Co musí umět lovecký pes nebo fena?

Pátek, 27. únor 2015

Loveckých plemen je na světě dost a dost a stejně tak, jako se liší plemeno od plemene, liší se i požadavky na jednotlivá plemena, aby mohla být uchovněna a dokonce se liší mnohdy i požadavky mezi fenou a psem pro uchovnění. Udělat si v tom pořádek dá zabrat. Nicméně jsme pro vás sepsali jednoduchý návod, jak propadnout myslivosti na plné čáře, počínaje chovatelstvím.

Zkoušky u lovecký psů

Požadavky jsou kladeny na každé plemeno jiné a rovněž různé jsou zkoušky pro uchovnění. Tak například u jezevčíka jsou podstatné pouze vlohy. Pokud fenka složí tzv. zkoušky vloh, může bez obav jít do chovu. U výmarského ohaře - psa je důležité ocenění z klubové výstavy s hodnocením alespoň velmi dobrý a první cena na podzimních zkouškách. Na fenu jsou kladeny nároky stejné, jen na podzimních zkouškách stačí druhé umístění. A například chovy německého dlouhosrstého ohaře si pak kladou nároky také na plnochrupost, vyšetření dysplazie kyčelního kloubu a jen omezenou křižitelnost určitých stupňů dysplazií kloubů.

 

Proč ty cavyky? Být lovecký pes je náročné povolání

Být loveckým psem není jen tak a proto jsou zde vybíráni jen ti opravdu nejnadějnější jedinci. Například takový setr musí mít v krvi tzv. vystavování, neboli když najde zabitou zvěř, musí zvednout přední packu, ztuhnout v určité póze a hlasitě štěkat a pokud to pes nemá v krvi, nijak ho to nenaučíte a bude nevhodný do chovu. Nároky na lovecká plemena jsou vysoké, protože jde o náročné životní poslání.

 

Jakého loveckého psa zvolit?

Samozřejmě obecně platí, že lovecký pes má spoustu lovecké energie a tak se řadí mezi extrémně energické typy psů. Je k neutahání a je důležité umět jej patřičně zaměstnat. Zároveň je dobré vědět, co s loveckým psem chcete podnikat, když už si jej pořizujete. Zda chcete slídiče, norníka, barváře a podobně. Nejjednodušší při výběru je obrátit se na danou chovatelskou stanici, kde vám se vším poradí. Potřebné dovednosti a zkoušky naleznete také ve Zkušebních řádech, které jsou úrovní nastaveny tak, aby byly zkoušky uznány i v nejbližším zahraničí. Přípravy na zkoušky rozhodně není dobré podcenit a měli byste se nejlépe obrátit na nějakého myslivce-kynologa, který bude nejlépe vědět co a jak. Případně najděte specializované cvičiště, kde se zaměřují na lovecké psy.

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 2483

Zpět na výpis

  • -- bez nadpisu --

    09.11.2016 20:06:08

    Adéla napsal(a):

    Když chce někdo psát o něčem o čem vůbec nic neví měl by si lépe zjistit vše o čem chce psát. Ohař vystavuje zvěř živou. Na lovecké psy nejsou kladeny žádné vysoké nároky, protože každý pes má tyto ,,nároky" vrozené a když se najde nějaká výjimka snadno se v psovi tyto ,,nároky" probudí. Paní autorka by si měla přečíst článek s názvem Když pes vystavuje.:-)

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Top inzerát

Velký knírač - štěňata

Velký knírač - štěňata

Plemeno : Knírač velký
Pohlaví : ne
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace