Chesapeake
Bay retrívr

Chesapeake Bay retriever

Obecné informace

Povaha

Jako všichni retrívři i chesapeake bay retrívr miluje svou rodinu, miluje děti a i k cizím lidem se chová poměrně srdečně - jsou-li vítáni. Je to také energií nabitý, inteligentní a velice charakterní pes. Přesto může vystoupit i jedna z jeho méně vyhledávaných vlastností - snaha o dominanci (především u psů) a také určitá tvrdohlavost a svéhlavost. Při práci je chesapeake bay retrívr velice houževnatý až tvrdý. Přestože se jedná o v podstatě laskavého psa, chesapeake bay retrívr je velmi ostražitým a spolehlivým ochráncem.

Popis

Plemeno se vyznačuje středně vysokou až vyšší a poměrně mohutně stavěnou postavou, avšak bez známek hrubosti. Srst chesapeake bay retrívra je zcela charakteristická svým rounovitým, mírně zvlněným vzhledem. Srst se dělí na jemnou podsadu a svrchní krátkou srst- ta může být na ocase a zadních nohou delší, avšak v žádném případě nesmí být kudrnatá. Z barev jsou povoleny všechny odstíny hnědé od tmavě hnědé, přes tzv. barvu „mrtvé trávy" až po zcela bledě hnědou barvu. Bílý znak na hrudi je povolen, ale není žádoucí.

Kohoutková výška psů je alespoň 58,5 cm, u fen je za nejmenší možnou výšku považováno alespoň 53 cm. Tělo chesapeake bay retrívra je středně dlouhé se širokou, dobře klenutou hrudí. Záď je velice silná a široká, bedra jsou dobře vtažená. Ocas má střední délku a nesmí být zatočený nad hřbetem. Končetiny chesapeake bay retrívra jsou rovné s tzv. zaječími tlapkami - mezi uzavřenými prsty jsou plovací blány. Hlava je nápadně široká, tlama je spíše kratší a směrem k čenichu se úměrně zužuje. Uši jsou malé, vysoko nasazené a svěšené. Oči chesapeake bay retrívra jsou středně velké, v hnědých barvách a posazené poměrně blízko sebe.

Historie plemene chesapeake bay retrívr

Původní zemí tohoto plemene jsou Spojené státy americké, ale jeho naprosté počátky jsou poněkud neprůzračné. Chesapeake bay retrivr vznikl údajně křížením dvou menších štěňat novofundlandského psa, která panu Georgi Lawovi věnoval kapitán britské armády, se psy dalších, místně příslušných loveckých plemen. Proto byl chesapeake bay retrivr již od počátku používán jako lovecký pes, zejména v těžko přístupných a bažinatých terénech. Jeho jméno je odvozeno od pobřeží Chesapeake, kde se loví kachny.

VIDEA plemene chesapeake bay retriever

Pro videa s plemenem chesapeake bay retriver klikněte ZDE

Základní péče

Tento druh retrívra má zvláštní srst, která je mastná a přirozeně odpuzuje vodu. Z toho důvodu není žádoucí psa často koupat a zvláště pak šamponovat. Stejně tak není doporučeno česání a kartáčování, protože srst by zplstnatěla. Péče o srst by tedy měla být spíše skromná a raději „nechemická". Chesapeake bay retrívr dospívá později, zhruba až ve věku dvou let. Jeho temperament je až do této dospělosti značně bouřlivý, proto tento druh retrívra vyžaduje velkou trpělivost, včasnou socializaci a přiměřený výcvik.

Vzhledem k pozdnímu dospívání se chesapeake bay retrívr učí poněkud pomaleji, výchovu, socializaci a výcvik není možné uspěchat, naopak je nutné zachovat nejvyšší trpělivost, protože jen tak je možné získat extrémně poslušného kamaráda, mnohem poslušnějšího, než jsou mnohá jiná plemena, která se touto schopností tradičně chlubí. Ideální je proto majitel vyrovnané povahy s přirozeně vyšší autoritou, kterou bude pes ochoten akceptovat. Důležitý je také dostatek pohybu - chesapeake bay retrívr bude nejšťastnější u majitele, který mu bude moci dopřát lovecký výcvik a lov. 

Ze všech výše popsaných důvodů se chesapeake bay retrívr na rozdíl od jiných retrívrů nehodí pro nezkušené chovatele a pro chovatele bez loveckých, případně sportovních ambicí.

Chovatelské stanice

„z Vlčích luk“ a „z Vlčí stepi“ | Od svaté lucie | Chesapeake bay retrievere | z Kláštereckého kaňonu | Pink-Rose Bohemia
Počet zobrazení: 109 110

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VIII: Slídiči, retrívři a vodní psi
Velikost Velká plemena
Původ plemene USA
Výška v kohoutku 53 - 66 cm
Hmotnost v dospělosti 25 - 36 kg
Věk 12 - 13 let
Délka srsti krátká
Péče o srst denní
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina VIII: Slídiči, retrívři a vodní psi
Sekce Retrívři
Číslo standardu FCI č. 263 (12. 3. 1999) GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 2 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • velmi pracovitý, samostatně uvažující pes
 • pro svého vůdce pracuje s obrovským nasazením
 • svojí smečku dokáže ubránit před vetřelci
 • neuvěřitelný optimismus, energie a permanentní nadšení z čehokoliv
 • velmi velmi energický
 • v mládí spíš než cokoliv jiného neřiditelná střela
 • vyžaduje pevné, důsledné ale laskavé vedení

Ideální pes pro člověka, který s ním bude pracovat a dá mu to co chesapeak potřebuje ze všeho nevíc a to je smyslu plná práce, pak je z něj ten nejoddanější a nejspolehlivější pes. Chesapeak vám změní život! Víc než jakýkoliv jiný pes vás naučí nejen trpělivosti a sebeovládání, ale hlavně vás naučí jak se radovat ze života. Jeho nadšení a optimismus je totiž značně nakažlivý :-)

Terdulka
25. 7. 2018
 • - miláček rodiny
 • - hravý
 • - miluje vodu
 • - věrný svému pánovi
 • - do 6. let neposlouchal
 • ale to je záležitost výchovy
 • - po napadení cizím psem nemá rád velká plemena
 • malá plemena mu nevadí
 • - nesnáší kočky
 • - občas svéhlavý

Máme Cheaspeakea od štěněte (předtím cvičen na lov, podle čehož to taky vypadá). Jelikož jsme se intenzivně nevěnovali výchově, jen to základní (sedni, lehni, pac, k noze, ke mně, čekej), tak byl ignorant. Ale teď již mu je 6 let a umí poslechnout krásně. Je více vázán na jednoho člověka, ostatní se snaží tolerovat, ale když zjistí, že si může "dovolovat", tak je to ignorant. Miluje vodu, takže kalužiny, rybníky, vše musí vyzkoušet a to i v zimě. Jediné, co se nenaučil, tak je na povel štěkat a to jsme zkoušeli snad všechno, jinak kdyžse mu něco nelíbí, tak se umí projevit. Je to mazel, miluje děti.

Barb
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Chesapeake Bay retriever doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?