou velké, má silné drápy. Ocas je dlouhý až 20 cm, v klidu svěšený, při vzrušení nesený nad hřbet. Srst má český teriér dlouhou, jemnou, mírně zvlněnou a s krásným hedvábným leskem. Zbarvení může být šedomodré nebo kávově hnědé, jsou ale přípustné i žluté, šedé a bílé znaky, musí ale převládat základní barva.

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické federace (FCI) je český teriér zařazen do skupiny III. - Teriéři, sekce 2 - Nízkonozí teriéři, bez pracovní zkoušky. Zkratka pro ČR je CET. Původně byl určen k lovu lišek a jezevců, dnes je chován především jako společník.

Historie plemene český teriér

Český teriér je původní české plemeno, které v 50. letech vyšlechtil známý český kynolog František Horák. Jako základ posloužil skotský a sealyhamský teriér. Cílem bylo plemeno s menším obvodem hrudníku než má skotský teriér a s tmavší a méně bohatou srstí než má sealyhamský teriér. Nové plemeno mělo sloužit především mysliveckým potřebám. FCI jej uznala na začátku 60. let.

VIDEA plemene český teriér

Pro videa s plemenem český teriér klikněte ZDE

Základní péče

Český teriér je poměrně nenáročné plemeno, které může žít v bytě i na venkově. Trochu péče vyžaduje jeho srst, několikrát do roka se upravuje stříháním. Na výstavu by měla být srst na temeni, šíji a hřbetě dlouhá 1 až 1,5 cm, na bocích a ocase kratší a na uších, lících, hrdle, stehnech, loktech a zadečku velmi krátká. Nechává se vous a obočí. Pročesat stačí jednou za týden. Český teriér není tak náročný na pohyb jako většina loveckých plemen, proto je vhodný i pro starší majitele.

Chovatelské stanice

Simita Bohemica | Chovatelská stanice KAROLITA | NITARM | Irish Angel
Počet zobrazení: 73 689

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI III: Teriéři
Velikost Malá plemena
Původ plemene Československo
Výška v kohoutku 27 - 29 cm
Hmotnost v dospělosti 6 - 10 kg
Délka srsti střední
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb nenáročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina III: Teriéři
Sekce Malí teriéři
Číslo standardu FCI č. 246 (20. 1. 1998) GB
None –15% do 30.03

Čím mě krmit?

Nakupte výhodně právě teď
Přejít do e-shopu

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Český teriér doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?