Chincoteaque

Obecné informace

Popis

Chincoteague je poník vysoký 145cm a méně, váží kolem 360 kg. Stal se z něj silný a svalnatý kůň. Jeho trup je ale pořád slabý, i přes jistá vylepšení od původního stavu. Kosti má lehké se špatně vyvinutými klouby, ale kopyta jsou velmi silná. Zadní nohy jsou slabé, ale záď je přeci jen lepší. Zůstala mu velká hlava a velmi úzká prsa. Jeho zbarvení bylo vylepšeno především díky křížení s pintem. Typické je skvrnité zbarvení, hnědé skvrny na bílém podkladu. Existují i vraníci a hnědáci.

 

Charakteristická je pro něj bohatá hříva a hustý ocas. Na koně jejich výšky jsou schopni velmi rychle cválat.

Původ a historie

Plemeno chincoteague žije na ostrově Assateague při pobřeží Virginie v USA. Pochází ze 17. století, kdy bylo opuštěno prvními osadníky a zdivočelo. Existuje několik pověr o původu chincoteague například o ztroskotání lodi převážející poníky španělského původu.

O zdivočelé stádo projevili na počátku 20. století zájem dobrovolní hasiči z blízkého ostrova Chincoteague. U plemene se projevila značná degenerace, především v jejich stavbě těla, měli různé vady jako deformaci kloubů, špatné přední nohy, nekvalitní kosti, prsa příliš úzká, rozbíhavý postoj, hlavu příliš velkou a malou výšku, okolo 120 cm. Vše bylo způsobeno nekontrolovanou plemenitbou. Od 20. let 20. století nastaly pokusy ve zlepšení chovu. Na ostrov byli dovezeni shetlandští a velšští ponyové a pintové. Všechna křížení způsobila jisté zlepšení, ale nejvíce se o nynější vzhled chincoteaguů zasloužili pintové.

Chincoteaguaský hasičský sbor se i nadále stará o toto plemeno. Každý rok koně pochytají, přepočítají a ti, co přebývají, jsou prodáni. Peníze za prodej jsou použity na chov. Vláda omezila počet chincoteaguů na ostrově na 150 dospělých koní.

Charakteristika

Chincoteague žijí na bažinatém ostrově, který neskýtá mnoho kvalitní stravy, což se projevilo i na jejich nekvalitním růstu. Ale na druhou stranu jsou kvůli těmto podmínkám velmi houževnatí a lehce odolávají špatnému podnebí. Mají přátelskou povahu, jsou všestranní, velmi inteligentní a mají velmi rádi lidi. K životu potřebují čerstvou vodu, seno, trochu ovsa a mořské řasy.

Využití

V posledních letech jsou chincoteaguové považováni za nejlepší poníky pro děti. Je to především díky jejich snadné ovladatelnosti. Jsou výborní k lovu zvěře, skákání a tahání nákladů. Rádi si hrají a učí se nové věci.

Zajímavost

O tomto plemeni byla napsána kniha pro děti - Misty z Chincoteague, autorkou je Marguerita Henryová, která si koně tohoto plemene sama zakoupila. Na základě její knihy byl natočen film s názvem Misty. Kniha i film zaujali veřejnost natolik, že obrovsky vzrostl zájem o tyto koně, zlepšily se jejich životní podmínky a nakonec se v roce 1966 stali právoplatnými obyvateli rezervace.

VIDEA plemene Chincoteaque

Pro videa s plemenem Chincoteaque klikněte ZDE

 

Počet zobrazení: 6 594

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Chincoteaque doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?