Chorvatský
ovčák

Hrvatski Ovčar

Obecné informace

Povaha

Protože plemeno bylo původně pracovní a pastýřské, jedná se v případě chorvatského ovčáka o velice pracovitého psa, naprosto vynikajícího strážce a ochránce. V rámci svých aktivit se dokáže zcela samostatně rozhodovat a přijímat samostatná řešení vzniklých situací. Je velice učenlivý a v případě, že je vychováván v rodině a je dostatečně socializován, stává se chorvatský ovčák skvělým rodinným společníkem. Jeho včasná výchova a výcvik je nutný.

Ostatní zvířata snáší jako původně pastevecký pes velmi dobře, jeho vztah k dalším a neznámým psům se odvíjí od jeho výchovy, vedení a výcviku.

Popis

Tělo chorvatského ovčáka má dokonale kompaktní tvar, působí silným dojmem, ale není ani těžký, ani hrubý. Zaujme svou pružností a čilou reakcí. Srst chorvatského ovčáka je střední délky ( zhruba 8 - 13 cm ), je hustá, vlnitá a místy může být až kudrnatá. Přípustné jsou tyto barevné variety: černá barva a barva tzv. pepř a sůl. Na hrudníku jsou povoleny menší bílé znaky.

Kohoutková výška není rozlišena na výšku psů a fen a pohybuje se v ideálním rozmezí 40,5 - 53 cm. Tělo chorvatského ovčáka má jen velmi mírně obdélníkový tvar, hřbet je rovný a mírně se svažuje směrem k ocasu. Hrudní koš je přiměřeně hluboký, bedra nejsou nijak zvlášť zúžena a vtažena. Ocas může být od narození krátký, může být ale i delší, dříve se běžně kupíroval. Končetiny jsou přiměřeně osvalené. Hlava chorvatského ovčáka je typicky „ovčácká", lebka má delší tvar s výrazně se zužujícím čenichem, který má zcela špičatý charakter. Uši jsou vztyčené, trojúhelníkové a značně široké. Oči má chorvatský ovčák mandlového tvaru, v barvě černé, nebo kaštanově hnědé.

Historie plemene chorvatský ovčák

Plemeno chorvatského ovčáka nebylo nijak plánovitě šlechtěno, ale vzniklo spíše náhodným pářením místně příslušných ovčáckých plemen. Jeho předkové se do Chorvatska dostali z různých částí Balkánu, možná také z Řecka a Turecka. I dnes je chorvatský ovčák nejvíce rozšířen v Chorvatsku, ve Slovinsku a v oblastech, které hraničí s Maďarskem.

VIDEA plemene chorvatský ovčák

Pro videa s plemenem chorvatský ovčák klikněte ZDE

Základní péče

Péče o srst je zcela nenáročná, postačí občasné česání a prokartáčování, zejména v období línání. Chorvatský ovčák by měl mít, i pokud je chován jako rodinný pes, dostatek pohybu, který mu nejlépe zabezpečí rozsáhlá zahrada, pravidelné procházky a občasné skotačení. Dalším důležitým faktorem, který je třeba vzít v potaz je geneticky daná potřeba psa pracovat. Z toho důvodu je dobré zajistit chorvatskému ovčákovi sportovní vyžití, nebo jakékoliv i amatérsky provozované pohybově-pracovní vyžití spočívající v plnění příkazů.

Protože je chorvatský ovčák poměrně snadno ovladatelný a učenlivý, navíc vyniká mimořádně dobrým čichem, zcela jistě najde své uplatnění jako stopař.

Jeho chování k malým dětem je obdivuhodné a jeho odvaha a nenáročnost činí z chorvatského ovčáka dokonalého rodinného psa s možností různých společných, sportovních aktivit.

FCI I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Velikost Střední plemena
Původ plemene Chorvatsko
Výška v kohoutku 43 - 50 cm
Věk 13 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce Ovčácká a pastevecká plemena
Číslo standardu FCI č. 277 (27. 5. 2015) EN

Galerie

Zkušenosti

Hodnocení: produktu je Celkem 0 recenzí
Napsat vlastní recenzi

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát. Podívevejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Diskuze Vstoupit do diskuze

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno. Zobrazit následující plemeno.

Odborná poradna

Řešíte zdravotní či výchovný problém? Napište nám
V pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin. Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Dnes jsme pro vás vybrali

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

 

Opravdu chcete smazat tento inzerát?

Tato akce je nenávratná, takže si to pořádně rozmyslete, jelikož po souhlasu už není cesty zpět.